690 680 960

Studenci zaniepokojeni zakażeniami COVID-19. Uczelnia: „Dokładamy wszelkich starań, aby kontynuować kształcenie na wysokim poziomie”

Do naszej redakcji wpłynęło kilka informacji od studentów Politechniki Lubelskiej, którzy obawiają się o zdrowie w związku z zakażeniami koronawirusem. W przesłanych informacjach zwracają uwagę na prowadzenie zajęć oraz sesji egzaminacyjnych w stacjonarnej formie. Co więcej piszą, że na zajęciach WF ma być za dużo osób, a niektórzy wykładowcy nie stosują się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

W tym tygodniu do naszej redakcji napisali studenci Politechniki Lubelskiej zaniepokojeni kilkoma kwestiami związanymi z epidemią koronawirusa. W przesłanych mailach zaznaczają, że Politechnika przeprowadza sesje pisemne oraz ustne w trybie stacjonarnym. Ponadto, część wykładowców ma nie stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia w sprawie bezwzględnego noszenia maseczek w pomieszczeniach. Studenci zwracają również uwagę na zajęcia wychowania fizycznego, podczas których dużo osób ma ze sobą bezpośredni kontakt, a w samych zajęciach mają uczestniczyć za duże grupy studentów.

– Część uczniów nie czuje się na siłach by przyjść na uczelnie, lecz nie stawienie się na sesji niesie za sobą konsekwencje. Poczucie tego obowiązku skutkuje przyjściem na uczelnie mimo bycia chorym i możliwym rozprzestrzenianiem się COVID-19. Każdy z nas troszczy się o swoich bliskich, chcemy ich uchronić przed zarażeniem się, lecz chodzenie na uczelnie stanowi potencjalne zagrożenie dla nas i dla naszych rodzin. Studenci nie chcą opuszczać sesji, stąd uważam, iż przeprowadzenie jej zdalnie dałoby nam poczucie bezpieczeństwa. Mimo wielu naszych próśb, nikt nie podejmuje żadnych działań i jesteśmy wodzeni za nos – napisała do nas jedna ze studentek.

O sprawę zapytaliśmy władze uczelni, które bardzo szybko odpowiedziały na zarzuty studentów.

– Na Politechnice Lubelskiej, podobnie jak na innych uczelniach w Lublinie, zajęcia w semestrze zimowym z zasady odbywały się stacjonarnie, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Istniała możliwość czasowego przeniesienia w tryb zdalny zajęć realizowanych na wydziałach. Aby tak się stało, dziekan wydziału, na prośbę studentów i prowadzących zajęcia, występował z wnioskiem do rektora. Rektor akceptował wszystkie podania o naukę zdalną. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku sesji. Jeżeli zaliczenia i egzaminy są na terenie uczelni, wtedy odbywają się w większych salach (najczęściej aulach), z zachowaniem dystansu społecznego. Zawsze jest możliwość wystosowania prośby do dziekana o przeprowadzenie zaliczeń i egzaminów w formie zdalnej – wyjaśnia Iwona Czajkowska-Deneka rzecznik prasowy Politechniki Lubelskiej.

Rzeczniczka uczelni przekazała również, że Politechnika Lubelska nie ma możliwości wysłania ani pracownika, ani studenta na kwarantannę. Takie decyzje podejmuje sanepid. Uczelnia na bieżąco przekazuje do sanepidu wszystkie przypadki zakażenia wirusem COVID-19. Informacje dotyczące procedury postępowania w przypadku stwierdzenia u studenta lub pracownika zakażenia koronawirusem lub skierowania go na kwarantannę znajdują się na stronie internetowej uczelni (https://pollub.pl/uczelnia/o-politechnice/covid-19).

Odnosząc się do zajęć WF, Iwona Czajkowska-Deneka przekazała, że zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się z podziałem na mniejsze grupy. Każda grupa ćwiczy w innej sali. Jeżeli grup jest więcej, to część zajęć prowadzona jest na zewnątrz budynku. Ponadto, cały obiekt sportowy wyposażony jest w nowoczesny system wentylacyjny, który zapewnia wymaganą ilość wymian powietrza w budynku.

– Przychodzenie chorego studenta na zajęcia jest skrajną nieodpowiedzialnością. Taka postawa zawsze wiąże się z narażaniem innych na możliwość zarażenia się, a w sytuacji pandemii koronawirusa jest szczególnie groźna. W przypadku choroby student powinien dostarczyć zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do nauki, które jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności. Prowadzący przedmiot wskazuje studentowi możliwość odrobienia nieobecności. Jeżeli student przebywa na izolacji lub kwarantannie, wtedy jego nieobecność na zajęciach dydaktycznych jest usprawiedliwiana – dodaje Iwona Czajkowska-Deneka.

(fot. pixabay.com\ilustracyjne)

13 komentarzy

 1. UP płacze że nie może uczyć się stacjonarnie a PL że musi, nie dogodzi ;/

 2. Dokładają wszelkich starań, aby kontynuować kształcenie na wysokim poziomie, jednak studenci woleliby jak najdłużej utrzymać się w pionie…
  Wyraźna sprzeczność interesów 😆

 3. Studętkom jezdem to se wiem, że...

  Szanowna Uczelnio… student nawet na wysokim, ale jednak poziomie, to już tylko były student.
  Tyle tylko, że już ustabilizowany. 😆

 4. stop amebom kowidowym

  „Do naszej redakcji wpłynęło kilka informacji od studentów Politechniki Lubelskiej, którzy obawiają się o zdrowie w związku z zakażeniami koronawirusem.” buahahahahahahhahahahahahahahaha

 5. Slyszałem co się dzieje na tej uczelni i to jest katastrofa po prostu

 6. Nie chce się uczyć tylko zajęcia online. Już nikt się tej grypy nie boi, a jeśli tak to taki strach można leczyć u psychiatry.

 7. A potem ci ludzie po zdalnym nauczaniu będą budować mosty i domy…

 8. Uważam, że nauczanie na Politechnice Lubelskiej powinno być stacjonarne, bo to studia o charakterze praktycznym. Nie da się wykształcić dobrego murarza, stolarza, glazurnika , mechanika samochodowego, spawacza czy elektryka bez praktyki.

 9. to nie studenci to słoiki

  Uniwersytet Przyrodniczy. stada studentów bez maseczek snują się po korytarzach. Jedzą i siedzą grupami, nie trzymają żadnego dystansu. Nasłali telewizję na uczelnię, żeby pokazać jacy oni są biedni i zestresowani. Wykłady? pełno miejsca, można siedzieć w dużej odległości od siebie, ale po co wysilać mózgownice jak Cyganie siedzą w kupie.

 10. Jestem studentem Mechaniki i Budowy Maszyn i mogę zaświadczyć że na naszym wydziale nie wyobrażamy sobie zajęć zdalnych.
  Te głosy, które proszą o zdalne to LENIE, NIEROBY i ameby techniczne z wydziału Zarządzania. Oni chcą zarządzać a nie chcą się uczyć xD
  Na tych studiach trzeba samemu przeprowadzać doświadczenia na laboratorium, analizować dokonane obserwacje, a nie siedzieć i ściągać. Te głąby tylko po to chcą zdalne żeby przypadkiem się czegoś nie nauczyć, żeby wykładowca ich nie przyłapał xD

  Wykładowca Cię nie przyłapie,ale życie zweryfikuje, rozumiesz głąbie jeden z drugim ?!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej