Studenci z Białorusi zwolnieni z opłat za kształcenie na KUL (wideo)

Dziesięciu studentów z Białorusi przyjętych w tym roku na studia zostało zwolnionych z opłaty za kształcenie. Oprócz tego Fundacja Jana Pawła II zapewnia im stypendia oraz zakwaterowanie.

Osoby te dopełniły już wszelkich formalności i od 1 października rozpoczną naukę. W sumie na pierwszym roku studiów I i II stopnia uczyć się będzie 34 Białorusinów. Poza wspomnianą dziesiątką, pozostali mają Karty Polaka, uprawniające do bezpłatnej edukacji.

– Wspieramy studentów z Białorusi nie tylko teraz, ale od lat dziewięćdziesiątych, między innymi za pośrednictwem Fundacji Jana Pawła II. Jako uczelnia, umożliwiamy im bezpłatne korzystanie z kursu języka polskiego, oferujemy pomoc psychologiczną oraz prawną – podkreśla prorektor ds. studentów i doktorantów prof. Krzysztof Narecki.

 

 

Fundacja Jana Pawła II daje młodym ludziom z krajów byłego Związku Radzieckiego możliwość korzystania ze stypendiów (jeśli spełniają kryteria) oraz zapewnia stancje, akademiki. Pomoc jest znacząca i bardzo ważna, a co najważniejsze trwa nieprzerwanie od trzydziestu lat.

Łącznie na KUL studiuje stu Białorusinów. Do kierunków, które najczęściej wybierają należą między innymi: psychologia, informatyka, kognitywistyka, socjologia, zarządzanie oraz stosunki międzynarodowe.

(fot. wideo KULstudia)

Zobacz również

14 komentarzy

 1. Jeszcze samochód z kierowcą na wyłączność proponuję i apartament

 2. Wejdźcie im w d….bez wazeliny.10 białoruskich studiuje za nasze pieniądze szkoda że naszymi biednymi a zdolnymi studentami się tak nie interesujecie.

 3. Wiele ambitnych osób z Polski mimo że zdało maturę bardzo dobrze to nie ma możliwości pójścia na studia ze wzgledu na sytuację finansową. Trzeba wspierać swoich a nie zagranicznych. To jest takie nie sprawiedliwe

 4. w Lublinie studenci zza wschodniej granicy pochodzi w 90% z bardzo dobrze sytuowanych rodzin. tak jak od Nas nikt, kto klepie biedę, nie wysyła dziecka na studia do Anglii. nie wiem czy dokładanie im z pieniędzy naszego kraju jest rozsądne. na UMCS wielu ukraińskich studentów przyjeżdżało po stypendia socjalne samochodami za ponad 100.000 (bo im się stypendium należało z automatu, bo oni sami nie mieli dochodu, a rodziców nie sprawdzali)

 5. A naszych nikt nie zwolni z niczego. Iście chrześcijańskie podejście: swoich łupić, a obcym dawać…
  Biorąc pod uwagę, że oni i tak są z bogatych rodzin…
  Brawo KUL w schodzeniu na psy…

 6. Zna ktoś szybką ścieżkę na otrzymanie bialoruskiego obywatelstwa???

  • Zostać obywatelem kraju, który Cię pałuje za otwarcie buzi, by zostać zwolnionym z opłaty za coś, co Polak ma za darmo? Ale wiesz, że przed studiami trzeba maturę zrobić, a wcześniej skończyć podstawówkę nie będąc skończonym idiotą? Tobie to nie grozi…

 7. Przygoda przygoda każdej chwili szkoda

  W tym momencie studenci KUL powinni zaprotestować przed rektoratem, ja rozumiem solidarność ale to są jakieś jaja

 8. Na tym kulu to kwas studiować. Przecież tam slabon , garnek , jotpetwo i wielu innych *** studiowało . Zajmuje ten kul tylko atrakcyjne działki w centrum „miasta”. Zaorać to w cholerę .

 9. Że to skandal to jedno ale z drugiej strony na KUL na pewno Białorusini nikomu miejsc nie zabierają bo tam dostanie się każdy, także bez spiny 😉

 10. Uczciwiej byłoby napisać: zapłacimy za kształcenie studentów z Białorusi.

 11. Jak zwykle wypowiadają się same szczawie, które nawet historii swojego kraju nie znają i nie zdają sobie sprawy z tego że na Białorusi mieszka wiele osób pochodzenia Polskiego i mieszkają tam nie z własnej woli.
  Te same szczawie, hipokryci, (pseudo) inteligencja Polska, która kończy studia i ucieka za granicę bo tam lepsze życie do Niemczech, Norwegii, Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii na wyspy Brytyjskie i sami rozprzestrzeniają się po całej Europie jak zaraza, a tu że pomoc dla studentów z Białorusi (być może nawet Polskiego pochodzenia) w Polsce to wielkie halo, jak oni śmią?
  Taki mały niuans.
  Do was anty, jaki macie z tym problem? Polacy kształcą się w kraju za nasze pieniądze i uciekają za granicę tam gdzie też ich nikt nie chce i wydajemy na kształcenie ludzi którzy później w GB siedzą na zmywaku i w p… mają Polskę, albo jeszcze wypisują tutaj brednie w komentarzach, strasznie oburzeni.
  Z chęcią zamieniłbym trzech wykształconych Polaków którzy za granicę zwiali (i mają gdzieś tylko szczekać potrafią) na jednego Białorusina, który chciałby się wykształcić i żyć w naszym kraju.

 12. wykształcą ich za nasze pieniądze, a później wrócą do swoich i taki z nich pożytek

 13. i czym tu się chwalić ,

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.6765zł -0.58%
  • GBP 4.9565zł 0.01%
  • EUR 4.4732zł -0.13%
  • CHF 4.1241zł -0.29%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL
  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej