Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Studenci z Białorusi zwolnieni z opłat za kształcenie na KUL (wideo)

Dziesięciu studentów z Białorusi przyjętych w tym roku na studia zostało zwolnionych z opłaty za kształcenie. Oprócz tego Fundacja Jana Pawła II zapewnia im stypendia oraz zakwaterowanie.

Osoby te dopełniły już wszelkich formalności i od 1 października rozpoczną naukę. W sumie na pierwszym roku studiów I i II stopnia uczyć się będzie 34 Białorusinów. Poza wspomnianą dziesiątką, pozostali mają Karty Polaka, uprawniające do bezpłatnej edukacji.

– Wspieramy studentów z Białorusi nie tylko teraz, ale od lat dziewięćdziesiątych, między innymi za pośrednictwem Fundacji Jana Pawła II. Jako uczelnia, umożliwiamy im bezpłatne korzystanie z kursu języka polskiego, oferujemy pomoc psychologiczną oraz prawną – podkreśla prorektor ds. studentów i doktorantów prof. Krzysztof Narecki.

 

 

Fundacja Jana Pawła II daje młodym ludziom z krajów byłego Związku Radzieckiego możliwość korzystania ze stypendiów (jeśli spełniają kryteria) oraz zapewnia stancje, akademiki. Pomoc jest znacząca i bardzo ważna, a co najważniejsze trwa nieprzerwanie od trzydziestu lat.

Łącznie na KUL studiuje stu Białorusinów. Do kierunków, które najczęściej wybierają należą między innymi: psychologia, informatyka, kognitywistyka, socjologia, zarządzanie oraz stosunki międzynarodowe.

(fot. wideo KULstudia)

14 komentarzy

 1. Jak zwykle wypowiadają się same szczawie, które nawet historii swojego kraju nie znają i nie zdają sobie sprawy z tego że na Białorusi mieszka wiele osób pochodzenia Polskiego i mieszkają tam nie z własnej woli.
  Te same szczawie, hipokryci, (pseudo) inteligencja Polska, która kończy studia i ucieka za granicę bo tam lepsze życie do Niemczech, Norwegii, Belgii, Francji, Włoszech, Hiszpanii na wyspy Brytyjskie i sami rozprzestrzeniają się po całej Europie jak zaraza, a tu że pomoc dla studentów z Białorusi (być może nawet Polskiego pochodzenia) w Polsce to wielkie halo, jak oni śmią?
  Taki mały niuans.
  Do was anty, jaki macie z tym problem? Polacy kształcą się w kraju za nasze pieniądze i uciekają za granicę tam gdzie też ich nikt nie chce i wydajemy na kształcenie ludzi którzy później w GB siedzą na zmywaku i w p… mają Polskę, albo jeszcze wypisują tutaj brednie w komentarzach, strasznie oburzeni.
  Z chęcią zamieniłbym trzech wykształconych Polaków którzy za granicę zwiali (i mają gdzieś tylko szczekać potrafią) na jednego Białorusina, który chciałby się wykształcić i żyć w naszym kraju.

 2. wykształcą ich za nasze pieniądze, a później wrócą do swoich i taki z nich pożytek

 3. i czym tu się chwalić ,

Wiadomości z info112