Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy z Wilkołaza zdobyli nowy wóz dzięki mieszkańcom, którzy poszli na wybory (zdjęcia, wideo)

Do jednostki OSP w Wilkołazie dotarł nowy wóz strażacki. Na jego powitanie strażacy przygotowali wyjątkową oprawę. Pojazd przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

W środę wieczorem do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkołazie w powiecie kraśnickim dotarł nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Druhowie uzyskali go w akcji „Bitwa o wozy”, zorganizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przed wyborami prezydenckimi. Nagrodami dla gmin, które w każdym z województw według starego podziału administracyjnego uzyskają najwyższą frekwencję, były właśnie wozy dla strażaków ochotników. Celem akcji jest zachęcenie mieszkańców do aktywnego udziału w wyborach.

W dawnym województwie lubelskim wygrała właśnie gmina Wilkołaz. Dzięki temu teraz strażacy mogli odebrać fabrycznie nowy wóz na podwoziu Volvo FL280. Posiada on napęd 4×4, silnik o mocy 285 KM, zbiornik wody o pojemności 4100 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 430 litrów oraz dwuzakresową autopompę o wydajności 1600l/min. Auto zostało również wyposażone w linię szybkiego natarcia, wyciągarkę elektryczną, działko wodno-pianowe oraz maszt oświetleniowy.

 

Na powitanie nowego pojazdu strażacy przygotowali wyjątkową oprawę. Następnie niezwłocznie doposażyli go w sprzęt ratowniczy, dzięki czemu niebawem został włączony do podziału bojowego. Volvo zastąpiło dotychczas używany przez druhów z Wilkołaza samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault Midlum. Pojazd ten dalej będzie służył w akcjach gaśniczych, co więcej pozostanie też na terenie gminy. Trafi bowiem do strażaków z OSP Ostrów.

 

Jednostka w Wilkołazie należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Druhowie każdego roku uczestniczą w wielu akcjach zarówno na terenie gminy Wilkołaz, jak też powiatu kraśnickiego. Jak wyjaśniają strażacy, nowy samochód z pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, zapewni szybszy i sprawniejszy dojazd na miejsce zdarzeń a także zwiększy komfort działań strażaków.

(wideo – OSP KSRG Wilkołaz)

6 komentarzy

 1. Pan Sołtys Z Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin)

  Pamiętam czasy kiedy dzielni strażacy z Wilkołaza posiadali dobrze utrzymane konie, które służyły za napęd do wozu strażackiego na drewnianych kołach z żelaznymi obręczami, na którym wożono ręczną pompę z napędem na 4 strażaków. Często tym wozem z ową pompa jeździli na popijawy do odległego o 8 kilometrów Żurawińca (takie jeziorko w lesie)
  Pamiętam też wielki pożar Wilkołaza I, (mieli już wtedy Stara) po owym pożarze strażacy z Lublina nie mogli się doliczyć kilku odcinków węży strażackich którymi wodę ciągnęli z odległego o kilka kilometrów Żurawińca. Okazało się, że wlkołazcy strażacy zap…lili owe węże tym z Lublina.

  • Pan Sołtys Z Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin)

   Dodam jeszcze, że w tamtych czasach druhowie byli baaardzo odpowiedzialni… po cotygodniowych zabawach w ich wilkołazkiej remizie, jak już kac im minął (tak gdzieś od wtorku), naprawiali sąsiedzkie płoty, z których wydarto sztachety wydarte z płotów do wzajemnej samoobrony

  • Co to za głupoty?! Wiesz w ogóle gdzie leży ta wieś? Bo śmiem twierdzić, iż nie do końca… Odstaw wódę…

   • Pan Sołtys z Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin)

    Nie wysilaj się bo umrzesz na choroby współistniejące, urodziłem sie w Obrokach jak wiesz gdzie to jest to „posklejasz” resztę, a jak nie wiesz twój ból, ćwoku 😆

 2. Otrzymany Volvo FL280. Posiada on napęd 4×4, silnik o mocy 285 KM, zbiornik wody o pojemności 4100 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 430 litrów oraz dwuzakresową autopompę o wydajności 1600l/min. Auto zostało również wyposażone w linię szybkiego natarcia, wyciągarkę elektryczną, działko wodno-pianowe oraz maszt oświetleniowy.
  Tymczasem firma Rosenbauer oferuje wozy bojowe serii PANTHER 6×6 oferuje imponującą moc silnika 750 KM, maksymalną prędkość 120 km/h, do 14 000 litrów objętości środka gaśniczego, gdzie środkiem tym zamiast „świętej” wody jest płyn Novec 1230, którym znacznie mniej sie niszczy niż wodą wydajność pompy 9000 l/min i przyspieszenie od 0 do 80 km/h w mniej niż 31 sekund. Przewozi on oczywiście cały zastęp druhów, ale do obsługi dwóch armatek środka gasniczego wystarczy kierowca. I „cza” mieć kasiorkę i mysleć.

 3. no, no. folia z głów!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo