Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy z Kraśnika kupili ciężki samochód gaśniczy. Nowy MAN zastąpi starego Jelcza (zdjęcia)

Milion złotych kosztował nowy pojazd, jaki trafił na wyposażenie kraśnickich strażaków. Ma on pomóc w jeszcze skuteczniejszym gaszeniu pożarów oraz zwalczaniu miejscowych zagrożeń.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku wzbogaciła się o nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Pojazd marki MAN TGM 18.320 posiada napęd 4×4 i wykorzystywany będzie głównie do akcji gaśniczych, gdzie potrzebna jest duża ilość wody. Nowy nabytek zastąpi wysłużonego Jelcza.

Koszt zakupu pojazdu wyniósł milion złotych. W przetargu, który został ogłoszony pod koniec września, oferty złożyły dwie kieleckie firmy: Stolarczyk i Moto-Truck. Zwyciężyła pierwsza z nich, pomimo że była droższa o 40 tys. złotych. Jednak pod uwagę, oprócz ceny, brano również pojemność zbiornika na wodę, wydajność autopompy, moc silnika i okres gwarancji na zabudowę.

Zakup pojazdu został sfinansowany z udziałem środków Budżetu Państwa, Budżetu Samorządów czyli Starostwa Powiatowego i gmin, dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie a także darczyńców w ramach Funduszu Wsparcia PSP. Jak podkreślają strażacy, nowy samochód pomoże im w jeszcze skuteczniejszym gaszeniu pożarów oraz zwalczaniu miejscowych zagrożeń.

Strażacy z Kraśnika kupili ciężki samochód gaśniczy. Nowy MAN zastąpi starego Jelcza (zdjęcia)

Strażacy z Kraśnika kupili ciężki samochód gaśniczy. Nowy MAN zastąpi starego Jelcza (zdjęcia)

(fot. PSP Kraśnik)

8 komentarzy

 1. Niemiecki samochód? W Kraśniku? Kto na to zezwolił?

 2. Nie taki ciężki skoro można nim parkować na chodniku.

  „Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.”

  • Wiadomym jest, że pojazdy uprzywilejowane mogą nie stosować się do przepisów, ale żeby wjeżdżać na chodnik (niszczyć go i uniemożliwiać przejście nim), podczas gdy jest wystarczająco dużo miejsce na jezdni to jest używanie uprzywilejowania w złej woli.
   Czy wszyscy kierujący pojazdami uprzywilejowani w życiu prywatnym jeżdżą aŁdi i są przekonani, że chodniki zbudowano po to by właśnie oni mogli tam parkować?

 3. Zastąpił Jelcza 422, nie 315, model 315 nie jest używany w PSP już od paru lat.

 4. Dobra rejestracja: ….998 ?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo