Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Strażacy z naszego regionu otrzymają nowoczesny sprzęt do ratownictwa drogowego

W Ministerstwie Rozwoju została podpisana umowa o dofinansowanie projektu mającego na celu usprawnienie systemu ratownictwa na drogach. Za 200 mln złotych zostanie zakupiony nowoczesny sprzęt, dzięki któremu strażacy jeszcze sprawniej będą mogli nieść pomoc.

W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt dla służb drogowego ratownictwa technicznego, w tym pojazdów z niezbędnym specjalistycznym wyposażeniem. Chodzi o samochody ratowniczo-gaśnicze ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, samochody specjalne i specjalistyczny sprzęt do ratownictwa drogowego. Do tego dochodzą samochody i sprzęt do organizacji oraz wsparcia działań na drogach. Wszystko to będzie rozlokowane w jednostkach ratowniczo-gaśniczych PSP na terenie całego kraju, jako zabezpieczenie drogowych szlaków komunikacyjnych.

Realizacja projektu ma znacząco wpłynąć na poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Będzie to możliwe dzięki usprawnieniu możliwości ewakuacji osób poszkodowanych w wypadkach na drogach oraz likwidacji skutków powstałych zagrożeń dla życia i zdrowia, a także środowiska naturalnego. Nowoczesny sprzęt zapewni wzrost efektywności systemu ratownictwa na drogach realizowanego przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Do naszego regionu trafią zarówno nowe pojazdy, jak też sprzęt przeznaczony typowo do prowadzenia akcji ratowniczych. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie otrzyma średni oraz ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, oba ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, ciężki samochód ratownictwa technicznego z rotatorem, samochód dowodzenia i łączności stanowiący batalionowe stanowisko dowodzenia, zestaw do oświetlenia terenu akcji z agregatem prądotwórczym oraz dwa komplety zestawów narzędzi hydraulicznych o zwiększonym potencjale do ratownictwa drogowego.

Do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej trafi samochód dowodzenia i łączności, który będzie służył jako kompanijne stanowisko dowodzenia, Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku i Włodawie dostaną po ciężkim samochodzie ratowniczo – gaśniczym ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego, a zestawy narzędzi hydraulicznych o zwiększonym potencjale do ratownictwa drogowego trafią do Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku i Biłgoraju.

Łącznie do jednostek w całym kraju zostanie przekazanych 145 pojazdów oraz 105 zestawów innego sprzętu. Na przyszły rok zaplanowano wszczęcie i przeprowadzenie postępowań przetargowych oraz podpisanie umów z wykonawcami. Dostawy sprzętu będą realizowane od 2019 roku.

(fot. straż pożarna- zdjęcie ilustracyjne)
2017-10-05 22:16:53

7 komentarzy

 1. Na poprawę bezpieczeństwa nie wpływa zakup sprzętu ratowniczego tylko na udzielenie pomocy poszkodowanym.

  • masz racje, rownie dobrze mogą jezdzic z łomem i nozyczkami biurowymi, zamiast profesjonalnym sprzetem i wyjdzie na to samo….
   Hmmm … na bezpieczenstwo wplywa udzielanie pomocy poszkodowanym? WTF? Sprzęt ma wplynac na poprawe bezpieczenstwa na drogach zaraz po wypadku (czyli po przybyciu słuzb), usuwaniu nastepstw, czyli neutralizacja wyciekow, szybsze udroznienie przejazdu, dokladniejsze zabezpieczenie miejsca zdarzenia itp…
   Udzielanie pomocy poszkodowanym to neutralizacja czynnikow/sytuacji ktore juz nastąpiły!!! Bezpieczenstwo zaś o ktorym piszesz jest zapobieganiem powstaniu tych czynnikow/sytuacji.

   • sry za bledy – zmeczenie i % 😛 – dla czepialskich

    • A GDZIE jest sprzęt dla kp sp w rykach przecież wkrótce pojawi się S17 i bieda wyjazdy ale czym małym slrt I SCANIA /a gdzie dźwig dla jednostki lub coś podobnego o dużym udźwigu

  • Będą ci udzielać pomocy gasząc pożar starymi dziurawymi wiadrami, ale każdy będzie miał własne. Czujesz się już bezpieczniej?

 2. Druhy łakomczuchy z naszej ulubionej wiadomej jednostki podlubelskiej poproszą o nowego gryla gazowego z opcjom węgla. Nic ponadto nie potrzeba do sprawnego przyrządzania frykasów konkursowych.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo