690 680 960

Strażacy z jednostek OSP w Poniatowej i Opolu Lubelskim włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego

Dzisiejsze wydarzenie to dla strażaków powód do dumy, a jednocześnie zapowiedź m.in. dodatkowych szkoleń i większej liczby interwencji. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej dbać o bezpieczeństwo mieszkańców na swoim terenie.

We wtorek w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Opolu Lubelskim odbyła się uroczystość włączenia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego dwóch nowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Chodzi o strażaków ochotników z Opola Lubelskiego i Poniatowej. Choć decyzja ta zapadła już na początku grudnia, to dopiero dzisiaj oficjalnie przekazano jednostkom odpowiednie zaświadczenia. Obie jednostki starały się o to od dawna. Obie też znajdują się w miastach, gdzie często skutecznie wspierają w działaniach zawodowych strażaków.

Włączenie obu jednostek do systemu KSRG było możliwe, dzięki spełnieniu przez strażaków rygorystycznych wymagań co do ich wyszkolenia i wyposażenia w sprzęt ratowniczy. Strażacy z Opola Lubelskiego oraz Poniatowej będą teraz stanowić potężne wsparcie działań ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, a w przypadku zdarzeń mniejszej rangi, będą je mogli wykonywać samodzielnie. To właśnie z racji właściwego przygotowania i wyposażenia technicznego umożliwiającego zarówno gaszenie pożarów, jak też prowadzenie działań ratownictwa drogowego.

Krajowy System ratowniczo – Gaśniczy zaczął funkcjonować w Polsce w 1995 roku. Celem jego utworzenia była ochrona życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez: walkę z pożarami i innymi klęskami żywiołowymi, ratownictwo techniczne, chemiczne i od 1997 roku również poprzez ratownictwo ekologiczne i medyczne. Podstawowym założeniem w budowie systemu, było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, tak aby można było podjąć skutecznie każde działanie ratownicze.

(fot. OSP Poniatowa, OSP Opole Lubelskie)
2017-02-07 22:20:25

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.1887zł -0.18%
  • GBP 5.2109zł -0.04%
  • EUR 4.479zł -0.25%
  • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas