Stawy Echo zyskały dodatkowy dopływ wody, zbudowano też jedyny taki dom w Polsce. Zamieszkają w nim nietoperze (zdjęcia)

Przez ostatnie dwa lata na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego wykonano wiele zadań mających na celu zarówno poprawę warunków bytowania zwierząt, jak też zapewniono dodatkowy dopływ wody do Stawów Echo. Jedną z nowości na skalę kraju, jest dom dla nietoperzy.

Od dwóch lat w Roztoczańskim Parku Narodowym realizowany jest projekt mający na celu poprawę stanu a także ochronę zanikających borów bagiennych i torfowisk wysokich jak również zagrożonych gatunków zwierząt. Chodzi tu o traszkę grzebieniastą, kumaka nizinnego, żółwia błotnego, bociana czarnego, orlika krzykliwego, derkacza, sóweczkę, puszczyka uralskiego oraz czterech gatunków nietoperzy: mopka zachodniego, nocka łydkowłosego, nocka Bechsteina i nocka dużego.

Jeżeli chodzi o płazy, to zmodernizowano istniejący systemu ich ochrony. Chodzi o zainstalowany w 2004 roku wzdłuż Stawów Echo pionierski wówczas w Polsce, ekologiczny system przejść dla płazów i innych małych zwierząt. Stawy Echo stanowią bowiem główną ostoję płazów w Roztoczańskim Parku Narodowym. Aby zwierzęta te nie ginęły masowo pod kołami samochodów, powstały specjalne bariery naprowadzające i ułożone pod drogą przepusty. Teraz wzmocniono cały system gwarantując jego skuteczne funkcjonowanie w długiej perspektywie. Łączy on zlokalizowane na Bukowej Górze zimowiska z miejscem rozrodu, które stanowią Stawy.

W innych miejscach Parku, gdzie również występują ważne ostoje tych ginących zwierząt, zabezpieczane są trasy migracji płazów poprzez rozstawianie przenośnych barier naprowadzających. Następnie płazy są przenoszone na drugą stronę ruchliwej drogi, za którą zlokalizowane są miejsca rozrodu. Działania te prowadzone są przy ruchliwych drogach w rejonie miejscowości Kosobudy, Obrocz, Sochy jak też na krańcach Zwierzyńca od strony Biłgoraja, gdzie nie udało się zbudować bezobsługowych przejść dla płazów.

Z uwagi na problem z wysychaniem Stawów Echo, przeprowadzono prace hydrotechniczne, których zasadniczym celem była poprawa retencji tego kompleksu. Stawy są bowiem niezwykle ważną ostoją fauny mokradłowej, pełnią też jednocześnie funkcje edukacyjne i społeczne. W ramach prac wyremontowano urządzenia piętrzące, eliminujące odpływ wody przez nieszczelności starych mnichów, przystosowano do napełnienia wodą nieużytkowane przez ponad dekadę tzw. zimochowy dzięki czemu zwiększono powierzchnię retencji kompleksu a także wyremontowany został doprowadzalnik do Stawów gwarantujący dopływ wody ze Świerszcza nawet podczas suchych okresów.

Zadbano również o bytujące na tym terenie nietoperze. Na jednej z dawnych osad śródleśnych istniejące tam pozostałości zabudowań z roku na rok coraz bardziej ulegały zniszczeniu. Tym samym nietoperze zaczynały mieć problem ze znalezieniem miejsc schronienia. Postanowiono więc zbudować budynek połączony funkcjonalnie z piwnicą, który ma służyć jako miejsce rozrodu. Do tego celu wykorzystano materiały ze starych zabudowań takie jak cegły i drewno. Jedną ze starych piwnic zabezpieczono aby nietoperze mogły w niej hibernować. Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce. Dodatkowo, istniejące wieże widokowe w rejonie Stawów Echo i Białego Słupa wyposażono w drewniane elementy imitujące odstającą korowinę drzew, które mogą być wykorzystywane przez te gatunki w okresie wiosenno-jesiennym jako dzienne schronienia.

Jednak to nie wszystkie działania, jakie realizuje Roztoczański Park Narodowy. Na śródleśnych łąkach i wokół zbiorników wodnych prowadzone jest koszenie roślinności aby ptaki miały lepsze warunki do zdobywania pokarmu a tym samym nie musiały przemieszczać się poza granice Parku, gdzie czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Do tego dochodzi stały monitoring siedlisk i gatunków zwierząt, dzięki czemu możliwe jest podejmowanie odpowiednich działań dla ich ochrony. Koszt całego projektu wynosi 2,9 mln złotych z czego 2,1 mln złotych pozyskano ze środków Unii Europejskiej.

(fot. RPN)

15 komentarzy

 1. rolnik z Lubelszczyzny

  dom dla nietoperzy – przecież to istna wylęgarnia koronawirusów, najlepsze miejsce dla niej to dom jednorodzinny na ul Mickiewicza na Żoliborzu we Warszawce

 2. Fajnie że coś robią aby ratować coś unikalnego na skalę nawet większą Niż Polska…fajna ostoja dzikiej przyrody w naszym Województwie …

 3. Również podpisuję się pod tym, że bardzo dobrze, że ktoś stara się zachować to miejsce. Byłem tam ładnych kilkanaście lat temu i ostatnie zdjęcia na których zobaczyłem wyschnięte dno wprawiły mnie w osłupienie. Mam nadzieję, że wróci do pełnej świetności a ja zdążę jeszcze odwiedzić plażę i wykąpać się w zbiorniku pełnym wody. Oby.

 4. Co do stawów echo, bylem w zeszłym roku, wody w stawach było pod dostatkiem.

 5. Piękne miejsce na mapie Lubelszczyzny, na równi z Lasami Janowskimi. Pomysł z domkiem bardzo ciekawy i kreatywny, brawa dla osoby, która go wymyśliła:)

 6. Deweloperzy dla zwierząt

  Bobry zanikają co za bzdury wystarczy nie wpiepszac się i natura sama sobie poradzi ale nie kasa jest do wyrwania to trzeba na siłę porobić jakieś buble i udawać że się coś robi zwierzęta potrzebują ciszy i spokoju barany.

 7. Tyle lat zwierzęta same znajdowały sobie schronienie teraz na siłę będą je uszczęśliwiać żeby tylko zarobić na ich nieszczęściu.

 8. Wszystko zniszczą dla pieniędzy

 9. W Teksasie sadownicy stawiają domki dla nietoperzy, żeby nie stosować oprysków na drzewkach owocowych.

  My jesteśmy 100 lat za ciemnoskórymi.

  • Jak się weźmiesz do pracy, to nie będziesz polską biedą i dogonisz ciemnoskórych. A jak jesteś nierobem to biedą zostaniesz.

 10. Staw „Echo” mam do niego ogromny sentyment, piękne miejsce, super plaża, ostatnio w stawie nie było wody … jeżeli to się się zmieni, będę tam jeździł. Chata dla nietoperzy super i podobno na parkingu wybudują szalet z prawdziwego zdarzenia !!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku