Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sprzedawali bazy danych w Darknecie. Zorganizowana grupa przestępcza rozbita (zdjęcia)

Policjanci zatrzymali sześć osób do sprawy handlu bazami danych w Darknecie. W trakcie śledztwa ustalono, że grupa osiągnęła zyski nie mniej niż 1,5 mln złotych.

Śledczy ustalili, że grupa działała od co najmniej 2018 r. Przestępcy oferowali w Darknecie bazy danych pochodzące z włamań do systemów informatycznych. Następnie pozyskane w tej sposób dane służyły przestępcom do kradzieży tożsamości, a także oszustw. Bazy z danymi można było zakupić jedynie za kryptowaluty. Ustalono, że zyski osiągnięte przez grupę z prowadzonej działalności przestępczej, zdeponowane w postaci kryptowalut, wynosiły nie mniej niż 1,5 miliona złotych.

W minioną środę policjanci z Lublina zatrzymali sześć osób. Działania mundurowych prowadzone były na terenie pięciu województw: mazowieckiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, śląskiego i dolnośląskiego. Zatrzymani mają od 18 do 30 lat. Działania policjantów z KWP w Lublinie wspierane były przez funkcjonariuszy z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP. Mundurowi współpracowali także z policją szwajcarską oraz Europolem.

Mężczyźni zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się bezprawnym pozyskiwaniem i zbywaniem baz danych. Co więcej, zatrzymanym zarzucono czyny polegające na zbywaniu programów komputerowych umożliwiających nieuprawniony dostęp do zasobów przechowywanych w systemach informatycznych, nabywaniu uzyskanych za pomocą czynów zabronionych telefonów komórkowych oraz jednostki centralnej komputera, przyjmowaniu w celu ukrycia środków płatniczych pochodzących z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego oraz posiadaniu środków odurzających i substancji psychotropowych.

Pięciu zatrzymanych trafiło do aresztu, zaś szósty z mężczyzn został objęty policyjnym dozorem z poręczeniem majątkowym. Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10. W wyniku podjętych czynności zabezpieczano mienie na poczet przyszłych kar w postaci ponad 40 tys. zł., 370 Euro, samochód osobowy o wartości około 50 tys. zł oraz 53200 USD w kryptowalucie.

Darknet – to zbiorcza nazwa określającą różne anonimowe strony internetowe, sklepy, fora dyskusyjne i inne serwisy dostępne w Internecie. W przeciwieństwie do zwykłych stron internetowych nie są one dostępne przez adres www i nie można ich znaleźć w zwykłych wyszukiwarkach. Do Darknetu można uzyskać dostęp wyłącznie za pomocą określonego oprogramowania, konfiguracji lub autoryzacji i często korzysta z unikalnego, dostosowanego protokołu komunikacyjnego.

Sprzedawali bazy danych w Darknecie. Zorganizowana grupa przestępcza rozbita (zdjęcia)

Sprzedawali bazy danych w Darknecie. Zorganizowana grupa przestępcza rozbita (zdjęcia)

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

  1. gdzie jest szeryf ziobro? za takie przestepstwa powinne być kary po 20mln
    morele za to że źle zabezpieczyło swojąstrone dostali 2mln kary a ci celowo handlowali i dostaną zawiasy a powinnien być 2mln zl kary a nie jakieś śmiech na sali

    • A później przychodzą podrobione pisma z zaległościami do zapłacenia, niektóre mogą się stać prawdziwymi i komornik wchodzi do domu.
      Jak zamawiacie towar z neta nie podawajcie prawdziwych danych i do paczkomatu zamawiajcie.

  2. A ten lubrykant to służył jednemu panu do wchodzenia w Darknet drugiego? To teraz tak się to nazywa?

  3. A już się miałem mocno zdziwić, że polska policja samodzielnie dobrała się do darknetu… 😀

  4. Żapajabasiaku

    No widzę że kluczowym dowodem jest rolka papieru toaletowego.

  5. To teraz niech zatrzymają wszystkich którzy kupili te bazy danych.

  6. Ha ha ha ha ….komentarze super!

Z kraju