Środa, 19 marca 202519/03/2025
690 680 960
690 680 960

Sprawdzono religijność Polaków. Obliczono, ile osób chodzi do kościoła, przystępuje do komunii oraz ilu jest księży

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił najnowsze dane dotyczące praktyk religijnych Polaków. Opracowywano je w roku ubiegłym, jednak dotyczą 2018 roku. Tego typu badania prowadzone są co rok.

We wtorek Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego przedstawił najnowsze dane dotyczące praktyk religijnych Polaków. Wynika z nich, że w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło średnio 38,2 proc. zobowiązanych katolików, z czego 17,3 proc. przystępowało do komunii świętej. Oznacza to, że w porównaniu do ubiegłorocznego opracowania, większych zmian nie zanotowano. Rok wcześniej było to odpowiednio: 38,3 proc. oraz 17 proc., a więc jak podkreślił ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK, mieści się to w granicach błędu statystycznego a więc praktyki religijne katolików w Polsce są na stałym poziomie.

Jeżeli chodzi o regiony, najwięcej wiernych uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach w diecezji tarnowskiej. Jest to 71,3 proc. zobowiązanych katolików. Na drugim miejscu jest diecezja rzeszowska – 64,3 proc., a na trzecim przemyska – 60,4 proc. Na drugim końcu zestawienia znajdują się diecezje szczecińsko-kamieńska i łódzka – odpowiednio 24,1 i 24,5 proc. W naszym regionie wyniki są zbliżone do średniej krajowej, gdyż w diecezji lubelskiej w niedziele do kościoła chodziło 38,3 proc. wiernych a 20,2 proc. przystępowało do komunii, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej było to 46,2 proc. i 23,6 proc.

Różnice można za to zauważyć np. w przypadku sakramentu chrztu. W archidiecezji lubelskiej liczba ta spadła z 12 427 do 11 383, co oznacza mniej o ok. 9 proc. Nieznacznie spadła też liczba zawieranych małżeństw z 4 516 do 4 463. W całym kraju chrztów było ponad 386 tys., do I Komunii Świętej przystąpiło ponad 400 tys. osób, do bierzmowania prawie 300 tys. osób zaś ślub wzięło 133 tys. par. Sprawdzano też m.in. kwestie edukacji religijnej. W roku szkolnym 2018/2019 na lekcje religii uczęszczało średnio 88 proc. uczniów. Najwyższy odsetek odnotowano w diecezji pelplińskiej, rzeszowskiej i przemyskiej – po 99 proc., najmniejszy zaś w archidiecezji łódzkiej – 77,7 proc. Zgodnie z danymi z 34 diecezji, w 1949 placówkach edukacyjnych prowadzone są lekcje etyki, na które uczęszcza 1 proc. uczniów.

W Polsce jest 10 356 parafii katolickich, w których posługuje ponad 20,5 tys. księży. Łącznie kapłanów jest prawie 25 tys., a do święceń w diecezjach w 2018 roku przygotowywało się 2,2 tys. alumnów. Do tego trzeba doliczyć 2,2 tys. żeńskich wspólnot zakonnych, w których posługuje 17,6 tys. sióstr. Najliczniejsze zgromadzenia żeńskie to Służebniczki NMP Starowiejskie, elżbietanki oraz szarytki. Liczba zakonników oraz członków stowarzyszeń życia apostolskiego w 2018 roku wynosiła łącznie 11,4 tys. a 9 tys. z nich posiada święcenia kapłańskie. Najliczniejszymi męskimi zgromadzeniami są franciszkanie, salezjanie oraz pallotyni. Do kościoła należy też 34 tysiące obiektów, z czego blisko 50 procent jest wpisanych do rejestru zabytków.

(fot. pixabay.com)

56 komentarzy

  1. Ocena: 0

    Szkoda bardzo że KRK nie pokusi się o badanie wiernych na podział klasowy i wykształcenia. Bo z góry stawiam 100zł że będzie to klasa benefitów socjalnych wykształcenia podstawowe, zawodowe i średnie.

    • mało, napisz że większość to analfabeci. Inteligenty z wyższym i jeszcze wyższym to wierzą tylko w mamonę, w siłę pieniądza. Do urzędu czy doktora to zaraz kopertę wyciągają. Taki to u nas zaścianek, nie to co w stolicy 🙂

      • szkoda że nie robią wiarygodnych badań.,,!

      • Ocena: 0

        Widzisz jaki mądry, obyty i nowoczesny? ? jakby mógł to 10 razy by Cię sprzedał! Uważa że jest postępowy i nowoczesny. A czytając jego wypowiedź pusty jak gąsior po winie! Wypisz wymaluj… „tani Armani”… ?

      • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji (dawniej Lublin koło Świdnika)
        Ocena: 0

        „Łącznie kapłanów jest prawie 25 tys” – jakby toto rozmodlone tałatajstwo uzbroić w „kałachy” i inne przedmioty wyglądem przypominające przypominające broń (np. kosy osadzone na sztorc), i wysłać ich do Afganistanu, to najbardziej zatwardziałych islamistów w mig nawróciliby na jedynie słuszną wiarę.

    • Łysy z włosami
      Ocena: 0

      Ty natomiast jako że Mas wykształcenie tylko gimnazjalne, nie chodzisz bo nie wiesz co to i po co a stać cie tylko postawić 100 bo tyle z 500+ zostaje po zakupie trunkow?

    • Ocena: 0

      Co za brednie! Akurat mam wyższe wykształcenie, wielu moich znajomych też. I wszyscy chodzimy do kościoła i nie widzimy w tym nic wstydliwego ani hańbiącego. Socjologu od siedmiu boleści. – zajmij się lepiej inną dziedziną. Dodam też tylko, że według mnie najbardziej ujadają na Kościół „nawróceni”. Prawdziwy ateista prawie nigdy nie będzie lżył i poniżał wierzących, szanując ich światopoglądowe wybory.

      • Ocena: 0

        Proszę Szanownego Pana, tutaj nie mam nic do Twojej lub innej osoby wiary. Tylko o kościół, bo ta obcego państwa instytucja zabiera pieniądze z moich podatków. Polska ma podpisany Konkordat który oddaje % PKB na instytucje kościelne i z mojej strony na to zgody nie będzie. Chce Pan sobie wierzyć w swojego Żydowskiego boga to proszę Pan sobie wierzy i nawet w jajko przelewane przez mietłe. Tylko utrzymujcie tą instytucję ze swoich prywatnych datków a nie wszystkich. Rozsądnym konsensusem w tej kwestii jest model Niemiecki, w rozliczenie podatkowe wyraża obywatel chęć lub nie darowizny na rzecz zwiąków wyznaniowych. A tak jak siłą Państwo zabiera moje pieniądze to Ja dla tego kraju pokazuje środkowy palec.

    • Pan Jezus kocha maluczkich i prostaczków….i przyszedł na świat w żłóbku….

    • Ty oczywiście jesteś tym oświeconym, wykształconym magistrem któremu zabobony nie dotyczą. No to gratuluję! Zobaczymy jak zalegniesz na końcu życia i jak sam najprędzej zaskomlisz o księdza kiedy to twoje cudowne wykształcenie nagle nie będzie w stanie dać nadziei kiedy wszystko zawiedzie… Obyś miał wtedy wokół siebie ludzi…. „mniej wykształconych i beneficjentów socjalnych”, a nie samych wykształciuchów… serdecznie Ci tego życzę.

  2. Tylko co religijność ma wspólnego z kościołem katolickim? Sprawdzano religijność Polaków czy religijność katolików?

    • A może by tak podał dane statystyczne jakiejś niezależnej organizacji… bo ta księciunie z ISKK nawet jak kościoły pozamieniają na farmy świerszcza śródziemnomorskiego to nadal będą podawać że modlących nie ubyło…

      • Ocena: 0

        Praktycznie 98% polaków wierzących należy do wyznania Rzymskokatolickiego więc no można śmiało powiedzieć że jest to religia „Polaków”. Jest to przybliżenie, ale bynajmniej błędne.

  3. Fajnie że prowadzą takie statystyki ,bedą mieli „pamiatkę ” za jakieś 20-30 lat ,jak koscioły bedą świecić pustkami

  4. 21 wiek ..zaawansowana nauka dostęp do wiedzy…radzę poczytać Stary testament …jak tacy wierzący wszyscy są…kłamstwo za kłamstwem że o innych rzeczach nie wspomnę…

    • Słusznie, zgadzam się w 100% , w Boga wierzę, do kosciola nie chodzę księży nie cierpię, dla mnie to zboczeńcy w czarnych sukienkach, rodzin nie mają , tylko dzieci na boku u nas szanowny proboszcz mieszka z kucharką , malo tego jest tez dziecko niby kucharki , księżulek wozi w aucie fotelik , och ku*** jaki pomocny, zaklamane WSZYSTKO, na kazaniu pier…lą co chcą , a czemu po kolei nie czytają wersetów z PŚ.

  5. Jak tam Turysta? Ty byś ich nieźle porozliczał i opodatkował, nie? Żyjesz w ogóle? A może jednak nowe leki pomogły, bo ostatnio jakby mniej wpisów?

  6. Ocena: 0

    jak nadal będą takie cyrki przed pierwszą komunia i przed bierzmowaniem…to te liczby z roku na rok będą mniejsze…i jak kościół będzie się wtrącał do polityki… za parę lat w kościołach będą sami starsi ludzie…

  7. Rozwiązać tę czarną watykańską sektę.

  8. Religijność Polaków,dobre sobie.
    Owszem,ale tylko na pokaz.

  9. Lu, piszesz o sobie????

    • A co prawda zabolała ?? Najlepszy przykład ostatnia zbiórka na drzwi do kościoła. Ilu parafian zachowało się egoistycznie ???

  10. Ja jak mam iść do kościoła to jakby się coś paliło we mnie żywym ogniem ! Stój i słuchaj bajek

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia