Niedziela, 25 lutego 202425/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy naszego regionu znów wyjdą na ulice. W weekend protesty w Zamościu i Wólce Orłowskiej

W dalszym ciągu nie ma porozumienia między mieszkańcami powiatów krasnostawskiego i zamojskiego w sprawie budowy linii kolejowej, tzw. szprychy CPK. W związku z tym zapowiedziano kolejne akcje protestacyjne.

W sobotę protestować będą mieszkańcy Zamościa i powiatu zamojskiego. Manifestacja „Nie dla CPK na krzywdzie ludzkiej” rozpocznie się w południe na Placu Wolności przy kościele Franciszkanów na Starym Mieście. Następnie uczestnicy przemaszerują z banerami i flagami pod pomnik Jana Zamoyskiego.

Jak podkreślają organizatorzy protestu, wyborcy o różnych poglądach zjednoczyli się ponad wszystkimi podziałami we wspólnej obronie swoich domów, miejsc pracy, ziemi i miejscowości. Na skutek planów Centralnego Portu Komunikacyjnego szereg osób może bowiem stracić swoje domy czy firmy a więc często dorobek życia. Sobotnia akcja jest, jak wskazano, przeciwko złodziejskim kwotom wywłaszczeń. Będzie to już trzecia tego typu manifestacja w tym mieście.

O wiele więcej akcji protestacyjnych zorganizował za to Społeczny Komitet Przeciwników Budowy Torowiska w Ramach Planów CPK na Terenie Powiatu Krasnostawskiego. Na niedzielę zaplanowano koleją pikietę. Tym razem odbędzie się ona w miejscowości Wólka Orłowska w gminie Izbica. Całość rozpocznie się o godzinie 14:00 w sąsiedztwie remizy OSP.

Przedstawiciele organizatorów zaznaczają, że akcja ma charakter pokojowy. Protest, tak jak poprzednie, dotyczy wywłaszczeń pod nieuzasadnione projekty związane z inwestycją Centralnego Portu Komunikacyjnego, a dokładnie budowy odcinków linii kolejowej: Trawniki – Krasnystaw, Wólka Orłowska – Bełżec, a także Krasnystaw Miasto – Wólka Orłowska. Uczestnicy walczą w obronie swoich domów, gospodarstw i przedsiębiorstw.

– Według planów CPK szybka kolej ma sztucznie przeciąć zurbanizowane obszary powodując poważne uciążliwości dla mieszkańców. Pod planowaną inwestycję zostanie wyburzonych wiele domów i odbędą się liczne wywłaszczenia. Zostaną zlikwidowane istniejące przejazdy kolejowe, co spowoduje utrudnienia w komunikacji lokalnej. Zostanie zlikwidowane kilkadziesiąt dobrze prosperujących firm, przez co wzrośnie bezrobocie, Zniszczeniu ulegnie naturalne środowisko m.in. ekosystem jeziorka przy ul.Lwowskiej i miejsca historyczne. Nastąpi gwałtowny spadek wartości nieruchomości domów i działek położonych wzdłuż inwestycji – wskazują protestujący.

Dodają, iż kolej dużych prędkości będzie ingerować w ponad 107 gospodarstw produkcji roślinnej na terenie typowo rolniczego powiatu krasnostawskiego, w tym w 4 gospodarstwa produkcji mlecznej. Ingerencja to inaczej wywłaszczenie, zniszczenie budynków gospodarskich, przecięcie torami pól na dużo mniej warte obszary z utrudnionym dojazdem. Poprzez takie działania CPK gospodarstwa stracą swoją wartość, a rolnicy źródło dochodu. Nadchodzące zmiany wpłyną również zdecydowanie negatywnie na produkcję żywności, czy to przez uprawę roślin czy hodowlę zwierząt.

26 komentarzy

 1. ha ha ile można tolerwać złodziejstwo PISu ? większość protestyjących głosowałowało na nieudaczników PISwskich ha ha

 2. A niby komu I po co ten cały CPK niby kto ma na nim ładować tą całą niby budowa to gigantomania PISU i wyrzucenie kasy w błoto to to lotnisko nie ma żadnego logicznego sensu

 3. Trzoda wypoczęła po marszu tfuska to w autokary i do Zamościa ryży każe.

 4. Dlaczego PO nie chce za wszelką cenę żeby Polska się rozwijała czyżby szwaby kazali?

 5. Młodzież a może zamiast wszystko składać na Tuska jak leci to zapytaj tego starego tetryka jak zadłużyli kraj niech poda kwotę niech odpowie czemu Zachodni kapitał ucieka z kraju czemu pulawskie azoty ledwo zipią niech No może powie ilu ludzi z braku opieki medycznej paliatywnej itd wymordowali bo był niby covid Tusk nie rządzi afer nie robi zresztą jest ich więcej niż za Tuska kasa szastają jak makaronem na ulicy mam wymienić więcej

  • Za rudego szwaba nie bylo pieniedzy na nic a dług był większy niż teraz. Ale takie osły jak ty nie mają na to zadnych argumentów.

 6. Pieniądze są bo PiS pogonił mafie vatowskie czyli kolesi ryżego Polska zaczęła się w końcu rozwijać i poziom życia jest na wysokim poziomie.

 7. Krasnystaw to niech sobie protestuje u siebie razem z Izbicą, Zamość jest zwolennikiem szybkiej kolei bo tam dostrzegają wartość podróży w 45-50minut z Lublina do Zamościa. Ciemnogród krasnostawski tego nie widzi i blokują inwestycje dla Zamościa ale i również dla Tomaszowa Lubelskiego. Skończy się tak że ominął Krasnystaw i miasto zostanie w całym województwie w dupie, bo do Janowa i Biłgoraja zbudują kolej, do Włodawy, do Tomaszowa w ramach właśnie tego projektu i Kraśnik zyska lepszą dostępność zgodnie z planami PKP PLK. Miasta nie szkoda, bardziej szkoda ludzi którzy chcą by Krasnystaw się rozwijał, a położenie w trójkącie Lublin – Chełm – Zamość i do tego dochodzące szlaki na Kraśnik i Hrubieszów dają dogodne warunki rozwoju

 8. Młodzież aleś ty I naiwna pieniądze nie sejf rządowy pusty a kasę na głupoty maja bo masowo ja drukują żadne mafię to propaganda dla takich leszczy jak ty

 9. dalej głosujcie na PiS macie racje jeszcze troszkę to będziecie mieszkać pod mostami . wywłaszczą was ze wszystkiego

  • Dzięki PiS większość stać na własne mieszkanie i każdy ma pracę za rządów ryżego szwaba nie było nic.

 10. W markecie każdy kupuje pełen koszyk za PO chleb i margaryna i żebranie na zeszyt bo wypłata nie wystarcza od pierwszego do pierwszego.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo