690 680 960

Specjalna aplikacja sprawdzi, czy mieszkańcy nie oszukują płacąc za śmieci

Urzędnicy z Łęcznej szacują, że nawet kilkuset mieszkańców może składać niezgodne z prawdą deklaracje śmieciowe. Dlatego też nawiązali współpracę ze Świdnikiem i stworzoną tam aplikację zastosują u siebie.

W Łęcznej wprowadzona zostanie aplikacja, która przeanalizuje składane przez mieszkańców deklaracje śmieciowe. Chodzi o ujawnienie osób, które wypełniają je nierzetelnie, unikając w ten sposób wnoszenia opłat za odbiór odpadów komunalnych. Władze gminy Łęczna są przekonane, że na ich terenie nie brakuje tego typu mieszkańców, więc postanowili temu przeciwdziałać.

Urzędnicy nawiązali współpracę ze Świdnikiem, gdzie aplikacja została wymyślona i stworzona. Co więcej już od dłuższego czasu przynosi efekty. Tylko w ubiegłym roku system pomógł wyłapać 1,3 tysiąca osób niepłacących za śmieci. Musiały one poprawić deklarację, a także ponieść opłatę wstecznie nawet do 5 lat. Rekordzista musiał zapłacić 2 tysiące złotych zaległości.

– Okazuje się że wiele osób nierzetelnie składa deklaracje i unika w ten sposób zapłaty. Takim działaniem nie tylko oszukują oni gminę, która nalicza opłaty, ale przede wszystkim swoich sąsiadów, którzy przez to płacą wyższe opłaty. Dzieje się tak gdyż system odbioru odpadów musi się sam finansować. Wpłaty od mieszkańców pokrywać muszą koszty odbioru i zagospodarowania odpadów. Składając nieprawdziwe deklaracje okrada się innych mieszkańców – wyjaśnia Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski.

System porównuje dane pochodzące z wielu instytucji: ewidencji ludności, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym osoby pobierające świadczenia 500 +, a także dane ze szkół i przedszkoli, wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowej. Obecnie trwa końcowy etap aktualizacji bazy danych, która posłuży do analizy krzyżowej. Zaplanowano, że aplikacja zostanie uruchomiona jeszcze w tym miesiącu.

Jak wskazywał burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, narzędzie to działa również prewencyjnie. Część mieszkańców sama się zgłosiła do urzędu, aby poprawić złożoną deklarację. W Łęcznej do działań kontrolnych włączy się także Straż Miejska. Od września funkcjonariusze uzyskali nowe uprawnienia i mogą sprawdzać prawidłowość złożonych deklaracji. Na nieuczciwych mieszkańców mają być nakładane mandaty w kwocie do 500 zł.

(fot. archiwum)

17 komentarzy

  1. Gdzie jest rodo?wiedzą o nas wszystko,wydzwaniają ze spisu powszechnego na wszystkie numery tel.danej osoby.

Kursy walut

  • USD 4.4415zł -0.17%
  • GBP 5.4558zł -0.1%
  • EUR 4.6898zł 0.1%
  • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!