Specjalna aplikacja sprawdzi, czy mieszkańcy nie oszukują płacąc za śmieci

Urzędnicy z Łęcznej szacują, że nawet kilkuset mieszkańców może składać niezgodne z prawdą deklaracje śmieciowe. Dlatego też nawiązali współpracę ze Świdnikiem i stworzoną tam aplikację zastosują u siebie.

W Łęcznej wprowadzona zostanie aplikacja, która przeanalizuje składane przez mieszkańców deklaracje śmieciowe. Chodzi o ujawnienie osób, które wypełniają je nierzetelnie, unikając w ten sposób wnoszenia opłat za odbiór odpadów komunalnych. Władze gminy Łęczna są przekonane, że na ich terenie nie brakuje tego typu mieszkańców, więc postanowili temu przeciwdziałać.

Urzędnicy nawiązali współpracę ze Świdnikiem, gdzie aplikacja została wymyślona i stworzona. Co więcej już od dłuższego czasu przynosi efekty. Tylko w ubiegłym roku system pomógł wyłapać 1,3 tysiąca osób niepłacących za śmieci. Musiały one poprawić deklarację, a także ponieść opłatę wstecznie nawet do 5 lat. Rekordzista musiał zapłacić 2 tysiące złotych zaległości.

– Okazuje się że wiele osób nierzetelnie składa deklaracje i unika w ten sposób zapłaty. Takim działaniem nie tylko oszukują oni gminę, która nalicza opłaty, ale przede wszystkim swoich sąsiadów, którzy przez to płacą wyższe opłaty. Dzieje się tak gdyż system odbioru odpadów musi się sam finansować. Wpłaty od mieszkańców pokrywać muszą koszty odbioru i zagospodarowania odpadów. Składając nieprawdziwe deklaracje okrada się innych mieszkańców – wyjaśnia Burmistrz Łęcznej Leszek Włodarski.

System porównuje dane pochodzące z wielu instytucji: ewidencji ludności, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, w tym osoby pobierające świadczenia 500 +, a także dane ze szkół i przedszkoli, wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowej. Obecnie trwa końcowy etap aktualizacji bazy danych, która posłuży do analizy krzyżowej. Zaplanowano, że aplikacja zostanie uruchomiona jeszcze w tym miesiącu.

Jak wskazywał burmistrz Świdnika Waldemar Jakson, narzędzie to działa również prewencyjnie. Część mieszkańców sama się zgłosiła do urzędu, aby poprawić złożoną deklarację. W Łęcznej do działań kontrolnych włączy się także Straż Miejska. Od września funkcjonariusze uzyskali nowe uprawnienia i mogą sprawdzać prawidłowość złożonych deklaracji. Na nieuczciwych mieszkańców mają być nakładane mandaty w kwocie do 500 zł.

(fot. archiwum)

16 komentarzy

 1. Taka wspaniała inwigilacja dla dobra mieszkańców i społeczeństwa. Może by tak obciążyć producentów którym nie opłaca się robić opakowań ekologicznych podlegających biodegradacji. Przepraszam lobby korporacyjne do tego nie dopuści.

  • A oni wspaniałomyślnie zamiast wyciągać zyski będą dokładać ze swoich do opakowań pseudoeco ?? Wiadome że ze wszystko i tak zapłaci nabywca.

  • Ja się pytam gdzie są antymaseczkowcy ????????? Tu jest ewidentnie łamane prawo do wolności gdzie protesty ?

   • Zachowujesz się dokładnie jak kretyn który chce oczernić kogoś żeby obniżyć ważność jego słów. Każdy kto ma troszeczkę rozumu od razu zrozumie o co ci chodzi i do czego zmierzasz. Pewnie jakiś ciemny patol ci przyklaśnie ale to wszystko na co możesz liczyć. Pora się wysilić bardziej ale pewnie to dla ciebie za wysoki level.

 2. Rozbój w biały dzień! My płacimy za opakowania A oni robią na tym potężne pieniądze. Nawet pracowników do sortowania już nie chcą przyjmować tylko czysty zysk. I jeszcze musimy im dopłacać do biznesu. Banda haraczystów.

 3. Gestapo czuwa

 4. Jakim prawem dane o pobieraniu 500+ są komukolwiek bezprawnie przekazywane , dobry adwokat i gmina beknie obowiązuje RODO

 5. Jakson abyś się nie przejechał …wyborcy pamiętają , przekazywanie bezprawnie danych jest karane Gmina zamiast zyskać może mieć zarzuty bezprawnego przekazania danych!

 6. Strzygą baranów jak mogą . Przekręt na śmieci to mistrzostwo świata w wyciąganiu pieniędzy od obywateli.

 7. Haracz pobierany za śmieci jest skandalicznie wysoki ale jak ktoś mieszka w domu gdzie płaci się dużo więcej, a zgłoszony jest w mieszkaniu z którego wyprowadził się kilka lat temu to skur…

 8. wystarczy pobierać opłaty nie od osoby a od powierzchni nieruchomości. Kto ma większe lokum to płaci więcej a kto małą klitkę to mniej, Stać na większe mieszkanie to i solidarnie dołoży się więcej do systemu bo nie jest powiedziane, że jedna osoba wyrzuca mniej śmieci niż 3 inne.

  • Aha czyli to metry kwadratowe produkują śmieci a nie ludzi… ciekawa teoria niczym ta o płaskiej ziemi. Dla czego ci co pracują i coś osiągnęli w życiu mają dzielić z patologią w imię jakiejś solidarności ??

   • Bo patologią są nierówności społeczne, a ci co na nich korzystają, aka „osiągneli coś” w takim systemie, patusami społecznymi. Trzeba ich naprawić.

 9. Marian ale ty głupi jesteś ,jak ja sama mieszkam i mam 700m kwadratowych nieruchomości i wystawiam śmieci raz w miesiącu to mam płacić więcej niż patologia co w klitce mieszka np. 7 osób ? Choćby nie wiem jak człowiek produkował śmieci to liczba mieszkańców ma znaczenie a nie ich nieruchomość .

 10. Placimy za wszystko niedlugo zato ze odychamy bedziem placic , niedlugo zeby uprawiac seks z zona bedzie trzeba zadzwonic do rydzyka powiadomic go jak to bedzie wygladalo itp i zaplacic mu zato a on da rozgrzeszenie ruchaj synu tylko po bozemu

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika