SOR w Janowie Lubelskim dalej będzie mógł funkcjonować. Zbudowano nowoczesne lądowisko dla śmigłowców

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Janowie Lubelskim został dostosowany do obowiązujących przepisów. Zbudowano lądowisko, na którym śmigłowce będą mogły lądować zarówno w dzień jak też w nocy.

Zakończyły się prace związane z budową lądowiska dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego przy szpitalu powiatowym w Janowie Lubelskim. Ma ono 25 m średnicy, jest ogrodzone oraz oświetlone, dzięki czemu lądowania i starty będą się odbywały z zachowaniem bezpieczeństwa. Lądowisko wyposażone jest również m.in. w widoczny dla pilotów w nocy oświetlony wskaźnik wiatru oraz w światła podejścia i latarnię na dachu budynku szpitala.

Śmigłowce będą mogły tam lądować zarówno w dzień jak też w nocy, do tego w każdych warunkach atmosferycznych. Oczywiście zbudowano również drogi dojazdowe i ciąg pieszy do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego a także miejsce postojowe dla karetek.

Lądowisko powstało w ramach dostosowania szpitala do obowiązujących przepisów. Określają one, że od 2022 roku musi je posiadać każdy SOR. W innym przypadku nie będzie mógł dalej funkcjonować. Obecnie przeprowadzony ma zostać jeszcze odbiór techniczny oraz rejestracja i wpis do ewidencji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, a więc pozwolenie na przyjmowanie lotów.

Budowa lądowiska kosztowała prawie milion zł, z czego 85 procent stanowią środki unijne w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, resztę, czyli blisko 150 tys. zł dołożył powiat janowski. Jak zapowiada dyrektor janowskiego szpitala Renata Ciupak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku przyjęte zostaną pierwsze śmigłowce ratunkowe.

(fot. powiat janowski)

3 komentarze

 1. Prawie mln? For what?!!!!

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8198zł 0.7%
  • GBP 5.3015zł 0.03%
  • EUR 4.5503zł 0.43%
  • CHF 4.158zł 0.18%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie
  Powitalnie Lata w Krasnymstawie. Na scenie Słowianki, Solaris i Sztywny Pal Azji
  Noc Świętojańska w Jaszczowie. Będzie puszczanie wianków i pokazy ognia