Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

SOR w Janowie Lubelskim dalej będzie mógł funkcjonować. Zbudowano nowoczesne lądowisko dla śmigłowców

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Janowie Lubelskim został dostosowany do obowiązujących przepisów. Zbudowano lądowisko, na którym śmigłowce będą mogły lądować zarówno w dzień jak też w nocy.

Zakończyły się prace związane z budową lądowiska dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego przy szpitalu powiatowym w Janowie Lubelskim. Ma ono 25 m średnicy, jest ogrodzone oraz oświetlone, dzięki czemu lądowania i starty będą się odbywały z zachowaniem bezpieczeństwa. Lądowisko wyposażone jest również m.in. w widoczny dla pilotów w nocy oświetlony wskaźnik wiatru oraz w światła podejścia i latarnię na dachu budynku szpitala.

Śmigłowce będą mogły tam lądować zarówno w dzień jak też w nocy, do tego w każdych warunkach atmosferycznych. Oczywiście zbudowano również drogi dojazdowe i ciąg pieszy do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego a także miejsce postojowe dla karetek.

Lądowisko powstało w ramach dostosowania szpitala do obowiązujących przepisów. Określają one, że od 2022 roku musi je posiadać każdy SOR. W innym przypadku nie będzie mógł dalej funkcjonować. Obecnie przeprowadzony ma zostać jeszcze odbiór techniczny oraz rejestracja i wpis do ewidencji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, a więc pozwolenie na przyjmowanie lotów.

Budowa lądowiska kosztowała prawie milion zł, z czego 85 procent stanowią środki unijne w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, resztę, czyli blisko 150 tys. zł dołożył powiat janowski. Jak zapowiada dyrektor janowskiego szpitala Renata Ciupak, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku przyjęte zostaną pierwsze śmigłowce ratunkowe.

(fot. powiat janowski)

3 komentarze

  1. Prawie mln? For what?!!!!

Wiadomości z info112