Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Śmigłowce i motocykle staną przy wjazdach do Świdnika. Witacze mają zostać zamontowane jesienią

Symbole Świdnika, czyli śmigłowiec Sokół oraz motocykl WSK, pojawią się przy każdym z głównych wjazdów do miasta. Obecnie trwa poszukiwanie firmy, która wykona nowe witacze.

Jeszcze w tym roku przy pięciu wjazdach do Świdnika ustawione zostaną witacze, na których zamontowane zostaną makiety śmigłowca Sokół oraz motocykla WSK. Wybrano już miejsca, zaś urzędnicy ogłosili przetarg, w którym poszukują wykonawcy prac. Każda z konstrukcji ma mieć około 4 metrów wysokości, będzie również podświetlana.

Witacze pojawią się przy al. Jana Pawła II w rejonie zjazdu z węzła na drogę ekspresową S17, przy ul. Krępieckiej naprzeciwko dawnego wysypiska śmieci, przy ul. Lotniczej od strony lotniska, na granicy z Franciszkowem oraz przy ul. Kusocińskiego. Trzy z nich mają być w formie śmigłowca Sokół, zaś dwa w kształcie motocykla WSK.

Pomysł na tego typu konstrukcje pojawił się kilka lat temu w ramach dyskusji nad planami rewitalizacji Świdnika. Wtedy to zaproponowano, aby wzorem skrzyżowania al. Lotników Polskich z ul. Racławicką, gdzie na specjalnej konstrukcji stoi śmigłowiec SM-1, podobne maszyny ustawić również w innych częściach miasta. Kiedy Urząd Miasta postanowił odmienić obecne witacze, które ustawione są przy drogach w rejonie granic miasta, postanowiono wrócić do pomysłu i umieścić na nich śmigłowce, lecz w mniejszej skali. Później doszły do tego również motocykle.

Śmigłowiec Sokół oraz motocykl WSK są to jedne z symboli Świdnika. Te pierwsze produkowane są od 1985 roku, powstało ich około 150 sztuk, które używane są w wielu krajach na całym świecie. Drugie z kolei wytwarzane były w latach 1955-1985 i powstało ich ponad 2 mln egzemplarzy. Witacze mają być gotowe do końca listopada, miasto przeznaczyło na ten cel 180 tys. zł.

(fot. lublin112.pl, swidnik.pl)

22 komentarze

 1. Do kompletu mogliby z jednego Pirata postawić.

 2. Halo, KODZIARZE! Podpisy dla Rafałka zebrane? Świdnik ważniejszy od potężnego wodza Warszawy? Nieładnie…

  • a ty podpisałeś na maliniaka budyniaka ? to szbko leć bo nie bedzie mógl wystartować

 3. Makiety 1:1 !!!
  Przecież to pomniki uznania dla naszej kadry inżynierów, wspaniałych ludzi i ich myśli technicznej !

 4. Świetny pomysł ale może warto wrócić do ustawienia na postumencie pierwszego Sokoła który podobno jest na terenie WSK.

  Może w okolicy sm1 ?

 5. Symbole tzw krzywdy,, komunistycznej” jaką PRL wyrządził temu miastu i prawdziwym wolakom. Może lepiej wrócić do ll RP i pomnik jakiegoś karbowego postawić co krnabrnego fornala okłada po gnatach.

 6. Ja się pytam, gdzie jest poseł Soboń?