Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Skrócona ważność Unijnych Certyfikatów COVID

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Od 1 lutego 2022 r. ważność UCC wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty zakończenia szczepienia w cyklu podstawowym.

UCC po dawce dodatkowej

Od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej. Natomiast od 1 lutego 2022 r. ważność przedmiotowych certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową.

Resort zdrowia przypomina, że dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest po 28 dniach osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca (podawana w celu osiągnięcia optymalnej ochrony).

UCC po dawce przypominającej

Od 1 lutego 2022 r. nastąpi zmiana ważności UCC. UCC będą ważne przez okres 270 dni od daty przyjęcia dawki przypominającej (aktualnie 360 dni). Jednocześnie ważność certyfikatów wystawionych przed tą datą zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym (te, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19) w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej. UCC można pobrać po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji mojeIKP. Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich przypadkach, pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień i otrzymać wydrukowany UCC.

(fot. lublin112.pl, źródło MZ)

50 komentarzy

  1. zaraz normalność

    Tak, tak, szczepcie się, to zaraz wrócimy do normalności…
    I co? Pstro. w Chu..a Was ktoś robi. 🙂

    • Ostatnia prosta. Można iść na wybory, wtedy wirus niegroźny. W lesie groźny. Na Sylwestrze marzeń już nie groźny. Tok rozumowania kowidian….a wyzywają innych, że płaskoziemcy. Dno dna intelektualnego.

  2. Ale tu przecież prawda została przedstawiona

    Nawet mój troll chyba to rozumie, albo i nie.

Z kraju