690 680 960

Silna strefa burz zmierza w kierunku województwa lubelskiego

W piątek pogodę w Polsce kształtuje niż o imieniu „THEKLA” z głównym centrum nad Lofotami. Od północnego-zachodu w drugiej części dnia wkroczył front chłodny, który powoduje wymianę masy powietrza na chłodniejszą polarno-morską. Obecnie tworzy się nad Polską silna strefa burz.

Przed czołem frontu uformowała się silna strefa zbieżności wiatru. To głównie na niej występuje dziś szczytowa aktywność burzowa. W nocy z piątku na sobotę front dotrze do wschodnich dzielnic naszego kraju, wyraźnie zwolni i zacznie falować. Ciepłe i dość chwiejne powietrze pozostanie z nami jeszcze w sobotę, najprawdopodobniej wilgotna i cieplejsza masa znajdzie się już w całości poza Polską w niedzielę.

Po krótkotrwałym okresie zalegania upalnego powietrza zwrotnikowego dzisiaj front chłodny realizuje swoją wędrówkę z północnego-zachodu na południowy-wschód i wschód Polski. Jest to ostatni raz w bieżącym tygodniu, gdy powietrze zwrotnikowe zalega nad naszą częścią Europy.

Aktualne dane radarowe i zdjęcia satelitarne wskazują wskazują na występowanie aktywnej strefy burz. Rozciąga się ona od województwa śląskiego przez Ziemię Łódzką, następnie przez zachodnie Mazowsze, aż po Mazury. Kieruje się obecnie na wschód kraju.

Z danych radarowych wynika, że na tym obszarze występuje większa strefa komórek burzowych, które są całkiem dobrze zorganizowane w formie liniowej. Przemieszcza się ona w kierunku północno-wschodnim i wschodnim.

Według prognoz numerycznych główna strefa burzowa powinna dotrzeć dzisiaj nad zachodnią część regionu około godziny 19. W kolejnych godzinach dosyć szybko burze powinny przemieszczać się w głąb regionu.

Podstawowym zagrożeniem dzisiejszych burz, który zwłaszcza w zachodniej części województwa lubelskiego mają być najgroźniejsze, będzie silny wiatr do 90 km/h, w mniejszym stopniu deszcz, który punktowo prowadzić może do zalań. Nie można wykluczyć w początkowej fazie opadów gradu o średnicy od 1 cm do 3 cm.

Na obszarze wschodniej Polski obserwuje się od kilku godzin rozwój chmur burzowych. Komórki opadowe i pulsacyjne burze występują od kilku godzin w północnej części województwa lubelskiego.

Według prognoz numerycznych burzowa aura na obszarze woj. lubelskiego może utrzymać się przez całą noc z piątku na sobotę. Lokalnie grzmieć może jeszcze rano. Jednak potencjał do przynoszenia niebezpiecznych zjawisk po zachodzie słońca będzie ograniczony. Przeważnie występować mają krótkotrwałe ulewy do 20 mm deszczu z najsilniejszych burz, wiatr do 65 km/h i duża ilość wyładowań.

W sobotę możliwe są kolejne burze. Zwłaszcza we wschodniej części naszego regionu.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE STREFY BURZOWEJ MOŻNA ŚLEDZIĆ POD ADRESEM PONIŻEJ
http://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

2018-08-24 26:53:35
(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

 1. Bodajże w poniedziałek dwie komórki burzowe sunące razem od zachodu minęły Lublin, jedna od północy, a druga od południa. Może i tym razem się uda i nie zginiemy.

 2. zobaczycie nad Lublinem burze jak świnia niebo

 3. Wieśsław jezdem...

  U mnie na slamsowie padało.
  I dobrze się stało, że popadało, dowiedziałem się, że mi dach przecieka nad kuchnią.
  Jutro go mam szansę naprawić i już mi nie napada.

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas