Sieć sklepów spożywczych znalazła sposób na zakaz handlu w niedzielę. Żabki staną się placówkami pocztowymi

Największa w Polsce sieć małych sklepów spożywczych znalazła skuteczny sposób, jak ominąć zakaz handlu w niedzielę. Sklepy staną się placówkami pocztowymi, których przepisy te nie obowiązują.

Jeszcze w tym miesiącu w każdą niedzielę mają być czynne wszystkie sklepy z logiem Żabka oraz Freshmarket. Od marca, kiedy weszła w życie ustawa ograniczająca handel, otwarte są tylko te sklepy, w których za ladą stoi właściciel lub jego rodzina. Z informacji do których dotarł serwis Wiadomości Handlowe wynika, że od 25 kwietnia do każdego sklepu sieci, a jest ich blisko 5 tysięcy, trafią naklejki z napisem „placówka pocztowa”. Mają one zostać umieszczone na drzwiach sklepu, dzięki czemu zgodnie z prawem, będą one mogły być czynne we wszystkie niedziele.

Jest to efekt współpracy z Pocztą Polską oraz firmą kurierską DHL. O ile z tą pierwszą umowa została zawarta w 2012 roku, a z drugą w 2017 roku, to dotychczas status placówki pocztowej posiadała tylko część sklepów. Teraz nastąpiło rozszerzenie współpracy na wszystkie sklepy sieci. Ma to być zachęta dla franczyzobiorców do otwierania sklepów w niedziele z zakazem handlu, kiedy to zamknięte są lokale większości konkurentów. Zmodyfikowano także system wynagrodzeń, który ma uwzględniać premie za handel w te dni.

Zgodnie z prawem, jednym z wyjątków zapisanych w obowiązującej od marca ustawie, są bowiem „placówki pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe”. Za takie zaś uznaje się jednostki organizacyjne operatora pocztowego lub agenta pocztowego, w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub która doręcza adresatom przesyłki pocztowe lub kwoty pieniężne określone w przekazach pocztowych. Jest to też inne wyodrębnione i oznaczone przez operatora pocztowego miejsce, w którym można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej, odebrać przesyłkę pocztową lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym.

(fot. Żabka)
2018-04-25 09:22:02

Zobacz również

35 komentarzy

 1. Nie dadzą ludziom spędzić trochę czasu z rodziną tylko szukają jakiś kruczkow prawnych. Placówka pocztowa to jakaś kpina. Żabka to najgorsza sieć ludzie pracują bez umowy za dziadowskie pieniądze 7 dni w tygodniu

  • Pracuje w zabce. Pieniądze ok. Z rodziną czas spędzam w każdy dzień. Premia za pracę w niedzielę mile widziana. Religii nie wyznaje i zdrowszy jestem. I po co komu ta niedzielna spina?

   • Wolisz wolną sobotę? Dla niektórych religią jest mamona, więc z nie do końca piszesz szczerze.

   • Frog jak tak masz dobrze w zabce to może pochwal się jaką masz kwotę brutto na umowie w tym eldorado

    • po co od razu do religi pić, to do froga. a do „Ona” po pierwsze przepis który da się tak łatwo obejść i są ku temu podstawy(mają przecież podpisaną umowę) świadczy o tym że jest absurdalny, a tak naprawde nikt nikomu nie karze pracować i nikt nie powinien za nikogo decydować. Wolny rynek pracy jest, jeśli komuś nie odpowiada praca w żabce(pkt pocztowym) może się doskonalić i tę pracę zmienić. W ogóle dlaczego pracownik nie ma prawa decydować o tym kiedy chce pracować, bo decydują za niego jakieś związki(które już zapowiedziały nowelizację rzeczonej ustawy, a podobno są apolityczni). PPROPONUJĘ PRZESTAĆ SZCZEKAĆ I ZACZĄĆ SAMODZIELNIE MYŚLEĆ

  • No wiec rada jest prosta albo sie zwolnij albo omijaj ta prace z daleka 🙂

  • Ja pracuje w hotelu a maz na stacji. Czemu my mamy tyrac nawet w swieta a kasjerka nie? Tak wiem. Mozemy zmienic prace ale one tez moga jak nie pasowalo. A nie ukladac nam zycie bo tylko one maja rodziny. Kierowcy, kelnerzy czy kucharze juz nie maja.

  • właścicielom chce się pracować w niedzielę, wolą spędzić z rodziną, ale pracownik ma pracować i po rekach całować, że w ogóle ma pracę

   • To niech sam zlozy dzialalnosc. Kto mu brani. Niech wylozy kase, ryzykuje, niech biega do zusu i us. Naprawde nie widze przeszkod by kazdy z was narzekajacy na pracodawce zalozyl swoj biznes i sam sie stal pracodawca. Wtedy mozecie placic po 30 zl za godzine. Nikt wam nie zabrania. No i czemu zamiast narzekac nie zrobicie tak jak mowicie?

    • Bo nie miałby kto robić na ciebie! Zrozum że nie każdy chce być pracodawcą, ale to nie znaczy że trzeba go okradać. Jeżeli nie stać cię na uczciwy biznes to go zamknij i nie okradaj ludzi u ciebie pracujących.

     • Bede placic tyle za ile chca pracowac. I ani grosza wiecej. To moj biznes i ja decyduje. Nie chca to won. Jesli ktos nie chce byc pracodawca bo woli byc pracownikiem to niech zamknie jape i sie nie wypoeiada bo sam sie zgadza na swoj los. Bo jest zyciowa oferma jedyne co potrafi to narzekac.

    • to siedź sama w niedziele na kasie, a jak wolisz w domu z rodziną to morda w kubeł

     • Pracuje w niedziele. A moj maz takze. Zawsze pracowalaismy. I zatrudniamy pracowbikow. I oni tez pracuja.
      Sa kasjerkami. Pracuja. I co?

 2. Będą tak sobie kombinować aż politycy z obietnicą zapowiadali przed ustawą o zakazie handlu wprowadzą drastyczne ustawy zakazujące zakaz handlu nawet likwidacje stacji paliw przy marketach, hipermarketach, przy dworcach autobusowych, pociągów, poczekalniach, pocztach itd. itp. i zwiększenie grzywny dla pracodawców.

  • Prędzej ta cała ustawa pierdyknie. Każdemu nie dogodzisz, ale od dwóch miesięcy systematycznie pojawiają się kolejne pomysły jak ją obejść. Były biedronki na dworcach, otwieranie prywatnych dworców przy C.H., teraz poczta w Żabce i Freshu. Tylko, że żabek i Frashy jest trochę więcej w Polsce niż Biedronek, narosło tego jak grzybów po deszczu. I teraz się okazuje, że wszystkie z nich będą mogły być otwarte, więc jak widać kilkanaście Biedronek, a kilka tysiecy tych małych sklepików to duża przebitka.
   Gdy w grę wchodzi spora kasa, właściciele znajdą doradców a Ci sposób jak obejść prawo, byle zarobić. Nie ważne czy się to będzie komuś nie podobać, zawsze też znajdą się chętni do pracy. O tych co pójdą na zakupy też bym się nie martwił, jak widzę kolejki na stacjach, to jestem pewien, że Ci wszyscy zwolennicy też w nich stoją w niedziele bez handlu.
   Ciekaw jestem kiedy hipermarkety znajdą haka, jak tak dalej będzie, to stanie się to nieuniknione.

   • Onanis Samokopulos

    Hipermarkety już mają pomysł – oddać każdemu pracownikowi 0,00000..0001 udziałów i stają się współwłaścicielami…

 3. ,,Polak Potrafi”

 4. o super, tylko jeszcze zaopatrzcie się w jedzenie na grilla 🙂 jak przychodzi niedziela i jest piękna pogoda to fajnie by było jakby dało się coś kupić takiego 🙂

 5. Ciekawe po co ustawodawca wyłączył spod zakazu placówki pocztowe, skoro 99% takich placówek była dotychczas zamknięta w niedzielę. W Lublinie chyba tylko Poczta Główna jest całodobowa, a całą reszta w niedzielę zamknięta. Pewnie w ten właśnie sposób po cichu przepchnęli dogodną furtkę. Naiwny myśli, że Żabka wykorzystuje lukę prawną, a być może sama stworzenie tej „luki” zasponsorowała…

 6. tyle ze zabka nie jest agentem pocztowym, bo tam mozna jedynie odebrac przesylke a nie ją nadac, odebranie przesylki nie wiaze sie z zawarciem umowy w imieniu poczty, a jedynie agent i operator pocztowy moze prowadzic placowke pocztowa

 7. Ja też pracuje w zabce i to co napisał Frog to jest kpina. A wolna niedziela nie jest po to tylko aby iśc do koscioła tylko odpocząć po całym tygodniu pracy i spedzic wolny dzień z rodziną. Nawet za prl-u niedziele były wolne od pracy. A do żabki i tak mało ludzi chodzi, bo to dziadostwo.

 8. Frog to pewnie jakiś kierownik żabki, że tak pisze totalne głupoty, albo ma problemy z samotnością, nie ma z kim spędzać dni wolnych od pracy.

  • Najlepsza żabka jest w metropolitanie na Pana Balcera. Nie wiem który to już właściciel, ale po 5 się już pogubiłem. Średnio wytrzymują 3-4 miesiące.

 9. Od 1989 r jest specjalnie uchwalane takie prawo, które geszefciarze mogą zawsze obejść.

 10. Bo ustawa powinna nakładać na pracodawców zdecydowane podniesienie stawki dla pracujących w niedzielę a nie zakazywać pracy.

 11. Ludzie zrozumcie też jedno – są osoby pracujące w handlu jako pracownicy, którym praca w niedzielę nie przeszkadzała. Najlepiej by było jakby pracownicy się sami z pracodawcami mogli dogadać, ale wiem że to utopia. Natomiast nie wieszajcie psów na innych tylko dlatego że mają inne poglądy, naprawdę są ludzie w handlu którzy chcieliby pracować w niedzielę a teraz nie mogą bo PiS tak powiedział.

 12. Myślę gdyby Państwo nałożyło nakaz podniesienia stawki minimalnej w niedziele niepracującą do x10. To każdy myślałby trzeźwo i skończyłoby się januszowanie prawa.

 13. Może wreszcie ustawodawca zrozumie, że handel i „wolny rynek” żyje swoim życiem dopóki ktoś nie wpadnie na genialne pomysły by ten rynek „poprawiać”. Podobnie było ze śmieciami – trzeba było zrobić ustawę i „zgarnąć podatek od śmieci”, przy okazji burząc funkcjonujący rynek, czego efekt dla przeciętnego obywatela była podwyżka wywozu śmieci. Teraz mamy dokładnie to samo – kto będzie miał ochotę i tak podejdzie na stację paliw czy nową „placówkę pocztową” – tylko zapłaci drożej. Według mnie, ustawa ta godzi w moją wolność osobistą. Dokładnie w taki sam sposób jak ustawa o obowiązku szczepień.
  Nie tędy droga…. Te czasy już były…

 14. Lubelski Koziołek

  Niedziela jest do odpoczywania. Noc jest od spania.. zlikwidować trzecią zmianę!!

 15. Znowu idiotyczna ustawa, która na domiar złego „chronić” ma tylko jedną grupę zawodową. A wystarczyło stworzyć ustawę że praca w niedzielę za podwójną stawkę, soboty +50% i nakaz dwóch weekendów w miesiącu wolnych. Dla wszystkich takie same zasady. Pracownik chętniej pracowałby w weekendy, a pracodawca 2 razy by się zastanowił czy na pewno tego pracownika w weekend potrzebuje.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7751zł 0.15%
  • GBP 4.8457zł -0.65%
  • EUR 4.2928zł -0.08%
  • CHF 3.7844zł -0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.