Jechała rowerem po chodniku, wjechał w nią 5-latek

We wtorek w Łukowie doszło do wypadku z udziałem dwójki rowerzystów. 70-latka z obrażeniami ciała została przetransportowana do szpitala.

Do zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 18 w Łukowie w Alejach Kościuszki.

Policjanci ustalili wstępnie, że kierująca rowerem 70-latka przejechała przez przejście i dalej poruszała się chodnikiem przeznaczonym dla pieszych. W pewnej chwili zza ogrodzenia, małym rowerkiem bardzo szybko wyjechało dziecko i uderzyło w rower jadącej chodnikiem kobiety. 70-latka straciła równowagę i upadła.

Na miejscu interweniował zespół ratownictwa medycznego, który przetransportował poszkodowaną kobietę do szpitala. 70-latka doznała m.in. złamania nogi

5-latek nie doznał żadnych obrażeń ciała. W chwili tego zdarzenia, chłopcem miał opiekować się ojciec.

Policjanci ustalają szczegółowe okoliczności zdarzenia.

2018-04-25 09:26:25
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. 5 letnie dziecko na rowerze to na pewno nie rowerzysta.
  Co do 70-latki jadącej rowerem po chodniku można dyskutować, choć w myśl przepisów oczywiście taka babcia jest jest pełnoprawnym rowerzystą.

  • Franiu czemu na swoim trójkołowym rowerku potrąciłeś staruszkę?

  • OOO to pewnie Franio na swoim trójkołowym rowerku wjechał w staruszkę.

  • A jakie to niby przepisy mówią, że 70-latka nie jest pełnoprawnym rowerzystą ?

   • Art. 33 kodeksu drogowego mówi, gdzie ma być rowerzysta, a gdzie ma go nie być. Franio (gdybyś czytał ze zrozumieniem) pisze, że rowerzystki tam być nie powinno, a nie, że nie jest rowerzystką.
    Dziecko do lat 10 poruszające się rowerem nie jest rowerzystą tylko pieszym i wolno mu przebywać na chodniku.

    Ten sam artykuł mówi, że jak już rowerzysta porusza się chodnikiem lub drogą dla pieszych i rowerów, to ma BEZWZGLĘDNIE ustępować pierwszeństwa pieszym. Tak więc winę za zdarzenie ponosi tylko i wyłącznie kobieta.

    • I jeździ taki Franio swoim trójkołowcem na plastikowych kółkach nieznając przepisów, a chce pouczać innych. Franek, zapisz się na kurs na kartę rowerową.

    • Jesteś Kubuś w błędzie. To że kobieta jechała rowerem po chodniku to nie złamanie przepisów. Zawsze jeżdżę po chodniku by nie tammowac ruchu na ulicy, a zasłaniam się ustawą
     Art. 33.

     5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

     1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

     2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

     3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

     Zawsze mogę zgonic na warunki pogodowe, gdyż słońce oślepiające kierowców może spowodować to że ktoś mnie nie zauważy i potrąci. Przeważnie wieje wiatr, a czy jest silny czy nie, to nie mi i nie Policji to oceniać, gdyż nie jesteśmy stacjami meteorologicznymi 🙂
     Dodatkowo starsza osoba , nie mająca prawa jazdy, czyli nie znająca się na PRD , może powiedzieć że tu wszyscy jeżdżą tak szybko że ją podmuch wiatru przewraca i pewnie jeżdżą ze 100km /h.

     Tutaj zawinił opiekun dziecka, które wyjechało z posesji, a więc to było wymuszenie pierwszeństwa i odpowiada ojciec. To tak jak jechać drogą jednokierunkową pod prąd, i z bocznej ulicy ktos by wyjechał. nie ważne że ktoś jedzie pod prąd, wymuszenie jest wymuszeniem. Co dla mnie też jest chorym przepisem ale cóż , nic nie zrobisz 🙂

     Po za że mam prawie 40 lat i nigdy nie dostałem mandatu, a nie raz też przejeżdżałem przez przejście , oczywiście uważając i nie narażając innych i siebie.
     Z doświadczenia też wiem, że jak dojeżdżałem do przejscia i siedziałem no rowerze, to 70% kierowców się zatrzymywało i puszczało na przejsciu, oczywiście ładnie dziękowałem. Dzisiaj już mało jeżdżę, ale nie zmieniłem stylu jazdy.

     • Przejezdzasz ptzez przejscie i wmawiasz ludziom ze tak wolno? Poeinni ci zabrac prawo jazdy.

     • Słusznie prawisz, znam te wszystkie przepisy, czytałem je już wcześniej, te co Kuba przytoczył również. Gdybym mi się chciało marnować na tego mądralę swój czas, napisałbym to samo co i Ty. Ale pisałem już to kilka razy również do Frania i niestety, klapki na oczach, oni wiedzą tylko swoją prawdę, nie przetłumaczysz pseudo ekspertom.

    • kuba i franio jedna glowa

 2. Zazwyczj w wypadkach aut (duży mały) to poszkodowany jest mały.Tu mały wyszedł bez szwanku a duży będzie z gipsem.

 3. Ciekawe czyją winę uznają. Dziecko do lat 10 na rowerze to nadal pieszy, czego nie można powiedzieć o 70-letniej rowerzystce…

 4. Nagłówek powinien brzmieć.
  „Rowerzysta naruszył zakaz poruszania się rowerem po chodnikiem i w skutek nie ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na chodniku, doprowadził do potrącenia tego pieszego. Pieszym było 5 letnie dziecko na rowerku. Sprawca kolizji tuż przed zdarzeniem złamał również zakaz przejeżdżania rowerem po PdP”.

  • Zamiast: „sprawca kolizji” powinno być: „sprawca wypadku”, bo złamana noga nie zrośnie się w 7 dni.

  • Bzdura. Rowerzystka poruszająca się chodnikiem to jedno, a brzdąc taranujący ją rowerkiem to drugie. To, że dziecko do lat 10 poruszające się rowerem jest pieszym to skrót myślowy, bo jest oczywistym, źe każdy człowiek poruszający się rowerem jest rowerzystą. Rowerzyści do lat 10 są w pewnych aspektach traktowane podobnie jak piesi, ale to nie czyni z nich pieszych. Dziecko poruszające się rowerem po chodniku nie jest świętą krową i musi zachować szczególną ostrożność. Jazda „bardzo szybko” i taranowanie wszystkiego i wszystkich jest ewidentnym brakiem tejże ostrożności.

 5. Babcia jest pełnoprawnym rowerzystą dlatego nie powinna się poruszać po chodniku.

 6. Taki mały a już pirat. Zabrać kwity i do pierdla!

 7. No to maluszek pokazał rowerzystce gdzie jej miejsce, brawo.

 8. nad czym sie zastanawiać przejechala przez przejscie dla pieszych (nie mozna) jechała rowerem po chodniku (nie mozna), dzieciak jechał rowerem po chodniku (można) ale bez opieki (nie można). W Łukowie każdy robi chce.

  • Nie widzę związku między faktem przejechania przez rowerzystkę po przejściu dla pieszych, a rojechaniem jej przez tego dzieciaka. Gdyby padał ulewny deszcz albo śnieg, albo była mgła lub gołoledź, to kobieta byłaby w prawie poruszać się chodnikiem. Wtedy chyba nikt nie miałby wątpliwości, że jedynym sprawcą tego wypadku jest dzieciak. To że warunki atmosferyczne były dobre niczego w kwestii sprawstwa nie zmienia. Rodzice powinni odpowiedzieć prawnie i finansowo za wybryk syna.

 9. To już do takich rzeczy wzywa się policję, po co tamtędy jechała chodnik to nie droga rowerowa jej wina, a ojciec dziecka gdzie był w tym momencie???

  • a gdziem ta 70 latka miała jechać, po ulicy? Po to aby się zachwiać i wpaść pod samochód i tam spowodować wypadek?

 10. wina starej. Dziecko mialo prawo jechac po chodniku. Stara nie. Proste.

  • Dziecko nie ma prawa taranować innych użytkowników chodnika. Wina bachora.

   • Uparty osioł z ciebie Kleofasie.
    Art. 2 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
    18) ,,pieszy” – osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, A TAKŻE OSOBĘ W WIEKU DO 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

    Rowerzystka ma zas_rany obowiązek ustąpić na chodniku pierwszeństwa wszystkim pieszym. W tym także 5-latkowi na rowerze.

    • ale on wyjechał na nią zza ogrodzenia.Nagle.Co miała mu ustąpić? nawet pomyśleć pewnie nie miała czasu

     • Dura lex, sed lex.
      Jak się pchasz na rowerze na chodnik, to masz obowiązek ustąpić wszystkim pieszym bez wyjątku.

 11. W tym wszystkim napewno jest winny kierowca samochodu.

 12. Kiedy w tym kraju ludzie nauczą się że chodnik jest dla pieszych. Jak nie ma ścieżki rowerowej to po jezdni maja się poruszać. Następna sprawa kiedy piesi przestaną spacerować po ścieżkach rowerowych. Co do winy to moim zdaniem winna jest to poszkodowana starsza pani bo gdyby jej nie było w niedozwolonym miejscu do zdarzenia by nie doszło. Sama sobie wyznaczyła karę za wykroczenie jakie popełniła a przy tym przestraszył dziecko i jego rodziców wiczocych całe zajście. Żaden rodzic nie upilnuje takiego dziecka bo nawet jak by za nim chodził to nie zdarzy zareagować a związać dziecka nie wolno w tym kraju a co by inni na to powiedzieli to tylko 5 letnie dziecko. Pani która już przeżyła swoje lata powinna myśleć co robi oraz że takie sytuacje mogą się zdarzyć jak by zamiast dziecka z posesji wyjeżdżało auto na na samej nodze by się nie skończyło.

 13. Nie rozumiesz różnicy między „za pieszego uważa się”, a „pieszym jest”. A osłem racz nazywać swoją starą, ewentualnie matkę.

  • W przedwojennej ustawie o rybołówstwie rak jest rybą, w obecnie obowiązującym kodeksie drogowym rowerzysta do ukończenia lat 10 (o ile znajduje się pod nadzorem osoby dorosłej) jest pieszym.
   Ty piszesz: „To, że dziecko do lat 10 poruszające się rowerem jest pieszym to skrót myślowy, bo jest oczywistym, źe każdy człowiek poruszający się rowerem jest rowerzystą.”
   Ja tobie powołuje konkretny punkt artykułu 2 kodeksu, w którym napisano, że rowerzysta jest pieszym.

   W prawie o ruchu drogowym (zapamiętaj sobie, uparty ośle) rowerzysta do lat 10 JEST PIESZYM. A pieszemu każdy rowerzysta na chodniku ma ustąpić pierwszeństwa!

   Wszyscy „chodnikowcy”, cudowne dzieci dwóch pedałów, winni sobie zapamiętać ten wypadek. Bo może ci na chodniku wyjechać 9-latek z boku, może wybiec z bramy pieszy w kapturze i ze słuchawkami w uszach… i jak jadąc na rowerze doprowadzisz do kolizji z nim TO TY BĘDZIESZ UZNANY ZA WINNEGO.
   Dlatego nigdy nie jeżdżę po chodnikach. Możesz być mistrzem świata w slalomie rowerowym, ale wszystkiego pod uwagę nie jesteś w stanie wziąć. A już na pewno nie możesz liczyć na nic pewnego, jak widzisz kilkuletnie dziecko.

   • Powiedziałem, żebyś osłem nazywał swoja starą i tego się trzymaj. Nie ogarniasz niuansów językowych, ale to nie twoja wina. Pewnych rzeczy się nie przeskoczy – coś jak pies wyjący na gwiazdy. Kopiujesz i wklejasz cytaty bezmyślnie, ale to potrafi byle fornal. Ten brzdąc ani nie był pieszym, ani nawet nie mógł być uważany za pieszego, bo za takiego jest uważany rowerzysta do lat 10 POD OPIEKĄ DOROSŁĘGO. Czytaj, co wklejasz. Najlepiej kilka razy i powoli.

    • Nie, to ty jesteś osłem.
     Mieszasz logikę do prawa.
     Mi wybił to swego czasu Profesor Tadeusz Kwiatkowski z głowy.
     Tam gdzie zaczyna się definicja w prawie, tam kończy się logika.

     Ja wiem, że jeśli sprawę potraktujemy z poziomu nauk o języku i logiki, to masz rację. Sęk w tym, że pomimo tego jej nie masz.

    • Onanis Samokopulos

     No to „wujku” przeczytaj dokładnie artykuł – dziecko było pod opieką ojca… Trafiony-zatopiony 😉

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7751zł 0.15%
  • GBP 4.8457zł -0.65%
  • EUR 4.2928zł -0.08%
  • CHF 3.7844zł -0.19%

  Polub nas

  Materiały wideo

  „Grzesiu czego ty nie śpisz”. Spotkanie leśniczego z niedźwiedziem (wideo)
  Fotograficzne podsumowanie roku 2018 w Porcie Lotniczym Lublin (wideo)
  Spadł z motoroweru przed nieoznakowanym radiowozem (wideo)
  Wjechała rowerem na przejście. Po chwili doszło do potrącenia (wideo)
  Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym w Rzeszowie. Nagranie z monitoringu (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Studenci Uniwersytetu Medycznego zagrają dla małych pacjentów
  „Globalna wioska” w Lublinie. Bedzie można poznać kulturę, kuchnię i zwyczaje panujące w kilkunastu krajach
  Lublin na weekend. Sprawdź co się wydarzy
  „Zdrowy Nowy Rok, Zdrowe Ferie” – bezpłatne badania profilaktyczne w Tarasach Zamkowych
  UMCS zaprasza na Noc Biologów 2019
  x

  Szanowny Czytelniku!

  Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

  Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

  Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

  Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

  Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

  Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

  Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

  Kto jest administratorem danych osobowych?

  Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

  Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

  Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

  Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

  Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa

  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

  Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

  * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.