Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Sanepid sprawdza kąpieliska. Są już pierwsze zakazy wchodzenia do wody

Początek wakacji jak co roku sprawia, że nad jeziora, zalewy czy też inne miejsca gdzie znajdują się zbiorniki wodne, przybywają tłumy mieszkańców. Warto jednak sprawdzać, czy w danym miejscu woda nadaje się do kąpieli.

Jak co roku w sezonie letnim, państwowy powiatowy inspektor sanitarny dokonuje oceny bieżącej jakości wody w miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Każde kąpielisko, zgodnie z prawem, powinno być zgłoszone do sanepid-u. Woda w miejscu wykorzystywanym do kąpieli ma spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli. Z kolei organizator miejsca wykorzystywanego do kąpieli ma obowiązek poinformowania państwowego powiatowego inspektora
sanitarnego o wszystkich zmianach, które mogą mieć wpływ na pogorszenie jakości wody.

Przed weekendem przeprowadzone zostały już badania wody w niektórych popularnych kąpieliskach w naszym województwie. Jak na razie, co do czystości wody nie ma większych zastrzeżeń, choć pojawiają się już miejsca, gdzie dają o sobie znać sinice. Z tego tez powodu, jedno z kąpielisk zostało zamknięte. Glony te są niebezpieczne, gdyż wydzielane przez nie toksyny, mogą powodować zatrucia pokarmowe. Wystarczy zachłysnąć się wodą gdzie nastąpił wykwit sinic, żeby pojawiły się mdłości i wymioty, biegunka, bóle brzucha, wzdęcia, przykurcz mięśni i kolka.

Znane są już wyniki badań wody z następujących kąpielisk: powiat bialski – „Międzyrzeckie Jeziorka”. Powiat biłgorajski – zalew we Frampolu. Powiat chełmski – Zbiornik Retencyjny „Puszcza”,Zbiornik Retencyjny Żółtańce, Zbiornik Retencyjny „Staw”, Zbiornik Retencyjny „Dębowy Las”, Zbiornik Retencyjny „Natalin”, Zbiornik Retencyjny „Niwa I”, Zbiornik Retencyjny Maczuły. Powiat janowski – Zalew Janowski kąpieliska „Duże” oraz „Park Wodny”. Powiat kraśnicki – Zalew Kraśnicki. Powiat lubartowski – Jezioro Firlej GOSiR. Powiat lubelski – Marina i wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Powiat Opolski – Zbiornik retencyjny Opole Lubelskie, Zbiornik retencyjny nr 8 w Poniatowej, Zalew w Chodlu. Powiat parczewski – j. Zagłębocze. Powiat rycki – Wyrobisko EKO–FARMA Żelechów, starorzecze Wisły w Stężycy. Powiat tomaszowski – starorzecze Bugu w Butyniu. Powiat zamojski – staw Echo Zwierzyniec, zalew w Krasnobrodzie, zalew OSiR w Zamościu. Powiat włodawski – j. Białe. We wszystkich tych miejscach woda jest przydatna do kąpieli.

Zastrzeżenia dotyczą zalewu Bojary w Biłgoraju. Tam z powodu wykwitu sinic obowiązuje zakaz kąpieli. Wyniki z pozostałych zbiorników wodnych i kąpielisk będą znane w przyszłym tygodniu.

(fot. lublin112)
2015-06-27 09:32:41

8 komentarzy

  1. W Firleju to w całym jeziorze strach się kąpać, bo można jakiegoś syfa złapać, nie tylko na Gosirze. Tam w tym roku nie jest jezioro a bagno.

    • Syfa to może ty masz. A bagno to ty masz w głowie .widocznie wiesz jesli tak piszesz .nie znasz się to się nie udzielając. Firlej chociaż spokojny bez kur… Dziw… Jak nad białym

  2. Najczystsza woda jest zawsze w J. Białym (Okuninka) To jest jedyne jezioro w regionie, które czyści się samo. Woda jest przezroczysta. Dlatego już niedługo Okuninka otrzyma status uzdrowiska.

  3. Białe i 1 klasa czystości, nawaleni kolesie leją i wymiotują do wody hahaha i jeszcze ta kobieta która rozpuściła się w jeziorze. Udanych wakacji

  4. Gościu pisze o J. Białym (Okuninka) to zupełnie inne miejsce jak Białe przy Piasecznie

  5. Nie polecam kąpieli w Janowie Lubelskim- wraz z rodzina trafiliśmy z wysypka do szpitala…. Tamtejszy lekarz powiedział ze od wczoraj już przyszła ponad setka osób 🙁

    • Mam to samo cale cialo w bablach po wczorajszej kapieli w janowie , jak sobie z tym poradzic?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo