Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sanepid chciał danych dotyczących szczepień uczniów i nauczycieli. Wycofał się po interwencji posła

Dyrektorów placówek oświatowych z powiatu puławskiego zaskoczyło pismo od Sanepidu, w którym domagano się danych dotyczących szczepień uczniów i nauczycieli. Tymczasem dotyczą one zdrowia, więc są szczególnie chronione. Tym samym nikogo nie można zmuszać do ujawnienia faktu zaszczepienia się bądź niezaszczepienia przeciw COVID-19.

We wtorek, 14 września, dyrektorzy żłobków, przedszkoli oraz szkół z terenu Puław otrzymali pismo od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Puławach z żądaniem zebrania danych dotyczących szczepień uczniów, nauczycieli i pracowników placówek. Mieli też wskazać nazwę preparatu, jego serii, jak też datę szczepienia poszczególnych osób. Wywołało to oburzenie wielu osób, sprawą zajął się również poseł Jakub Kulesza. Podejmując interwencję wskazał, iż doszło do nadużycia i złamania obowiązujących przepisów prawa.

Jak tłumaczy poseł, puławski Inspektor Sanitarny zażądał od wszystkich placówek opiekuńczych i oświatowo – wychowawczych powiatu puławskiego danych osobowych, które stanowią szczególną kategorię, gdyż są danymi dotyczącymi zdrowia. W przypadku przypadku informacji o szczepieniu, zgoda na jej ujawnienie musi być dobrowolna i świadoma, a zarazem wyrażona w formie jednoznacznego okazania woli i możliwa do odwołania w każdym czasie. Oznacza to, że w żadnym przypadku nie można nikogo zmuszać do ujawnienia faktu zaszczepienia się bądź niezaszczepienia przeciw COVID-19.

– Oprócz próby pozyskania informacji o zaszczepionych uczniach oraz dzieciach uczęszczających do żłobków i przedszkoli, pojawia się kwestia nacisku na dyrektorów jako pracodawców, do pozyskiwania informacji tajnych od swoich pracowników. Art. 221 § 1 Kodeksu pracy zawiera zamknięty katalog danych, jakie pracodawca ma prawo pozyskiwać od pracowników. Nie ma w nim informacji na temat przebytych szczepień. Zgodnie z ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, wszelkie dane medyczne, poza badaniami wstępnymi i okresowymi, są objęte tajemnicą lekarską. Rozdział 4 niniejszej ustawy jasno określa, że ujawnienie wszelkich informacji medycznych, może odbywać się jedynie za wyraźną zgodą pacjenta – wyjaśnia Jakub Kulesza.

Poseł skierował do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Puławach pismo, w którym wyznaczył termin na odwołanie żądań. Zapowiedział jednocześnie, że w przypadku braku reakcji, podejmie odpowiednie kroki prawne, jak też zapewni pomoc prawną dyrektorom placówek, nauczycielom i pracownikom, a także rodzicom dzieci uczęszczających do tych placówek, w celu ochrony przysługujących im praw.

Reakcja pojawiła się bardzo szybko. Sanepid wycofał się bowiem ze zbierania danych o szczepieniach tłumacząc, że niebawem dyrektorzy placówek oświatowych otrzymają pisma ze sprostowaniem poprzedniej korespondencji. Kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego wyjaśnił, że dyrektorów szkół poproszono jedynie o przekazanie list z nazwiskami uczniów i nauczycieli z klas, w których stwierdzono zachorowanie wywołane wirusem SARS-CoV2. Dane te miały być niezbędne do szybkiego przeprowadzenia dochodzenia epidemicznego i pozyskania niezbędnych danych w celu zapobieganiu szerzeniu zakażeń podczas czwartej fali epidemii. Sanepid zapewnił również, że do ujawnienia danych osobowych nie doszło.

(fot. Jakub Kulesza/nadesłane)

34 komentarze

 1. nr serii i date szczepienia…. szczepiac sie nie zapisoja takich danych na miejscu…? ciekawa sytuacja, taka nie zamadra…..

  • Rondall Black Jack

   Brawo panie pośle… tylko nieliczni nie dali się sku***ć plandemistom…
   To jest jawne łamanie praw pacjenta żądając od kogokolwiek informacji o zabiegach medycznych…
   ale w „dobie pandemii” wiele praw obywatelskich i pacjenta zostało złamanych…
   „pozwólmy rządzącym łamać prawo w „wyjątkowych sytuacjach” a będą tworzyć „wyjątkowe sytuacje” cały czas…
   i możemy się pożegnać z jakimikolwiek prawami…

 2. P ieniądze i S tołki

  głosujcie na PIS

 3. Znam już kilka osób, które są zaszczepione i teraz już zdy chają, kichają i cierpią na jesienne przeziębienie.
  Ja natomiast nie zatrułem sobie ciała tym syfem, ale za to jem czosnek, miód, sok z malin itp. i nic mi nie jest.
  Ale podobno złego licho nie bierze;)

  • Nie jest czy raczej wydaje ci się że nie jest? Nie ma zdrowych są tylko niezdiagnozowani.

   • „Nie ma zdrowych są tylko niezdiagnozowani” ….?1!? chyba Ty…!!!
    i powtarzaj sobie tę totalną bzdurę i leć się diagnozować i karmić mafię farmaceutyczno/lekarską, która kreuje takie „madrości” a ciemniaki takei jak ty wierzą w to i lecząc wymyślone dolegliwości (zespół niespokojnych nóg, nadmierna potliwość itp) niszcząc sobie chemią zdrowie i wpadając w spiralę lekomaństwa… ..
    czyli dajcie mi pacjenta a znajdę mu chorobę i wyciągnę z niego ostatni grosz…

  • mam nadzije za przjdziesz koronke ciezko bedzie 1 glupka mniej

   • Znachor starodawny bez dyplomu

    Raczej nic się nie zmieni
    Bo dalej Ty zostaniesz
    Hahha

   • ładne życzenia… typowy covidiota „wyszczepiony” który chciał by żeby wszyscy którzy nie zostali królikami doświadczalnymi za darmo (ew. hulajnogę) poumierali… albo żeby ich zamknąć w gettach… czy to nie FASZYZM…?
    na szczęście tak nie będzie bo cała populacja już miała kontakt z wirusem i ponad 98% polaków przechorowało go lekko, „bezobjawowo” czyli wcale nei chorowała…
    taki „mord**y” wirus że trzeb było dociąć ludzi od podstawowoej i specjalistycznej opieki zdrowotnej żeby zwiększyć śmiertelność ogólną…
    i się udało… wg oficjalnych ministerialnych statysty w 2020 NA covid umarło 3 900 osób, Z covidem 28 600 a reszta ponadwymiarowych zgonów ponad 60 000… to na teleporadę ..
    ludobójstwo w biały dzień…

 4. Znachor starodawny bez dyplomu

  Czosnek, miód, imbir, lipa, malina, kto je ten zdrowy i ma w du pi€ kofida i szczepienia.

  • nie zapominaj jeszcze o zdrowaśce co godzina a w szczególnych przypadkach do pieca na trzy zdrowaśki. Pamiętaj też że jak boli cię ząb (celowo z małej litery) to nie możesz iść do stomatologa bo to bóg chciał żeby cię bolało, a jak pójdziesz to przeciwstawisz się jego woli. I do piekła!. Ogarniasz?

   • taa bo lepiej zamiast zdrowo się odżywiać, uprawiać sporty, unikać stresu itp być kartoflem kanapowym i wierzyć że szczepionka da ci nieśmiertelność…
    na grypę (ogromne zróżnicowanie wirusów) nie było i nie będzie lepszego sposobu jak prewencja w tym staro słowiańskimi sprawdzonymi sposobami…
    I niech nikt nikomu nie rozkazuje co ma robić!!! chcesz się szczepić – szczep sie, chcesz inaczej to twoja sprawa… i niech nikt w to nie wnika
    żądanie informacji o przebytych zabiegach medycznych jest łamaniem najważniejszych praw pacjenta i obywatelskich… jeśli na to pozwolimy to jesteśmy zgubieni… !!!!

 5. Oczywiście że zagłosujemy nigdy więcej rządów PO.

 6. Mogą se chcieć ciekawe czy to [***] sanepidowskie samo się wyszczepiło!

 7. A czy ktoś bekną za łamanie prawa, przecież dyrektor sanepidu wiedział że tak nie można. i co nadal urzędas będzie bez karny .