Sadownicy dostawali pieniądze za jabłka nawet po 3 miesiącach. Prawie 1,7 mln zł kary dla producenta soku

Spółka mająca w naszym regionie zakład produkcyjny została ukarana za opóźnianie płatności. Jak wyjaśnia UOKiK w nieuczciwy sposób wykorzystywała swoją przewagę kontraktową wobec dostawców jabłek.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył blisko 1,7 mln zł kary na spółkę Appol, która posiada swój zakład produkcyjny w Opolu Lubelskim. Powodem mają być opóźnienia w płatnościach dla sadowników za dostarczony towar. Jak ustalono w trakcie postępowania, producenci owoców podpisując umowę mieli w niej zagwarantowaną płatność w ciągu maksymalnie 14 lub 30 dni. Tymczasem w rzeczywistości otrzymywali pieniądze nawet po 90 dniach. Największe opóźnienia miały miejsce w 2017 r. i dotyczyły ponad 70 proc. wszystkich transakcji. W kolejnych dwóch latach zaległości było mniej, gdyż ponad 37 proc. w 2018 i 17 proc. w 2019 r.

– Pacta sunt servanda – zasada wywodząca się z prawa rzymskiego oznacza, że umów należy dotrzymywać. Jeśli spółka Appol deklarowała zapłatę w ciągu maksymalnie 30 dni, wówczas dostawcy jabłek mieli pełne prawo oczekiwać, że w takim terminie otrzymają należne im pieniądze. Wielu z sadowników musiało jednak czekać znacznie dłużej. To niedopuszczalne działanie i przejaw wykorzystywania przewagi kontraktowej przez producenta koncentratu jabłkowego. Dlatego nałożyłem na Appol karę w wysokości blisko 1,7 mln zł – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Spółka Appol należy do chińskiego koncernu Zhonglu Fruit Juice, jednego ze znaczących producentów koncentratu jabłkowego na świecie. W Polsce posiada dwa zakłady produkcyjne zlokalizowane w zagłębiach sadowniczych, pierwszy właśnie w Opolu Lubelskim, drugi koło Góry Kalwarii. Jest to kolejna decyzja UOKiK dotycząca przetwórców owoców. Wcześniej kary nałożono na T.B Fruit, Rauch, Real i Dohler. Pierwsza z nich odwołała się do sądu, kolejne trzy zmieniły zarzucane im nieuczciwe praktyki handlowe skracając terminy płatności i spłaciły zaległe należności.

(fot. pixabay- zdjęcie ilustracyjne)

15 komentarzy

 1. A PiS ich sral. Oni zawsze narzekają. A to mało! A to tanio! A to susza! A to powódź! I wyciągają te brudne łapska po pomoc Państwa. Wiesniacy nauczyli się że czym gorzej to lepiej! Dosłownie. Lepiej żyją wziąć odszkodowanie od państwa niz sprzedawac taniej na rynku
  .

  • Rolnik z dofinasowaniem

   Od dawna wiadomo ze miliony trafiaja do biznesmenów i cwaniaków powiązanych itp a nie dla uczciwego rolnika tak samo jest ze strajkami rolników bidny rolnik nie pojedzie na strajk tylko typowy przedsiębiorca ktory ma 100ha w górę ktory boi sie zabiorą dopłaty milionowe od hektarów

 2. Bp po….by sprzedały wszystkie zakłady przetwórstwa i to one teraz dyktują warunki

 3. A ty chciałbyś brać wypłatę z opóźnieniem 90 dni??? Nie sądzę, więc nie pyskuj ośle.

 4. Też uważam że coś ukarze rolnika który obecnie we własnym gospodarstwie chce 2zł za kg jabłek. Chciwość nie popłaca chociaż rozumiem ich ciężką pracę i rosnące koszty produkcji. Nie można jednak być tak bardzo zachłannym bo jak kg bananów, pomarańczy czy grapefruitów będzie w cenie jabłek to tych jabłek nikt nie kupi.

 5. ojej żąglu frut, amerykańce jakieś?

 6. do woj. a jak supermarket bierze od klienta 4 pln to w porządku?!

 7. Wyhodujcie sobie jabłka, pracujcie przy sadach, doinwestowujcie, a potem czekajcie sobie kwartałami na pieniądze i to jeszcze psie w dodatku. Z jakiej racji rolnik ma dostać przykładowo ok 1 zł za kg jabłka, za które potem detalista w obcej kapitałowo placówce marketowek płaci np. 5 zł? Biedronkowe promocje na soki też nie mogą odbijać się na wynagrodzeniu dla rolnika bo z czasem bedziemy na rynku pili chińskie szczyny z byle ulęgałek. Co nas powinno obchodzić to że banany czy pomarańcze są sprzedawane po złodziejsko niskich cenach tylko dlatego że wielkie zachodnie koncerny żerują na jakichś biednych murzynach i skupują od nich owoce za bezcen? Tzn że ciężka praca polskich sadowników też ma być odpłacana miską soczewicy? Won z rynku z takimi złodziejskimi podmiotami.

 8. DO Xxdxk ty masz brudne łapska jełopie,tylko pośrednik kupi skrzynkę jabłek i sprzedaje po 5 zeta za kg jak zwykle spada na producenta, że zachłanny.A co do wyciągania łap,rząd nie powinien nic dać takim np.restauratorom ,a gó…no mnie obchodzi co z nimi,sadownik też inwestuje,ponosi nie małe koszty.

  • Brudne łapska to ty masz bo jesteś tylko głupim wieśniakiem! Niedługo sprawiedliwości stanie się zadość, niebedziecie więcej dostawać dopalat z UE.

 9. Pan Bóg skara wioche. Już kara . Za pazernośc , chciwośc, egoizm, znęcaniem się nad zwierzętami.
  Falszywy chrześcijanizm !!! Już kaze zaraza.

 10. Oooo, kapitalizm się nie podoba? Jeszcze uokik jak i resztę opresyjnych instytucji państwowych rozwiązać, poradzicie sobie przecież.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Muzyczny koniec tygodnia z Chatką Żaka
Lubelski Marsz Rotmistrza Pileckiego
Spacer z przyrodnikiem nad Zalewem Zemborzyckim
Głos młodego pokolenia dziś, to głos jutra Europy. Debata „Przyszłość Europy”
Perła Students’ Stage #PomagamyUkrainie