Sobota, 21 czerwca 202521/06/2025
690 680 960
690 680 960

Są pierwsze wyniki exit poll. Pierwszą turę wyborów prezydenckich wygrywa Rafał Trzaskowski

Ogromna radość w sztabie wyborczym Rafała Trzaskowskiego. To on, jak wynika w sondażu exit poll, wygrywa wyścig o urząd prezydenta RP. Jednak te same dane pokazują, że za dwa tygodnie znów udamy się do lokali wyborczych. W drugiej turze, czyli 1 czerwca, zmierzy się z Karolem Nawrockim.

Punktualnie o godzinie 21:00 zamknięte zostały lokale wyborcze, tym samym możemy przedstawić pierwsze prognozy dotyczące wyników wyborów prezydenckich. W pierwszej turze o urząd prezydenta ubiegało się 13 kandydatów: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg.

Niemal przez cały okres kampanii w czołówce utrzymywali się: kandydat Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, kandydat obywatelski lecz popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki, oraz kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen. W takiej też kolejności występowali w ostatnich przedwyborczych sondażach.

Z wyników exit poll, jakie dla Polsatu, TVP i TVN przygotowała będąca światowym liderem w dziedzinie badań rynkowych firma Ipsos wynika, iż pierwszą turę wyborów prezydenckich RP wygrał Rafał Trzaskowski uzyskując 30,8 proc. głosów. Jego główny kontrkandydat, Karol Nawrocki, uzyskał 29,1 proc. poparcia. Na trzecim miejscu jest Sławomir Mentzen – 15,4 proc, na czwartym Grzegorz Braun – 6,2 proc. na piątym Adrian Zandberg – 5,2 proc., zaś szóste zajął Szymon Hołownia, na którego zagłosowało4,8 proc. uprawnionych.

Exit poll jest sondażem przeprowadzanym przez instytucję badawczą, celem jest zaś poznanie preferencji wyborczych społeczeństwa. W trakcie głosowania pod losowo wybranymi lokalami wyborczymi ankieterzy pytają określoną liczbę osób to, na kogo zagłosowali. Obecnie jest to najlepszy sposób uzyskania szybkich i w miarę precyzyjnych danych, zanim PKW ogłosi oficjalne wyniki.

Należy mieć na uwadze, że badanie to, choć najdokładniejsze, to jednak wciąż obarczone jest możliwością dwuprocentowego błędu. W poprzednich wyborach prezydenckich, po drugiej turze wyniki exit poll wskazywały 50,4 proc. głosów dla Andrzeja Dudy i 49,6 proc. dla Rafała Trzaskowskiego. Ostatecznie pierwszy z nich uzyskał 51,03 proc, drugi zaś 48,97 proc. Tym samym błąd wynosił niecały procent.

49 komentarzy

  1. Nic się w tym kraju nie zmieni… Od 30 lat ludzie głosują na dwie partie które ich okradają i dziwią się dlaczego nie będzie lepiej. Brak wolności gospodarczej, uciski z zachodu, zakazy, nakazy i podatki od wszystkiego ale ludziom jak widać pasuje! Brawo Wy!

  2. Ocena: 17

    Ten naród niestety zasługuje na zagładę. Nie odrobił lekcji. Ch*j z nim

  3. Nie rozpędzajcie się za bardzo, jeszcze nie został nowym prezydentem 🙂

  4. Ocena: 12

    Alfons nie jest na pierwszym miejscu? Co za pech!

  5. Polacy zagłosowali za swoją samozagładą ☠️☠️☠️☠️☠️☠️

  6. Ocena: 6

    Ten zboczek prezydentem Polski? Ale wstyd i hańba i grzech.

  7. kolega alfonsów prezydentem ?
    niedużo brakuje

  8. Bolesław się wałęsa
    Ocena: 5

    Że na homoseksualistę zagłosowało tyle ludzi? Choć z drugiej strony na finiszu kampanii wyparł się tęczowej flagi jak judasz. Może łon i prawicowiec w dodatku katolik

  9. Ocena: 4

    Aż tyle osób głosowało na batyra…

    • sto konkretów
      Ocena: 3

      A będzie jeszcze więcej część wyborców Mentzena i Brauna poprze Tadzia..!!

  10. No i jak ma być dobrze jak 29,1% głosuje na Batyra co wyłudził mieszkanie komunalne, wykorzystując starszego Pana.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia