Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd przyjął projekt ważnej ustawy. Maksymalna cena prądu dla przedsiębiorstw ma złagodzić podwyżki cen

Maksymalna taryfa na prąd w wysokości 785 zł/MWh to propozycja rządu dla mikro, małych i średnich (MŚP) przedsiębiorstw. Rząd przyjął wczoraj projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

Rosnące ceny energii spowodowane agresją Rosji na Ukrainę to obecnie jedna z głównych barier w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. We wtorek rząd przyjął rozwiązanie ustanawiające taryfę na prąd dla MŚP na poziomie 785 zł/MWh. Ceny w kontraktach giełdowych przekraczały nawet 2500 zł/MWh, były więc droższe nawet o ponad 1700 zł/MWh w stosunku do propozycji rządowej.

– To rewolucyjne rozwiązanie. Do tej pory w żadnym państwie UE nie zostały wprowadzone taryfy dla MŚP. To rozwiązanie, które w pełni odpowiada na oczekiwania przedsiębiorców, jak i organizacji ich zrzeszających. Ma ono powszechny charakter. Zapewni stabilizację, pozwoli utrzymać rentowność i zdolności produkcyjne w firmach, ochroni miejsca pracy i wzmocni naszą gospodarkę – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

–  Biorąc pod uwagę inne rozwiązania, Polska proponuje najbardziej kompleksowy pakiet wsparcia dla gospodarki, chroniący przed kryzysem energetycznym – wskazuje szef MRiT.

Cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z MŚP od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r., przy czym zastosowanie ceny maksymalnej będzie odnosiło się do poboru nie większego niż 90% zużycie energii odbiorcy w okresie od 1 grudnia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.

Rządzący szacują, że to rozwiązanie pozwoli ograniczyć podwyżki cen prądu dla MŚP nawet o 70% i będzie dotyczyło ok. 99% polskich firm.

(fot. MRiT)

27 komentarzy

  1. Najpierw podnieśli marżę, a teraz łaskawie dają rabat.
    Złodzieje i tyle.
    Na szczęście ich dni są policzone.

  2. Co to znaczy że została „zamrożona”
    Że będzie kosztowało tyle co przed planowaną podwyżką z pominięciem wysokiej marży.
    Czy że wyprodukowanie kosztuje dużo więcej a państwo obniży cenę i będzie stratne.

  3. Ciemny lud łyknie „obniżkę” a to przecież 3 razy tyle co było!!! Węgiel w prądzie podrożał o 50% ze 109 na 169zł na MWh a wzrosła marża producenta czyli PGE. Cała podwyżka to wzrost zarobku PGE czyli spółki kontrolowanej przez państwo, a pieniądze idą na rozdawnictwo. Kosztem wszystkich obywateli i rosnącej inflacji.

  4. To samo zrobili z paliwem. To samo zrobili z węglem. Sztuczny kryzys żeby państwowe spółki a za czym idzie rodziny pisiorów mogły się nachapac i nakraść ile wlezie!!!!!

  5. Inflacja kto winny PIS czemu bo na rynek wpakował kasę na zachcianki starego tetryka któremu władza do łba uderzyła ceny prądu paliw to jest oszustwo i celowe pompowanie cen dla zysku a wojna nie ma z tym nic wspólnego a redakcja liże zadek władzy powielając jej brednie i kanty

  6. Brawo PiS jedyna słuszna partia polityczna nie ma nikogo kto by ich mógł zastąpić.

    • I co zrobimy, jak po wyborach wszyscy z PiS-u pójdą siedzieć?
      Skąd wziąć takich nieudaczników jak oni?

    • Ale brawo PiS za co? Za to, że Dolar jest po 5zł a był poniżej 4 zanim zaczęli rządzić? Brawo za to, że paliwo podróżowało, bo Złotówka jest słaba jak nigdy dotąd? Przecież nasza waluta nie osłabła po wybuchu wojny i w czasie pandemii. Złotówka słabnie od kiedy PiS zaczął rozdawać kasę próżniakom i trzeba było dodrukować.

      Wy tak na poważnie chwalicie PiS, czy se jaja robicie?

  7. a Holandii prąd zdrożał o 40 % i niezadowolenie , mają szczęście ,że nie mają PISu

  8. Banda złodziei!! Ciekawe co by zrobili jak wiekszość ludzi by przestała płacić.

Z kraju