Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd chce przejąć kopalnię w Bogdance. Przyjęta została już uchwała w tej sprawie

We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę o planowanym nabyciu przez Skarb Państwa akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka. Jak wskazano, ma to zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju, a także zagwarantować dostawy węgla do krajowych elektrowni.

Sprawą przejęcia najefektywniejszej polskiej kopalni węgla kamiennego zajmowano się dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów. Zakupem akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka ma się zająć kierowany przez Jacka Sasina resort aktywów państwowych, który opracowuje już w tej sprawie list intencyjny. Skarb Państwa chce mieć kopalnię w swoich rękach w związku z planowanym utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Projekt zakłada, że w jej skład mają trafić wszystkie elektrownie węglowe, należące do państwowych koncernów.

Obecnie pakiet większościowy akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka posiada koncern Enea. On również należy do Skarbu Państwa. Enea kupiła kopalnię, aby zapewnić ciągłość dostaw węgla do posiadanych przez siebie elektrowni w Kozienicach. Kiedy ta zostanie wdrożona do NABE, posiadanie kopalni przez sprzedawcę energii elektrycznej będzie więc już bezcelowe.

Centrum Informacyjne Rządu wskazuje, że nabycie akcji LW Bogdanka przez Skarb Państwa jest istotne z punktu widzenia polityki gospodarczej Polski. Chodzi tu o sytuację międzynarodową, w szczególności agresywną politykę Rosji, której przejawem jest wojna na Ukrainie. To z kolei doprowadziło do niepewności na rynku węgla, jeśli chodzi o cenę oraz dostępność tego surowca. Dlatego też przejęcie kopalni ma zabezpieczyć interes państwa w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, poprzez kontrolowanie strategicznych aktywów i zapewnienie dostaw węgla dla krajowych odbiorców. To wszystko ma wpisywać się w plany dotyczące reorganizacji energetyki konwencjonalnej w Polsce.

Rząd zapowiedział jednocześnie, że zamierza odwrócić trend, jaki obserwowany był przez ostatnie lata. Mianowicie brak nakładów na tę gałąź przemysłu. Tutaj Jacek Sasin wyjaśnia, iż było to spowodowane tym, że kopalnie były przeznaczone do wygaszenia. Teraz jednak mowa jest już o zwiększaniu wydobycia, co będzie się wiązało z inwestycjami realizowanymi przez kopalnie. Ma to na celu częściowe wypełnienie luki po węglu, który do tej pory nasze państwo sprowadzało z Rosji.

Do sprawy odniósł się Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. Wskazuje on, jako poseł na Sejm RP z okręgu lubelskiego, a jednocześnie polityk, który stworzył program dla polskiego górnictwa w postaci umowy społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego, że przejęcie kopalni przyniesie szereg korzyści. Tłumaczy, iż bezpośrednie zaangażowanie kapitału Skarbu Państwa gwarantowałoby stabilne dostawy surowców do energetyki zawodowej, ale także otworzyłoby możliwości rozwojowe Bogdanki i pozyskanie finansowania na nowe inwestycje, które wzmocnią jej pozycję na rynku producentów węgla oraz będą normowały sytuację podażową.

– Uwolnienie potencjału gospodarczego Bogdanki, poprzez realizację własnej strategii, przemodelowanie LWB na spółkę zasobową, multisurowcową – umożliwiającą wypełnienie polityki suwerenności surowcowej Polski np. kontynuacja projektu poszukiwania węgla koksowego typu 35, który znajduje się na liście surowców strategicznych Unii Europejskiej wraz z budową nowej kopalni na Lubelszczyźnie to kolejne z korzyści. Do tego nie należy zapominać o dywersyfikacji, czyli znacznym zróżnicowaniu kierunków handlowych zapewniającej w przyszłości możliwość uzyskania lepszych cen i większych wolumenów zabezpieczających produkcje na efektywnym ekonomicznie poziomie. Scenariusz ten jest optymalnym kierunkiem dla rozwoju LWB, korzystnym dla lokalnej społeczności, pracowników, gwarantującym utrzymanie miejsc pracy oraz skuteczną budowę bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodaje Artur Soboń.

Enea posiada posiada 64 proc akcji spółki Lubelski Węgiel Bogdanka, i cały ten pakiet ma trafić do Skarb Państwa.

(fot. LW Bogdanka)

56 komentarzy

  1. ****** *** to samo mówili przy budowie Ostrołęki.

  2. ****** *** to samo mówili przy budowie Ostrołęki. A potem wszystko zburzyli.

  3. Szkoda Bogdanki.
    PiS czego się dotknie to spierdo!i, jeszcze jak Sasin się za to weźmie to mogiła.

  4. Stołki, stołki i tylko stołki dla swoich…

  5. Nie psuć Bogdanki, jakoś sobie radzi. Budować nowe kopalnie i znieść pouchwalane zakazy palenia węglem.

  6. Zgodnie z KPO zamkną.

Wiadomości z info112