690 680 960

Ruszają wypłaty dodatków węglowych. Wiadomo już, że środków z pierwszej transzy nie wystarczy dla wszystkich chętnych

Na kontach urzędów gmin i miast są już środki na wypłaty dodatków węglowych. Jednocześnie rusza przyjmowanie wniosków o wypłatę nowych dodatków do pelletu drzewnego, gazu LPG, drewna i oleju.

W środę ministerstwo klimatu i środowiska poinformowało o przekazaniu do wojewodów pierwszej transzy środków na wypłaty dodatków węglowych. Łącznie jest to 9,5 mld zł, przy czym do naszego regionu trafiło ponad 615 mln zł. Urząd Wojewódzki przesłał pieniądze dalej, do poszczególnych gmin. Te zaś uruchomiają procedury mające na celu jak najszybszą dystrybucję pieniędzy do mieszkańców.

Wiadomo już, że środków wystarczy dla ponad 200 tys. gospodarstw domowych. Tymczasem zainteresowanie jest znacznie większe. Dlatego też część mieszkańców będzie musiało poczekać na pieniądze dłużej. Należy też pamiętać, że zmianie uległy kryteria ich przyznawania. Na jeden adres przysługuje jeden dodatek, niezależnie od liczby znajdujących się tam gospodarstw domowych. Jeżeli wnioski złoży kilka osób zamieszkujących pod tym samym adresem, zastosowana zostanie zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Pozostałe wnioski nie będą w ogóle rozpatrywane.

W Lublinie na wypłatę dodatków węglowych oczekuje prawie 6,8 tys. mieszkańców. Miasto otrzymało już na ten cel 14,2 mln zł. Środki będą przekazywane wnioskodawcom już od czwartku. Jako pierwsze będą realizowane te wnioski, które po nowelizacji ustawy nie wymagają weryfikacji. Jednocześnie rusza przyjmowanie wniosków o wypłatę nowych dodatków do pelletu drzewnego, gazu LPG, drewna i oleju. Na razie mieszkańcy mogą je składać w BOM-ach, od przyszłego tygodnia będzie można to uczynić również w siedzibie głównej i filiach MOPR.

Gospodarstwa, w których głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, z wyłączeniem drewna kawałkowego otrzymają 3 tys. zł. W przypadku zasilania pieca olejem grzewczym dodatek wyniesie 2 tys. zł, a osoby ogrzewające budynek drewnem tysiąc złotych. Jeżeli ktoś posiada kocioł gazowy zasilany wyącznie skroplonym gazem LPG, to może liczyć na 500 zł. Ustawa nie przewiduje dodatków w przypadku, gdy głównym źródłem ciepła jest gaz ziemny czy pompa ciepła.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

20 komentarzy

 1. Teraz węgiel zdrożeje jeszcze bardziej.

 2. Przecież każdy ma odłożone na opał jak co roku to można kupić za swoje a później za dopłaty.

  • Każdy ma odłożone powiedzmy 5000. Rok temu kupił opał na całą zimę a teraz kupi 1. 5 tony wegla. Natomiast skorzystają tylko wyłudzacze mopsowi co i tak węgla nie kupią a kasę przepiją

 3. I dobrze, że później. Niech sobie węgiel poleży i będie go więcej to może ceny spadną bo będzie nadmiar. A tak zaraz drogo ludzie wykupią. To może być niezły sposób.

 4. Brak węgla jest przereklamowany, jak powiedział premier to wina Tuska i tych wszystkich co rzucili się na węgiel przed zimą jak szczerbaty na suchary, już w na początku kwietnia 23r spadnie zainteresowanie węglem.
  Że szczepionkami na początku było tak sam, brakowało a teraz utylizuje się przeterminowane dawki za grube miliony.

 5. Dżesica (koleżanka Brajanka)

  Wiadomo już, że środków z pierwszej transzy nie wystarczy dla wszystkich chętnych – biedny rząd ie zdążył nadrukować pieniędzy na czas… kary godne zaniechanie

  • Ten rząd zarabia. Jest praca, są podatki na wydatki. To nie rząd PO, który liczył tylko na Unię. A gospodarka stała w miejscu nie zarabiała bo ludzie nie mieli pracy. I kradli co się dało: mafie vatowskie, paliwowe. TVN was oszukuje.

   • Rząd zarabia, koń się by uśmiał, takie teorie to tylko wyborca pisu może pisać.Po poście wnioskuję że iloraz niziutko,szkół tez chyba niewiele.

    • On się nie pomylił ze stwierdzeniem że „rząd zarabia”
     Rząd zarabia na inflacji bo czym towar jest droższy tym podatków jest więcej a 500+ to nadal 500 tylko warte 300 albo mniej.
     No ale chwalmy PiS Polakom jeszcze nigdy nie żyło się lepiej.

   • Mafia vatowska zabierała z budżetu 100mln złotych, a pisowcy okradają budżet z miliardów – kto tu jest większy złodziej?

 6. Polska zaczyna wyglądać jak Jarosław.

 7. dość złodziejstwa PISwskiego , nie było rządów co tak ludzie nie narzekali ale PISuarom może i dobrze tarcze i 500+ ja mam zapier…. na nierobów

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Wykopki kartoflane w Muzeum Wsi Lubelskiej
Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!