Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ruszają przygotowania do Jarmarku Jagiellońskiego. Trzydniowe święto tradycji i kultury ludowej odbędzie się w sierpniu

Na tegorocznym Jarmarku Rzemieślniczym i podczas występów artystycznych Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie królować będą instrumenty tradycyjne. Znane są pierwsze szczegóły tego największego festiwalu sztuki i kultury ludowej w Polsce.

Już po raz piętnasty na Starym Mieście w Lublinie odbędzie się Jarmark Jagielloński. Tegoroczne święto tradycji i kultury ludowej rozpocznie się w piątek 20 sierpnia i potrwa do niedzieli 22 sierpnia. Staromiejskie uliczki wypełni tradycyjna muzyka i rzemiosło, a artyści z całej Polski zaprezentują swoją twórczość. Nie zabraknie również koncertów, warsztatów, spotkań czy
wystaw.

Tym razem tematem przewodnim wydarzenia będą instrumenty tradycyjne. Festiwal skupi się wokół ich rola w kulturze ludowej, która polegała na tym, że towarzyszyły wielu sytuacjom życia rodzinnego, obrzędowego i społecznego mieszkańców wsi. Grające na nich kapele i orkiestry były uczestnikami wesel i pogrzebów, zabaw i spotkań społeczności. Jednak rola instrumentów była i nadal jest zdecydowanie większa.

– Chcemy przybliżyć uczestnikom festiwalu nie tylko te konteksty, ale także szeroki temat budowy instrumentów. Tradycyjna budowa instrumentów to niezwykła dziedzina twórczości wymagająca szerokiej wiedzy i doświadczenia zdobywanego przez lata. Odpowiednie dobranie surowca, jego przygotowanie i sam proces budowy to długi cykl twórczy, którego nie sposób przyspieszyć. Niektóre instrumenty cechuje prostota i surowość, inne są zdobione pięknymi ornamentami. Jedne wykonywane są z odpowiednio dobranych kawałków drewna, pniaków, desek czy gałęzi, do powstania innych wykorzystywana jest także wyprawiona skóra czy glina – wyjaśniają Organizatorki z Warsztatów Kultury.

Dlatego też tegoroczna edycja Jarmarku umożliwi zapoznanie się zarówno z polskimi instrumentami ludowymi, jak i z instrumentami pochodzącymi z innych zakątków świata. Ich autorami będą rzemieślnicy pracujący w Polsce. Na Jarmarku Rzemieślniczym będzie można zakupić instrumenty stworzone przez mistrzów, którzy swoją wiedzą i umiejętnościami podzielą się także podczas warsztatów budowy instrumentów czy gry na nich. Nawiązanie do tematu pojawi się także podczas koncertów, między innymi w produkcji re:tradycja, która ponownie połączy artystów znanych ze sceny współczesnej z muzykami tradycyjnymi.

– Nasze decyzje programowe i logistyczne uzależnione są od obostrzeń i ogólnej sytuacji panującej w kraju. Biorąc pod uwagę nasze ubiegłoroczne doświadczenie organizacji festiwalu, chcemy przygotować wydarzenie w sposób jak najbardziej przemyślany i odpowiedzialny. Zależy nam na tym, by wszyscy uczestnicy Jarmarku Jagiellońskiego czuli się komfortowo podczas planowanych
przez nas wydarzeń festiwalowych – dodaje Karolina Waszczuk, dyrektorka Jarmarku Jagiellońskiego.

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. Strefa ”modlitewno-na kolanach” tyż będzie ?

  2. A zaraza? Nic z tego nie będzie!

Z kraju