Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Bez Diety, Hasła i Gwardii Szwajcarskiej

Tak jak każdego dnia przybliżamy, kto w dniu dzisiejszym może świętować. Wszystko dlatego, że codziennie w naszym kraju obchodzone jest jakieś święto. Część z nich jest ogólnie znana, inne zaś dotyczą mało znanych, aczkolwiek dla niektórych niezwykle ważnych rzeczy.

W czwartek 6 maja w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Został on ustanowiony przez Komisję Europejską z powodu wzrastającej z roku na rok liczba wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Celem tego święta jest zwrócenie uwagi mieszkańcom Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Dotyczy to zarówno decydentów i opinii publicznej jak też samych kierowców. W tym pierwszym przypadku chodzi o problemy związane z bezpieczeństwem, w drugim zmianę zachowań. Wszystko to ma dążyć do bezpiecznego i dostępnego dla wszystkich transportu.

Jeżeli chodzi o Międzynarodowy Dzień Bez Diety, to oficjalnie jest to święto osób, które cały rok konsekwentnie dbają o to, co ląduje na ich talerzu. Jego celem nie jest objadanie się, lecz akceptacja własnego ciała bez względu na rozmiar. Tego dnia dozwolone są odstępstwa od sztywno realizowanych planów żywieniowych czy też od indywidualnych diet. Jednak ma on jednocześnie promować zdrowy tryb życia i przypominać o zagrożeniach płynących z odchudzania.

Z kolei Światowy Dzień Hasła powstał z inicjatywy światowych liderów branży IT. Ma on na celu promowanie stosowania silnych haseł do swoich wirtualnych kont. Idea ta została wsparta przez największe koncerny m.in. Intel, McAfee czy też Microsoft. Badania wskazują bowiem, że blisko 90% haseł jest podatnych na złamanie w dość krótkim czasie, zaś 21% użytkowników stosuje hasła, które nie były zmieniane od ponad 10 lat.

Na dzisiejszej kartce z kalendarza znajduje się również Święto Gwardii Szwajcarskiej, czyli pieszej formacji wojskowej, pełniącej rolę straży przybocznej papieża. Zostało ono ustanowione na pamiątkę jedynej bitwy, jaką gwardziści stoczyli w swojej liczącej pięćset lat historii. Miała ona miejsce 6 maja 1527 na stopniach bazyliki Św. Piotra, kiedy to Rzym został najechany i rozgrabiony przez dziesięciotysięczną armię najemników cesarza Karola V. Zginęło wówczas 147 spośród 189 papieskich gwardzistów.

(fot. pixabay)

Jeden komentarz

  1. Dzień bezpieczeństwa drogowego i z tej okazji wyłączyli światła pod zamkiem. Bezpiecznie jest to wszystko wokół stoi ?

Z kraju