Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Rusza walka z kormoranami w regionie. 8 kół łowieckich dostało pozwolenie na ich odstrzał

Polski Związek Wędkarski Okręg Lublin idzie na wojnę z kormoranami. Do odstrzału tych ptaków zostało upoważnionych 8 kół łowieckich. Likwidacja ptaków obejmie obwód rybacki rzeki Wisły oraz rzeki Wieprz.

Polski Związek Wędkarski Okręg Lublin opublikował zdjęcie, na którym widać grupę około 100 kormoranów znajdujących się w rejonie rzeki Wieprz i przekazał informację, ze ptaki te podczas bytowania nad wodami w regionie niosą spustoszenie w rybostanie.

– Zdajemy sobie sprawę, iż nie jest to jedyna, tak liczna grupa bytująca nad naszymi wodami, która w znaczący sposób może się przyczynić do ubytku w rybostanie. W związku z tym podejmując dalsze kroki mające na celu ochronę rybostanu, na wniosek Polskiego Związku Wędkarskiego w Lublinie została wydana decyzja przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotycząca udzielenia zgody na odstrzał oraz możliwość płoszenia tych ptaków na kolejnych odcinkach rzek, które znajdują się pod naszą opieką – przekazał PZW Okręg Lublin.

Jak informują przedstawiciele związku, do odstrzału zostało upoważnionych łącznie 8 kół łowieckich, które będą zajmowały się likwidacją kormoranów na prawie całej długości obwodu rybackiego rzeki Wisły nr 1, a także w miejscowości Baranów oraz jego okolicach w obwodzie rybackim rzeki Wieprz nr 5.

– Przypomnijmy, że kormorany zdobywają ryby nurkowaniem i uznawane są za bardzo żarłoczne gatunki ptaków. Przeciętnie zjadają ok 500 g każdego dnia. Ponieważ jest to gatunek objęty częściową ochroną gatunkową, jego odstrzał, czy nawet płoszenie może się odbywać tylko w ściśle uzasadnionych przypadkach oraz za zgodą RDOŚ – wyjaśnia PZW Okręg Lublin.

(fot. PZW)

19 komentarzy

  1. Oj będzie jedzone, nadchodzi Wielkanoc.

  2. Wczoraj po jez. Dratów ok 200 kormoranów pływało. Może tutaj też dało by radę troszkę je przetrzebić.

  3. Wszystko wystrzelać potrzebne jak i lisy .

  4. Na koniec strzelcie sobie w ….

Z kraju

Polityka i społeczeństwo