Rusza budowa dworców kolejowych w Świdniku i Kraśniku (zdjęcia)

Do końca roku ma być gotowy nowy budynek dworca kolejowego Świdnik Miasto. Dzisiaj po południu PKP przekazało wykonawcy plac budowy. Prace mają się rozpocząć w ciągu kilku dni.

W środę PKP przekazało wykonawcy plac, na którym niebawem rozpoczną się prace związane z budową nowego dworca w Świdniku. Obecny budynek zostanie zburzony, na jego miejscu powstanie zaś nowy obiekt według autorskiej formuły opracowanej przez PKP. Będzie to tzw. IDS-modułowy, w którym zaprojektwoano szereg nowoczesnych i zwiększających komfort podróżnych rozwiązań.

Parterowy, składający się z dwóch części budynek, ma się odznaczać nowoczesną formą architektoniczną. W pierwszej części będzie mieścić się poczekalnia oraz toalety, w drugiej niewielki lokal komercyjny. Obie części będą połączone wiatą, dzięki czemu mają tworzyć spójną całość. Pod wiatą znajdą się zaś stojaki dla rowerów a także stacja naprawy jednośladów. Nad wszystkim górować będzie wysoka, gdyż mająca prawie 8 metrów wysokości wieża zegarowa.

Jak wyjaśniał sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń, już za kilka dni na plac wejdzie wykonawca i rozpocznie prace budowlane. Dzięki temu pod koniec roku mieszkańcy Świdnika będą mieli do dyspozycji nowoczesny, ekologiczny i niezwykle wygodny dla pasażerów dworzec. Jednak podobne prace będą odbywały się nie tylko w Świdniku. Dzisiaj rozpoczęto również budowę dworca w Kraśniku, dodatkowo w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 zostanie zmodernizowanych 11 dworców kolejowych. Kolejne z nich zlokalizowane są w Chełmie, Dęblinie, Kaniach, Lubartowie, Lublinie, Łukowie, Nałęczowie, Sadurkach i Trawnikach.

Nowy dworzec Świdnik Miasto to jednak nie tylko nowoczesna architektura. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych i dzięki temu w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto na dworcu zaprojektowano szereg usprawnień dla osób niedowidzących i niewidzących. Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej.

Budynek zostanie wyposażony w system nadzorujący m.in. pracę instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. Dodatkowo dworzec będzie posiadał pompę ciepła woda – powietrze, energooszczędne oświetlenie z automatyką, na dachu zaprojektowano 12 paneli fotowoltaicznych do pozyskania własnej energii. Zostaną też zamontowane nowoczesne systemy bezpieczeństwa monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu a także systemy przeciwpożarowe.

(fot. lublin112)

Zobacz również

11 komentarzy

 1. musztarda wyborcza

 2. PKP i budowa dworca ?
  przed następnymi wyborami prezydenckimi może będzie skończona. 😀

 3. Adrian Długopis byl, podpisał papier?

 4. Jak te Dworce będą budować jak -przejazd kolejowy w Motyczu Leśnym – to ich 20150 rok zastanie.

 5. Z tym „dworcem” to lekka przesada. Zwłaszcza w Świdniku. Stacja – ok, ale żeby aż „dworzec” …? :D:D:D. Dworzec w Świdniku 😀

 6. jeśli na fotkach jest ten w Świdniku to ten nowy lepszy będzie.? Nie wystarczyło odmalować tego?

 7. A i tak trzeba podziękować za kasę Unii!!Soboń zjedz snickersa lepiej bo gwiadorzysz za bardzo. Tak na marginesie to po około 5 milionów za takie maleństwo…szok! A niby poprzednicy budowali wszystko najdrożej a w ostatnich latach za pisu drogi dużo droższe i ogólnie wszystko poszło do góry strasznie.

 8. Jak się Soboń za ten dworzec weźmie jak za repolonizację WSK, to za dwa lata będzie można tam sadzić na wiosnę ziemniaki, bo nawet tory rozkradną.

 9. Dworzec w Kraśniku zabiją dechami po otwarciu, jak miało to miejsce tuż po generalnym remoncie?

 10. Napis Świdnik Miasto to brzmi dumnie 😉

 11. kolejowy _czestokloc

  Kible będą płatne ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki