Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Roztocze ma być konkurencją dla Bieszczad. Będą duże inwestycje w turystykę

Szereg inwestycji, których zadaniem będzie przyciągnięcie turystów na Roztocze, zaplanowano na najbliższe lata. Dla wielu bowiem osób, kraina ta jest jeszcze nieodkryta. Dlatego też władze regionu chcą je skusić do odwiedzenia tych pięknych terenów.

Wczoraj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się posiedzenie zespołu zadaniowego, którego celem jest opracowanie Programu Rozwoju dla Roztocza na najbliższe lata. Plan jest taki, aby wykorzystać potencjał, jaki istnieje tej części naszego regionu. Kraina ta słynie bowiem z czystego powietrza, dziewiczej przyrody i zapierających dech w piersiach widoków. Mało kto wie, że jest to też jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów w Polsce, zaś stężenie jodu jest tam porównywalne z wybrzeżem.

Południowa część Roztocza, najmniej znana i najrzadziej odwiedzana przez turystów, zwana jest nawet „małymi Bieszczadami”. I właśnie podobne zainteresowanie turystów Roztoczem, jak Bieszczadami, marzy się władzom naszego regionu. Już teraz przyciąga ono z roku na rok coraz więcej osób spragnionych ciszy i spokoju, oraz chcących odetchnąć od gwaru miast. Jednak jest duża szansa na to, aby ruch turystyczny stał się znacznie większy.

-Przed nami jest zadanie, aby Roztocze stało się perłą turystyki. Marzy mi się, aby Roztocze zostało odkryte przez turystów tak, jak przed laty Bieszczady. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to była dzika i naturalna kraina. Jednak przez lata sama się wypromowała, a teraz województwo podkarpackie tylko ją dopieszcza. Obecnie Bieszczady są bardzo zatłoczone, dlatego też chcemy część tego ruchu, który tam się już nie mieści, przekierować do nas na Roztocze – mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Plany są niezwykle ambitne. Jednak aby je zrealizować, niezbędne są też spore inwestycje. Pierwsza rzecz to drogi. Sieć ponadregionalna, właśnie powstaje, mowa tu o trasach ekspresowych, które zapewniają szybki i bezpieczny dojazd na Lubelszczyznę z innych regionów kraju. Remontowane mają być drogi lokalne. Już teraz w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej podpisany został kontrakt programowy, w ramach którego na Roztoczu ma powstać 240 km ścieżek rowerowych. Na rozwój infrastruktury dla jednośladów przeznaczono 340 mln zł.

– Pamiętajmy, że kiedyś turysta jechał autostopem, czy rozlatującym się PKS-em. Teraz najczęściej musi dojechać własnym autem. A żeby mógł to zrobić bardzo szybko, powstają drogi ekspresowe. Główną z nich, zapewniającą dojazd na Roztocze z centralnej Polski, będzie trasa S17 przez Krasnystaw, Zamość do Hrebennego. Do tego dochodzą drogi wojewódzkie, jak nr 835, która łączy Roztocze z autostradą A4. Doliczając do tego infrastrukturę turystyczną pozwoli to przyciągnąć turystów – dodaje Jarosław Stawiarski.

Nie mniej ważne, jest zatrzymanie turystów na dłużej. Inwestycje mają sprawić, aby to Roztocze było bazą wypadową do innych okolicznych miejsc, a nawet na Ukrainę, zaś przyjeżdżające tam osoby mogły znaleźć szereg atrakcji. Chodzi też o to, aby Roztocze w całym kraju kojarzyło się z doskonałym miejscem do uprawiania aktywnej turystyki. Samorząd województwa lubelskiego zapowiedział, że w najbliższych latach na inwestycje na Roztoczu zamierza przeznaczyć aż miliard złotych.

(fot. UMWL)

17 komentarzy

 1. „Kraina ta słynie bowiem z czystego powietrza, dziewiczej przyrody i zapierających dech w piersiach widoków.”
  ale pier…nie

 2. A Świdnik ma najlepsze lotnisko w Polsce.

 3. Szczerze mówiąc – mam nadzieję, że nie zrobią z tego „drugich Bieszczad”. Tłumy turystów rozwalą cały urok Roztocza.
  Swoją drogą – z tymi mały Bieszczadami to was (czy kogoś) poniosło. Mówię to jako człowiek przez sporą część życia mieszkający właśnie na południowym Roztoczu.

 4. Taki Krasnobród powinien być bezpośrednio połączony kolejowo z Lublinem, Warszawą. Na pewno pomogło by to wypromować tą piękną turystyczno-uzdrowiskową miejscowość.

  • Ścieżki rowerowe popieram.bo szosy owszem nowe sa ale nikt nie pomyślał o rowerzystach. Przyklad Górecko Stare – Górecko kościelne.zreszta malo jest tras rowerowych

 5. „Jeszcze kilkadziesiąt lat temu to była dzika i naturalna kraina ” mówi o Bieszczadach a wolał bym aby naturalną krainą pozostało Roztocze. Wpuszczenie stada „warsiawiaków” innych pseudoturystów czy nowobogackich tylko doprowadzi do degradacji regionu – pieniądze to nie wszystko.

 6. Zachować piękno Roztocza , żadnej nachalnej turystyki … nie zabijać uroku i psuć harmonii

 7. Nie jestem przekonany, czy mieszkańcom Lubelszczyzny zależy na przyciągnięciu turystów, zwłaszcza oderwanych z blokowisk warszawiaków.
  Zadeptać można każdy klimat.

 8. Zgadzam się całkowicie z Grzechem i Emerytem.Warsiawiaki niech sobie jadą do Sopot.Roztocze z Szumami i Zwierzyńcem,lasami Tereszpola i okolic niech zostaną dla nas L U B E L S K I C H.

  • Zgadzam się z przedmowcami. Takie działania doprowadza do degradacji Roztocza a tłumy warszawiaków będą stały w korkach jak Kazimierzu Dolnym.

 9. A moim zdaniem roztocze i zamojszczyzna powinna się odciąć od lubelaków cebulaków i stworzyć własne województwo!