Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczyna się Tydzień Zrównoważonego Transportu. Będzie wiele atrakcji

Jutro startuje Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, promujący alternatywne dla samochodu środki transportu w mieście. W tym roku, po raz pierwszy, do obchodów dołącza Świdnik.

W środę w Lublinie oraz Świdniku rozpoczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego celem jest promocja alternatywnych dla własnego samochodu środków transportu w mieście. Szczególnie promowana jest komunikacja miejska a także poruszanie się na dwóch kółkach. Przez cały tydzień, dla mieszkańców obu miast organizatorzy przygotowali szereg ciekawych wydarzeń a także konkursów z nagrodami.

Akcję zapoczątkuje spotkanie plenerowe przed Radą Dzielnicy Wieniawa, gdzie zostaną przedstawione założenia ETZT. W czwartek na terenie Miasteczka Ruchu Drogowego odbędzie się promocja Planu Zrównoważonej Mobilności oraz praktyczne warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem dla młodzieży. Z kolei w sobotę o godz. 12:00 na ul. Wróblewskiego rozpocznie się Parking Day. W ramach wydarzenia będzie można skorzystać z plenerowej czytelni książek i gazet, spędzić czas na miłej rozmowie i napić się kawy lub herbaty, wziąć udział w różnych aktywnych grach zespołowych, a także zagrać w planszówki, przyjść do kącika aktywnej zabawy dla dzieci, porozmawiać z przedstawicielami wielu lubelskich organizacji pozarządowych, bejrzeć wystawy poświęcone ruchowi pieszych w Lublinie, dowiedzieć się ile czasu zajmuje pieszy spacer w różne punkty miasta, spróbować lokalnych owoców i warzyw, przejechać się tallbike’iem, czyli rowerem piętrowym czy też wziąć udział w konkursach z nagrodami rzeczowymi.

W niedzielę z Placu Litewskiego wyruszy 50 km rowerowa wyprawa turystyczna w okolice Lublina. W poniedziałek zaś, podczas Świdnickiego Dnia Mobilności tematem przewodnim będzie połączenie rowerowe z Lublinem i kwestia komunikacji zbiorowej pomiędzy miastami. Największe atrakcje czekają jednak we wtorek, podczas Europejskiego Dnia bez Samochodu. Każdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego, będzie mógł bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Z kolei na Placu Litewskim odbędzie się festyn, podczas którego będzie można wziąć udział w konkursach wiedzy o komunikacji miejskiej, warsztatach pierwszej pomocy czy warsztatach reperowania rowerów. Będzie też ozdabianie rowerów, konkurs cycle chic dla uczniów, znakowanie rowerów przez policję, akcja „Bezpieczna droga do szkoły”, lekcje edukacyjne w trolejbusie z zakresu komunikacji miejskiej.

Podczas Pikniku Transportowego będzie można: naprawić swój rower, a w czasie warsztatu – nauczyć się podstaw serwisowania swojego roweru, bezpłatnie przejechać się zabytkowym autobusem Gutek – Jelcz 272 Mex, otrzymać mapy ZTM z najnowszym przebiegiem tras linii komunikacji miejskiej, wziąć udział w konkursach wiedzy o komunikacji miejskiej, obejrzeć ciekawe wystawy – piesze i rowerowe, wziąć udział w grach podwórkowych, dołączyć do warsztatu recyklingowego, uczestniczyć w konkursach wiedzy o bezpieczeństwie i ruchu rowerowym, spróbować przejażdżki tallbike’em, rikszą-rowerem transportowym i monocyklem czy też wziąć udział w rowerowym wyścigu alleycat. Do wygrania będzie też m.in. rower miejski.

Rozpoczyna się Tydzień Zrównoważonego Transportu. Będzie wiele atrakcji

(fot. lublin112)
2015-09-15 22:40:52

5 komentarzy

  1. Będę. Pewnie nawet dzisiaj mi się uda przybyć na 14.00 na początek konferencji prasowej 🙂 – może będę sławny 😉

  2. im mniej aut na mieście, tym mniej smrodu, korków, wypadków itd…

    • Proponuję w ogóle nie wychodzić z domu. wtedy będzie najlepiej. ps. wyłącz światło, bo prąd też może kopnąć…

      • I właśnie dlatego jest ten cykl imprez, by pokazać ludziom, że po mieście skutecznie można poruszać się nie tylko samochodem 🙂

Z kraju