Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczęły się odwierty geologiczne w Zalewie Zemborzyckim (zdjęcia)

Na Zalewie Zemborzyckim dostrzec można pływającą platformę, na której znajduje się wiertnia geologiczna. Za jej pomocą wykonywane są odwierty w celu sporządzenia dokumentacji badań podłoża gruntowego.

Trwają przygotowania do rewitalizacji i przebudowy Zalewu Zemborzyckiego. O ile do tej pory prowadzono różnego rodzaju prace projektowe, ogłaszano też pierwsze przetargi, tak teraz można już dostrzec działania w terenie.

Na akwenie pojawiła się platforma, z której wykonywane są odwierty geologiczne. Firma GeoNep Geotechnika, na zlecenie odpowiedzialnej za prace geologiczne spółki Royal Haskoning DHV przeprowadza wiercenia penetracyjne do głębokości 15 m na nominalnej powierzchni zbiornika głównego. Mają one na celu sporządzenie dokumentacji badań podłoża gruntowego.

Odwierty wykonywane są za pomocą wiertni geologicznej umiejscowionej na pływającej platformie zakotwionej do podłoża za pomocą drewnianych bali. Mają one metalowe okucia co z kolei daje możliwość ich regulacji, co do głębokości kotwienia. Otwory wykonywane są w rurze PCV umieszczonej w kołnierzu stalowym. Z każdego planowanego otworu odpompowywana jest woda za pomocą pompy przenośnej do momentu zasysania pulpy. Każdy odwiert jest wyciągany na powierzchnię. Pomiary prowadzone są bezpośrednio na miejscu poprzez określenie struktury i tekstury osadu wraz z określeniem poszczególnych miąższości. Pobierane są też próbki celem wykonania badań laboratoryjnych.

Prace związane z przebudową Zalewu Zemborzyckiego mają ruszyć na początku 2022 roku i potrwają od 3 do 4 lat, w zależności od wybranego wariantu modernizacyjnego. Wody Polskie rozważają dwie koncepcje oczyszczenia zbiornika: wybranie z dna namułu lub wybranie namułu razem z torfem. W tym drugim przypadku potrzebne będzie znalezienie sposobu zagospodarowania wybranego torfu. A tego ma być kilka mln m3. Obie wersje zakładają, że przed zbiornikiem głównym trzeba wybudować dodatkowy zbiornik, który będzie zbierał zanieczyszczenia wpływające do zalewu. O wyborze metody oczyszczenia zbiornika zdecydują względy środowiskowe.

– Najważniejsze jest uwzględnienie całościowego spojrzenia na Zalew Zemborzycki, czyli na jego funkcję przeciwpowodziową, przeciwsuszową, przyrodniczą oraz rekreacyjną. Właśnie takie są założenia rewitalizacji zbiornika – wyjaśniał niedawno Przemysław Daca Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wody Polskie zarządzają Zalewem Zemborzyckim od stycznia 2018 r. Miejsce jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i rekreacyjnym, ale jego zanieczyszczenie spowodowało, że ani mieszkańcy, ani potencjalni turyści nie mogą w pełni z niego korzystać. Przyczyny pogarszającego się stanu ekologicznego wód zbadał zespół ekspertów z lubelskiego środowiska naukowego. Okazało się, że główny problem wynika z tego, że zlewnia rzeki Bystrzycy jest wykorzystywana rolniczo, w związku z czym zarówno do rzeki, a tym samym i do zalewu wpływają duże ilości fosforu i azotu. Oprócz tego na dnie zalewu zalega ok. 6 mln m3 torfu i mułu, co wpływa na rozwój sinic w zbiorniku. Szacunkowy koszt rewitalizacji Zalewu Zemborzyckiego będzie wynosił od 200 do 500 mln zł.

 

Rozpoczęły się odwierty geologiczne w Zalewie Zemborzyckim (zdjęcia)

Rozpoczęły się odwierty geologiczne w Zalewie Zemborzyckim (zdjęcia)

Rozpoczęły się odwierty geologiczne w Zalewie Zemborzyckim (zdjęcia)

Rozpoczęły się odwierty geologiczne w Zalewie Zemborzyckim (zdjęcia)

(fot. Wody Polskie)

24 komentarze

  1. Mam nadzieje, że dożyję jak skończą rewitalizację.. w 2022 się zacznie, w 2026 niby się skończy…

  2. Spuścić wodę, wybrać cały ten syf, zalać betonem, postawić może trzy bloki no i gimbazom w ByMyWiooooo i Ałdy zrobić tor buhehe

  3. Około 200-500mln. Zł? To tylko 3 czy 4 sasiny.. Czego wcześniej sie tym nie zajęli?;>

Z kraju