Czy rosyjski statek Progress spłonie nad naszym regionem? Jest taka szansa

Szansa na to, że rosyjski statek kosmiczny Progress-M 27M spłonie jutro nad naszym regionem jest niewielka, ale jest. Trwa właśnie okres deorbitacji statku, po którym spłonie on w ziemskiej atmosferze.

Jutro rano warto spojrzeć w niebo, być może będzie szansa na ujrzenie płonącego rosyjskiego statku kosmicznego Progress, oznaczonego jako Progress-M 27M. Statek wpadnie w ziemską atmosferę a jego koniec może być niezwykłym widowiskiem. Jest prawdopodobieństwo, że statek spłonie nad Polską. Biorąc pod uwagę fakt, że Progress przelatywał do tej pory na orbicie nad naszym regionem, jest możliwe, że to właśnie mieszkańcy naszego województwa będą mieli szansę zobaczyć „śmierć” rosyjskiego statku, w ziemskiej atmosferze.

Uszkodzony Progress jutro rano przeleci nad Polską, oczywiście jeżeli wcześnie nie spłonie. Statek jest bardzo nisko i będzie przemieszczał się z zachodu na wschód po linii okolic miast lub nad nimi – Wałbrzych – Kluczbork – Radomsko – Końskie – Kazimierz Dolny – Lubartów – Włodawa. Przelot nad Polską potrwa jedną minutę. Jak wyliczyli specjaliści szansa na ujrzenie płonącego statku nad naszym krajem jest jak 1 do 1440, ale jest.

Jak informuje Rosyjska Agencja Kosmiczna do deorbitacji uszkodzonego statku może dojść już dziś w nocy. W piątek najlepiej patrzeć w niebo od godziny 9:17 do 9:20. W czasie obniżania lotu dojdzie prawdopodobnie do zapłonu i jego szczątki powinny spalić się w atmosferze. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że kosmiczne śmieci dotrą do ziemi. Historia zna tylko jeden przypadek ofiary kosmicznych odpadów – była to australijska krowa, która zdechła po uderzeniu szczątkami amerykańskiej stacji kosmicznej SkyLab.

Co do dokładnego miejsca gdzie spłonie statek, nawet naukowcy nie są pewni. Wszystko zależy od rozbłysków słonecznych, które będą miały wpływ na przyśpieszenie tego procesu..

Na tej stronie można na obserwować aktualną pozycję Progressa – http://www.n2yo.com/?s=40619 – póki co jeszcze leci.

Nagranie lotu statku Progress nad Brazylią po tym jak doszło prawdopodobnie do zderzenia, z trzecim stopniem rakiety Sojuz, która go wynosiła. Na nagraniu widać jak statek silnie wiruje.

Progress trafił na orbitę 28 kwietnia. Został wystrzelony z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Po kilku godzinach miał przycumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Niestety z niewyjaśnionych przyczyn znalazł się na wyższej orbicie niż planowano.

2015-05-07 21:30:57
(fot. NASA)

Zobacz również

2 komentarze

 1. latające zające

  ach Szatanie, gdybym tak miał możliwośc odrobinkę zmienić orbitkę i skierować ten złom nad pewien cyrk;]

 2. Chichy Śmichy

  Jeśli te kosmiczne śmieci dotrą do ziemi, a jakimś szczęśliwym trafem spadną na terytorium Polski, będzie to kartą przetargową przy pokłonach w sprawie oddanie nam świętych szczątek Tupolewa co to go brzoza strąciła.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą