Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Rolnicy wskazują, że minister po raz kolejny ich oszukał. Na jutro zapowiedzieli protest

Rolnicy podkreślają, iż minister rolnictwa zerwał porozumienie, przez co stracił resztki ich zaufania. Dlatego też postanowili zorganizować kolejną akcję protestacyjną.

W ubiegłym tygodniu w resorcie rolnictwa odbyły się rozmowy ministra Henryka Kowalczyka z rolnikami. Zakończyły się one podpisaniem porozumienia. Wypracowano bowiem zadania, jakie rząd będzie miał do wykonania, aby sytuacja w rolnictwie zaczęła się poprawiać. Jedną z głównych kwestii była sprawa zboża z Ukrainy, które zalewa nasz rynek i go destabilizuje.

Tymczasem po kilku dniach Zamojskie Towarzystwo Rolnicze oraz Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”, które zrzesza rolników z naszego regionu ogłosiło pogotowie strajkowe. Rolnicy wskazują, że minister rolnictwa zerwał zawarte porozumienie. Poszło o import zboża z Ukrainy, który jak zaznaczają rolnicy, zamiast zgodnie z obietnicami ministra zmniejszać się, zaczął rosnąć. Dlatego też podkreślają, że Henryk Kowalczuk po raz kolejny ich oszukał.

– Nasze słuszne i merytoryczne postulaty można było już dawno spełnić dla dobra gospodarki naszego kraju i polskiej wsi. Tym samym wyciszyć niepotrzebnie narastający niepokój społeczny. Niestety ani protesty ani wielokrotne spotkania, niczego Pana Ministra nie nauczyły, Resort Rolnictwa nie spełnił żadnego ze zgłaszanych postulatów – wyjaśniają przedstawiciele Oszukanej Wsi

Rolnicy podkreślają, iż minister rolnictwa zerwał tak kruche porozumienie, przez co stracił resztki ich zaufania. Dlatego też postanowili zorganizować kolejną akcję protestacyjną, podczas której wykażą głośno swoje niezadowolenie wobec działań rządu. Odbędzie się ona we wtorek o godzinie 10.00 w Czerniczynie koło Hrubieszowa.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

Autor: redakcja

53 komentarze

 1. Przedewszystkim protestować konsumenci bo tracą więcej niż rolnicy , bo tracą zdrowie . Protest odbywa sie dlatego poniewaz po mimo obietnic że ma być przywrócona kontrola zbóż na granicy nie zrobiono tego . Nadal jedzie ten syf splesniały z ukrainy . Trzeba zrozumieć że sprawa wyglada tak że ukraincy po mimo mozliwości eksportu przez morze czarne wola wywieźć zboza do Polski która ma niby je dostarczyć dłuższą , droższą droga do Afryki ? Po co ten przekręt ? A no po to że ukraińskiego ziarna nikt nie chce kupić bo jest bardzo złej jakości , pierwszy transport do Libi był cofniety bo zboze nie nadawało sie do spożycia . Ale do Polski jest to zwożone a w zamian wywożą Polska np. do takiej Libi i na bliski wschód . Niestety ukraińska splesniała zostaje w Polsce i sie nia trujemy . W tym jest problem że podmieniają zboża na nasze . Dlatego rolnicy protestuja ,więc sam przyjedz na protest (nawet jak nie jesteś rolnikiem) i sie dowiesz wiecej szczegółów których w TV wam nie pokarzą .

  • są inne pytania

   Pominę milczeniem twoją formę pisowni ale ogólnie przedstawiłeś dużo mądrych tematów.
   Pominąłeś jednak najważniejszy.
   W zdecydowanej większości to polskie firmy sprowadziły zboża, kukurydzę itp do Polski.
   To polskie firmy są właścicielami hurtowni i magazynów, w których to wszystko się znalazło.
   To polskie firmy wprowadzają towar na nasz rynek.
   Dlatego najważniejszym pytaniem jest:
   Kto imiennie stoi za tymi firmami i dlaczego od wielu miesięcy władza nie reagowała pomimo ujawnianych informacji?

   • Właściwe wszystkie większe firmy plus cwaniaczki które chcą zarobić ale nie tylko Polskie bo mamy w Polsce firmy zasięgu globalnego które nawet produkują ten syf na ukrainie a potem go tu przywożą . Politycy zgodnie milczą bo ściągają firmy z lewej i z prawej strony polityki . Rolnicy postulowali by przedstawić oficjalnie które to firmy ale Kowalczyk kategorycznie zabronił – to zakrawa już o mafię . Obecnie doszło do takiego patu że rolnicy nie chcą sprzedawać po tych niskich cenach , firmy które nawiozły tego syfu nawet nie próbują wysyłać w świat bo wiedza że jest to niesprzedawalne impas trwa a zniwa sie zblizaja dlatego zaczynaja być coraz większe problemy . Tak więc konsumencie zwracaj co jesz .

    • Nooo. Nawet pisownia Ci się poprawiła.

    • „najzabawniejsze” (ale chyba tylko dla rządzących) jest to, że rozwiązanie problemu widzą jedynie w formie jakiejś dopłaty dla rolnika.
     Tymczasem magazyny pełne, nie ma jak tego „wyeksportować” a co z tegorocznymi zbiorami?
     Kto je kupi od rolnika?
     Komuś może się wydawać, że jego interesuje najniższa cena a nie pochodzenie.
     Tylko jeśli coś dla polskiego rolnika przestanie być opłacalne to zmieni lub zlikwiduje dotychczasowy „profil” produkcji.
     Wtedy się okaże, że za 2-3 lata nie będzie polskiego zboża (bo przestało się opłacać) a inne sprowadzane będzie kilka razy droższe od ceny dzisiejszej.

   • Odpowiedź nasuwa się sama. Życie już nieraz pokazało.

    • Masz rację, życie nie raz pokazało, że jak ktoś za coś chce za dużo, to nie dostaje wcale.

  • Jeszcze, żeby polskie produkty były lepsze, a niestety często nie są.

 2. Wkurzeni ludzie nie głosują za,tylko przeciw jak w 2015,

 3. wiejskie dzbany , kto was pod ruską granicą zauważy ? chyba tylko ruscy a nie jełopy z pisu .
  Jedżta do warszawki

  • Dzbanie rolnicy protestują tak jak górnicy nauczyciele i pielęgniarki i dostaną to co chcą a zarobieni są jak nigdy

 4. Niestety, obietnice Kowalczyka dotyczące cen i sytuacji rolników są podobne do obietnic Tuska o emeryturach. Kowalczyk! jak nie wiesz co będzie, to nie obiecuj! Z powodu obietnic rolnicy zatrzymali zboże i to była rezerwa bezpieczeństwa w razie jego niedostępności. Za tę rezerwę bezpieczeństwa trzeba zapłacić godziwie, żeby rolnicy mogli inwestować w przyszłe plony.

 5. pis przed nikim nie kuca tylko przed kasą dla siebie!

 6. Jesienią wszyscy głosujemy na PiS.

 7. alkoholik z kaskadowej 11

  rolnicy zaraz po katolikach typu moher to najgłupsza klasa społeczna w polsce jak i prawdopodobnie na świecie. sami głosowali na pis teraz niech do siebie maja pretensje

 8. A i tak pójdziecie głosować jak wam klecha każe wsiowe głaby xD nawet mi was nie żal. Jeszcze idźcie klęknąć przed wojtyłą.

  • Bardzo trafna opinia, cały tydzień protestów przeciw rządowi, który sami se wybrali, a w niedzielę na kolankach jęczą o łaski do wszystkich świętych i polskiego króla, od 2 tysięcy lat nieżyjącego Żyda.

 9. Oczywiście że pójdzie głosować na PiS nigdy więcej rządów komuchów z peło.

  • prawdziwi patrioci z PIS typowo prawicowe poglądy poczytaj sobie o koligacjach rodzinnych Pawłowicz, Przyłębskiej, Piotrowicza, Ziobry, Macierewicza, Polaszczyka, Morawieckiego, Glapińskiego, Brudzińskiego, Terleckiego, Cenckiewicza, Czabańskiego, Kłeczka … życiorysy rodzinne mają bardzo ciekawe i napewno nikt z nich nie jest jak to piszesz z PEŁO …

   • Nie oczekiwałbym od wyborcy PiS-u zdolności czytania ze zrozumieniem i łączenia faktów w logiczną całość. Gdyby to potrafił to nie głosowałby na PiS.

 10. Macie na co żeście głosowali.
  Wam wszystkim PiSda ?

Z kraju