Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ratusz, plac Litewski i stadion podświetlone na niebiesko. Tak będzie do środy

W Lublinie, podobnie jak wielu innych miastach zarówno w Polsce jak i na całym świecie, najważniejsze budynki podświetlono na kolor niebieski. W ten sposób uczczona zostanie 30. rocznica podpisania Konwencji o prawach dziecka.

W poniedziałek o godz. 16:00 niebieskim kolorem podświetlone zostały trzy lubelskie obiekty: budynek miejskiego Ratusza, plac Litewski i Arena Lublin. W takiej iluminacji pozostaną do środy, kiedy to dołączy do nich jeszcze budynek Centrum Spotkania Kultur. W ten sposób miasto postanowiło włączyć się do inicjatywy UNICEF Polska i uczcić 30. rocznicę podpisania Konwencji o prawach dziecka.

– W Lublinie poważnie słuchamy głosu dzieci, traktujemy je jako partnerów, uwzględniamy ich opinie i pozwalamy na dokonywanie wyborów. Naszym obowiązkiem jest nie tylko zapewnienie najmłodszym mieszkańcom Lublina dostępu do dobrej edukacji, przestrzeni dla rozwoju, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, ale również prawa każdego dziecka do życia w wolności, godności, równości i tolerancji. Każdego dnia staramy się, by nasza praca w pełni odzwierciedlała zapisy Konwencji, dlatego też nie mogło zabraknąć udziału Lublina w jubileuszowych obchodach – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Konwencja o prawach dziecka, uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jest to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Mówi, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw. człowieka.

(fot. lublin112)

5 komentarzy

  1. Dno… Media są od tego żeby to głosić a nie światła za które grubo zapłacimy. Panie Żuk… To nie pana pieniądze… Jakim prawem wydajesz na to moje pieniądze… Zajmij się nawierzchnią na Al. Raclawickich, ul. Sowińskiego i Romera. To że sam tam Pan nie mieszkasz to nie znaczy że nie ma tam problemu. „Rzygam” na Pana i tych co popierają. I dobrze że kostkę na deptaku Pan wymienił za kilka milionów to lepiej się chodzi bo ta stara to już była taka „brzydka” i „dziurawa”. A na Raclawickich autobusy gubią zawieszenie.

    • Al. Racławickie – tak, ul. Romera – tak, ale modernizację ul. Sowińskiego zablokowali mieszkańcy z tej ulicy i wlą wąchać spaliny ze stojących w korkach samochodów. Tu należy poczekać jeszcze ze 20 lat aż dorośnie młode pokolenie mieszkańców i zdecyduje inaczej.

  2. Trzeźwy inaczej.

    A tymczasem w Lublinie ponad połowa mieszkańców uważa, że bicie dzieci jest ok!

  3. Co tak psioczysz na deweloprezydenta, zrobi ci ta nawierzchnie na tych Racławickich, widać ze nowy budynek koło szpitala na ukończeniu. Tam gdzie nowe osiedle tam remont drogi. O nowej nawierzchni na Chemicznej nawet nikt nie wspomni.

  4. Gdzie ja mieszkam co innego się mówi i ładnie pisze ale prawa dzieci nie zawsze są przestrzegane .
    Panie Żuk chce pan dowodu to zapraszam na rozmowę i udostępnię dowody jak manipuluje się i obchodzi
    prawa konstytucyjne dzieci . ART. 19 ; art 72 . zakłamuje się na wszystkich szczeblach władzy ……………….

Z kraju