Wtorek, 22 kwietnia 202522/04/2025
690 680 960
690 680 960

Radni z Kraśnika uchylili tzw. uchwałę anty-LGBT. Miasto ratuje nadszarpnięty wizerunek

Radni z Kraśnika wycofali się z uchwały o powstrzymaniu ideologii LGBT, przez którą o mieście stało się głośno w całym kraju, a nawet poza jego granicami. Apelował o to burmistrz, który nie ukrywał, że chce w ten sposób ratować wizerunek miasta.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta Kraśnik radni ponownie zajęli się uchwałą „w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową”. Została ona przyjęta w dniu 30 maja 2019 r. po czym o mieście stało się głośno w całym kraju. Zwłaszcza, że w wyniku tego miasto mogło stracić środki z funduszy norweskich. Mowa była nawet o kwocie rzędu 40 mln zł, co jest znaczącą sumą w budżecie.

Radni debatowali nad uchwałą już po raz czwarty. Tym razem na wniosek burmistrza, który zaapelował o jej uchylenie. Wojciech Wilk tłumaczył, że będzie to bardzo duży krok w przezwyciężeniu kryzysu wizerunkowego miasta. Przypomniał, że obecnie miasto jest przedstawiane w mało sympatyczny sposób, dlatego też należy podjąć kroki, aby się z tego wyrwać.

-Uchwała ta nie jest aktem prawa miejscowego, wyraża jedynie stanowisko rady, a jej przyjęcie wywołało poważny kryzys wizerunkowy. Kraśnik zaczął być postrzegany jako miasto homofobiczne i nieprzyjazne osobom reprezentującym środowisko LGBT. Taki wizerunek został utrwalony w licznych przekazach medialnych polskich i zagranicznych, wypowiedziach aktywistów LGBT, a także polityków – wyjaśniał Wojciech Wilk.

Nie bez znaczenia są też kwestie finansowe. Burmistrz przypomniał o krytycznych głosach ze strony organów Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Dodał też, że mogą one w przyszłości przełożyć się na konkretne decyzje finansowe lub inne działania, które usankcjonują bojkot samorządów postrzeganych jako przeciwne ludziom LGBT. Przypomniał również o zasadzie równości, która wynika z Konstytucji RP.

Ostatecznie radni podjęli decyzję o uchyleniu uchwały. Jednak nie było w tej sprawie zgody. Z 19 radnych tylko 9 opowiedziało się za apelem burmistrza. Kolejnych 4 wstrzymało się od głosu, a 6 było przeciw. Ci ostatni tłumaczyli, że nie mogą głosować na coś, co jest sprzeczne z ich wiarą. Dodawali też, że środowiska ideologii LGBT chcą zmieniać określony porządek i ład społeczny, jaki obowiązuje w mieście. Dodawali również, że burmistrz stara się wywołać na nich presję szantażując, że miasto straci duże pieniądze na inwestycje.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

47 komentarzy

  1. Русский тролл
    Ocena: 0

    Homolobby w akcji.

  2. Zero honoru za pare złotych

  3. Ocena: 0

    Co to jest LGBT? czy to nowy wirus?

  4. Ocena: 0

    To ci co im 5g na ciemiączka siadło, Kraśnik jednak dalej zostaje dla mnie miastem co czarownice w nim palą 🙂

  5. Ocena: 0

    ZA ile unijnych srebników sprzedali swoje zasady ?

  6. No właśnie ludzie za kasę zrobią wszystko. W rękach unijnych urzędników pieniądz jest skutecznym narzędziem.

  7. To chyba i 5G przestaną się bać… 😀

    • No może bez przesady ! Chcesz im cały świat naraz odbelzebubić ? Małymi kroczkami …na 5 G przyjdzie pora za kilkadziesiąt lat. Narazie daj im trochę odpocząć..potem się powinni zająć aeroplanami i ich wpływem nad niosnośvcią kur. Ty nawet nie wiesz ile tego przelatuje nad LKR a niektóre rozpylają to białe…

  8. buahaha !
    A WiFi jak tam ? wyłączyli już w całym Kraśniku ?

  9. Chyba trochę już za późno na ratowanie wizerunku… Poszło w świat ?

  10. wi fi wyłaczone razem z mózgami PISuarów

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia