690 680 960

Ptasia grypa znów zaatakowała nasz region. Ognisko wykryto na fermie indyków

Ptasia grypa wróciła do gminy Uścimów. Chorobę wykryto na fermie indyków, na której znajduje się blisko 21 tysięcy ptaków. Zamknięta została też droga powiatowa.

Po raz kolejny w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim pojawiła się ptasia grypa. Ognisko znajduje się w gospodarstwie w miejscowości Stary Uścimów, w których hodowanych jest blisko 21 tysięcy indyków. Na miejscu cały czas pracują służby weterynaryjne, wiadomo już, że ptaki będą musiały zostać wybite i zutylizowane.

Wprowadzone zostały też środki bezpieczeństwa, których celem jest zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się choroby. Zamknięta została droga powiatowa, która przebiega obok gospodarstwa. Chodzi o odcinek między skrzyżowaniem w Starym Uścimowie a skrzyżowaniem w Maśluchach.

Dwa lata temu w gminie Uścimów wykryto sześć ognisk choroby. Pięć z nich znajdowało się na fermach indyków oraz perlic w miejscowości Stary Uścimów, szóste na fermie indyków w Drozdówkce.

Jak podkreślają służby weterynaryjne, dość często przyczyną pojawienia się wirusa jest dzikie ptactwo. Dlatego też niezwykle istotne jest utrzymywanie ptaków w zamknięciu, oraz zabezpieczenie przed dostępem dzikich ptaków słomy służącej w kurnikach jako ściółka. Odzież i obuwie, w których obsługiwane są ptaki, powinny być przeznaczone tylko do tego celu oraz każdorazowo myte i często odkażane.

Jest to już drugie ognisko ptasiej grypy w tym roku na terenie województwa lubelskiego. Wczoraj badania wykazały, że zakażone są indyki utrzymywane w fermie w miejscowości Cełujki w gminie Biała Podlaska. Tam znajduje się 37 463 szt. tych ptaków.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

7 komentarzy

 1. nada wypalać z tej Unii Europejskiej bo będziemy musieli jeść szczaw

 2. Zaraz ludzi co będą mieli grypę będą utylizować.

 3. będzie promocja w markietach i innych gieesach

 4. Ciekawe czy juz im za poprzednią utylizację zapłacili?

 5. Precz z unią europejską.

 6. Brawo DOBRA ZMIANO, rozpierdo….ić wszystko czego się nie udało rozwalić platformie, tak patrzę na politykę tych obu złodziejskich partii, i chyba oni chcą zrobić to co kononowicz planował.
  TAKI MAMY KRAJ JAKI POTRAFIMY ZROBIĆ ODDAJ CZEŚĆ WODZOWI NIECH ŻYJE KONONOWICZ, NIC SIĘ NIE PODOBA MÓWISZ, CO Z TEGO, JEŚLI WSZYSTKO JEST ŹLE NIECH NIE BĘDZIE NICZEGO.

 7. pewnie w tirach na granicy europejskie indyki czekają na wjazd polski ze świeżo faszerowanymi indykami!!! niszczą Polaków i Polskę te rządy unijne

Kursy walut

 • USD 4.3518zł -0.51%
 • GBP 5.3364zł -0.1%
 • EUR 4.6856zł -0.12%
 • CHF 4.75zł -0.26%

Polub nas