Ptaki te można spotkać tylko w kilku miejscach w Polsce. W naszym regionie jest ich coraz więcej (zdjęcia)

Kolejnych kilkanaście głuszców trafiło do lasów naszego regionu. Ostoje głuszca na Lubelszczyźnie stanowią jedną z czterech izolowanych populacji tego gatunku w Polsce.

W ubiegłym tygodniu do Nadleśnictwa Biłgoraj trafiły kolejne głuszce. Te piękne ptaki zostały przekazane przez Nadleśnictwo Leżajsk w ramach realizowanego przez leśników projektu dotyczącego odtworzenia populacji tych ptaków na terenie Puszczy Solskiej i w Lasach Janowskich. Głuszce, 9 kogutów i 7 kur, na razie będą przebywały w specjalnych wolierach adaptacyjnych. Kiedy już przyzwyczają się do nowej okolicy, zostaną uwolnione do środowiska naturalnego i zasilą rodzimą populacji głuszca w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich.

W czasie, kiedy głuszce będą się przystosowywały do nowego otoczenia leśnicy zadbali, aby ptaki miały zapewniony spokój oraz były bezpieczne. Woliera została zabezpieczona przed ssakami drapieżnymi, dodatkowo zamontowano elektryzatory, odstraszacze ultradźwiękowe i fladry. Dzięki temu ptaki w pierwszych, najbardziej krytycznych tygodniach od wypuszczenia, chronione będą przed presją drapieżników oraz dokarmiane naturalnym pokarmem.

Jak wyjaśniali niedawno leśnicy, głuszce to gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem w Polsce, a Lasy Janowskie i Puszcza Solska są jedną z ostatnich ostoi tych ptaków w naszym kraju. Głuszce żyły w tutejszych lasach od zawsze. Ostoje głuszca na Lubelszczyźnie stanowią jedną z czterech izolowanych populacji tego gatunku w Polsce. Na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski znajduje się około 20 tych pięknych ptaków. Leśnicy z Biłgoraja i Janowa Lubelskiego planują do końca 2021 roku przenieść kilkadziesiąt młodych osobników głuszca.

(fot. Nadleśnictwo Leżajsk)

Zobacz również

2 komentarze

  1. Gdzie one zakładają gniazda , na ziemi czy na drzewach, bo jeśli na ziemi to drapieźniki pewnie niszczą jaja, młode .

  2. Każdy kto raz spotkał głuszca zgodzi się ze mną, że są to piękne ptaki ale jeśli wejdzie się w drogę koguta to współczuję ptaki bardzo agresywne i na pewno nie bojaźliwe.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska