690 680 960

Ptaki te można spotkać tylko w kilku miejscach w Polsce. W naszym regionie jest ich coraz więcej (zdjęcia)

Kolejnych kilkanaście głuszców trafiło do lasów naszego regionu. Ostoje głuszca na Lubelszczyźnie stanowią jedną z czterech izolowanych populacji tego gatunku w Polsce.

W ubiegłym tygodniu do Nadleśnictwa Biłgoraj trafiły kolejne głuszce. Te piękne ptaki zostały przekazane przez Nadleśnictwo Leżajsk w ramach realizowanego przez leśników projektu dotyczącego odtworzenia populacji tych ptaków na terenie Puszczy Solskiej i w Lasach Janowskich. Głuszce, 9 kogutów i 7 kur, na razie będą przebywały w specjalnych wolierach adaptacyjnych. Kiedy już przyzwyczają się do nowej okolicy, zostaną uwolnione do środowiska naturalnego i zasilą rodzimą populacji głuszca w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich.

W czasie, kiedy głuszce będą się przystosowywały do nowego otoczenia leśnicy zadbali, aby ptaki miały zapewniony spokój oraz były bezpieczne. Woliera została zabezpieczona przed ssakami drapieżnymi, dodatkowo zamontowano elektryzatory, odstraszacze ultradźwiękowe i fladry. Dzięki temu ptaki w pierwszych, najbardziej krytycznych tygodniach od wypuszczenia, chronione będą przed presją drapieżników oraz dokarmiane naturalnym pokarmem.

Jak wyjaśniali niedawno leśnicy, głuszce to gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem w Polsce, a Lasy Janowskie i Puszcza Solska są jedną z ostatnich ostoi tych ptaków w naszym kraju. Głuszce żyły w tutejszych lasach od zawsze. Ostoje głuszca na Lubelszczyźnie stanowią jedną z czterech izolowanych populacji tego gatunku w Polsce. Na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski znajduje się około 20 tych pięknych ptaków. Leśnicy z Biłgoraja i Janowa Lubelskiego planują do końca 2021 roku przenieść kilkadziesiąt młodych osobników głuszca.

(fot. Nadleśnictwo Leżajsk)

2 komentarze

  1. Gdzie one zakładają gniazda , na ziemi czy na drzewach, bo jeśli na ziemi to drapieźniki pewnie niszczą jaja, młode .

  2. Każdy kto raz spotkał głuszca zgodzi się ze mną, że są to piękne ptaki ale jeśli wejdzie się w drogę koguta to współczuję ptaki bardzo agresywne i na pewno nie bojaźliwe.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli