690 680 960

Przy torach stawiają maszty. Mieszkańcy są zaniepokojeni, obawiają się zagrożenia dla ludzi i zwierząt

W niektórych miejscach już stoją, w kolejnych trwa ich budowa, a w jeszcze innych są dopiero planowane. Maszty przy szlakach kolejowych potrafią budzić niepokój wśród mieszkańców, którzy obawiają się, że za inwestycją stoją sieci telefonii komórkowej.

W naszym regionie przy szlakach kolejowych stawiane są maszty podobne do tych, jakie wykorzystują sieci telefonii komórkowej. O ile w przypadku tych drugich, prowadzone są różnego rodzaju postępowania w urzędach a dopiero później wydawane jest pozwolenie na ich budowę. Tymczasem o masztach przy torach okoliczni mieszkańcy najczęściej dowiadują się, kiedy trwa już ich montaż. Niejednokrotnie budzi to niepokój, że po cichu, w tajemnicy przed wszystkimi, operatorzy komórkowi budują kolejną wieżę, a umieszczone na niej nadajniki będą stanowiły np. zagrożenie dla zdrowia.

Tak jest właśnie w Krasnymstawie, gdzie prowadzona jest właśnie budowa masztu. Zaniepokojeni mieszkańcy zaczęli żądać od Urzędu Miasta wyjaśnień w tej sprawie. Tymczasem okazało się, że urzędnicy o inwestycji nic nie wiedzą. Pozwolenie na budowę obiektu radiokomunikacyjnego wydane zostało przez wojewodę lubelskiego i to już pięć lat temu. Jak wyjaśniają przedstawiciele PKP PLK, inwestycja nie zalicza się do przedsięwzięć, które mogą znacząco, lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dlatego też nie wymaga wydawania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Maszt w Krasnymstawie jest częścią realizowanej w całym kraju inwestycji polegającej na instalacji nowoczesnego systemu łączności obejmującego kilkanaście tys. km linii kolejowych w całej Polsce. Zastąpi on przestarzały, analogowy system VHF, zapewniając konkurencyjną i bezpieczną sieć, która spełnia wymogi rozporządzeń Unii Europejskiej dotyczących funkcjonowania kolei. Łącznie w całym kraju ustawionych ma zostać 1,2 tys. tego typu wież.

Jak nam wyjaśniono, budowle rzeczywiście mogą przypominać maszty telefonii komórkowej, gdyż również na nich są montowane moduły radiowe oraz anteny. Jednak ich zastosowanie jest zupełnie inne. Kiedy operatorzy telefonii komórkowej robią wszystko, aby zamontowana na maszcie aparatura obejmowała swoim zasięgiem jak największy obszar, tak w przypadku wież kolejowych, znajdą się na nich tylko dwie anteny. Są one skierowane w przeciwnych kierunkach i wzdłuż szlaku kolejowego, gdyż mają swoim zasięgiem pokrywać jedynie tory.

Sygnał z nich emitowany jest tylko wzdłuż linii kolejowej, a więc od jednego masztu do drugiego, a nie promieniście na całą okolicę jak to jest w przypadku urządzeń radiofonii komórkowej. Co więcej, PKP PLK zapewnia, że z uwagi na fakt, iż celem budowy systemu jest zapewnienie większego bezpieczeństwa na szlakach kolejowych, obiekty te nie będą udostępniane komercyjnie np. dla operatorów telefonii komórkowej w celu montażu na masztach ich urządzeń.

Obecnie system GSM-R zamontowany jest m.in. liniach Warszawa – Gdańsk, Warszawa – Łódź, Węgliniec – Opole a w naszym regionie przy szlaku kolejowym Pilawa – Łuków – Biała Podlaska – Terespol. Maszty sukcesywnie ustawiane są też przy pozostałych liniach gdyż do 2023 roku system ma objąć prawie 14 tys. km szlaków kolejowych. Przeciwko budowie tego typu wieży niedawno protestowali mieszkańcy gminy Rejowiec, gdzie maszt stawiano w miejscowości Zawadówka. Do burmistrza skierowali pismo, w którym apelowali o podjęcie działań w „celu zaprzestania budowy obiektu radiotelekomunikacyjnego”, pod którym podpisało się kilkadziesiąt osób. Swoją petycję argumentowali obawą o zdrowie i bezpieczeństwo, gdyż jak podkreślali, budowany w pobliżu zabudowań maszt stanowi zagrożenie zarówno mieszkańców, jak i dla ich zwierząt.

GSM-R, czyli dedykowany dla kolei system bezprzewodowej łączności cyfrowej, który umożliwia komunikację między dyżurnymi odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu, a dyspozytorami, maszynistami i personelem kolejowym. Nad prawidłowym działaniem sieci GSM-R czuwa Centrum Zarządzania Siecią. System ma umożliwić szybszą i dokładniejszą wymianę informacji pomiędzy dyżurnym ruchu a maszynistą. Ma też wpłynąć na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa podróży pasażerskich i przewozu ładunków, jak też wzrost przepustowości linii kolejowych, dzięki czemu możliwy będzie przejazd większej liczby pociągów.

Planowane uruchomienie całego systemu GSM-R na trasie Chełm – Lublin planowane jest na połowę 2023 roku. W całym kraju proces przechodzenia z analogowego systemu na cyfrowy ma się zakończyć najpóźniej do końca 2024 roku. Wraz z początkiem 2025 roku GSM-R będzie głównym systemem łączności na polskich torach.

(fot. PKP PLK)

30 komentarzy

 1. co a ciemny lud! obawiają się a każdy od dziecka po babuszkę ma komórkę! co za banda hipokrtyów!

 2. Krasnystaw=Krasnik, kolejne miasto ciemnogród

 3. 5 G testują już prawie rok jak nie dłużej w lublinie i pewnie nie tylko. ludzi już dużo więcej umarło na raka niż w poprzednim roku ale teraz są tuszowane faktyczne przyczyny śmierci i MÓWI SIĘ ŻE ZMARŁ NA COV I MIAŁ DODATKOWE SCHORZENIA!!!DLA CZEGO SEKCJI SIĘ NIE ROBI TAKIM ZMARŁYM NA COV, NIE PROBLEMEM SĄ KOMBINEZONY ODPOWIEDNIE, CZY TAKOWE MIEJSCE DO TAKICH RZECZY ROBIENIA!! PAŃSTWO NIE CHCE ABY WYSZŁA PRAWDA NA CO UMIERAJĄ FAKTYCZNIE!!! I ZACIERA ZA SOBĄ ŚLADY KREMUJĄC LUDZI I NIE DOPUSZCZAJĄC RODZIN!!! MAJDANEK W NOWYM WYDANIU XXI

 4. Ludzie ,wysadzajta czy wycinajta te maszty ,bo to pewnie te 5G co to ma przejąć kontrolę nad naszymi mózgami i powodować raka i wszelkie innne zło !!!!

 5. Niezyjący dziś dziadek kiedyś mi opowiadał jak to ludzie po wojnie na wsiach też się obawiali tych co słupy na polach stawiają ….to miała być jakaś „elektryka ” ,diabelstwo jakieś ,co to szatan wymyślił zeby ludzi zgubic

  • i miał trochę racji…zobacz co ludzie teraz robią w „internetach”…

  • Dobre.
   Ale w sumie jak by zobaczył ile czasu i jakie głupoty ludzie oglądają w TV i internecie to jego słowa mają sens.

 6. działa tylko na PISuarów mam nadzieję ,że wypali tą zarazę , dla POprzedników też nie mam dobrego słowa

 7. Masztów się boją, ale księdzu gwałcącemu dzieci to poręczą, do domu wpuszczą i jeszcze grzechy wyznają… Ciemny lud.

 8. Jak się boją to niech przestaną używać telefonów wtedy operatorzy sami się zwiną.

 9. PKP może wszystko. Państwo w państwie. Zrozumcie to.

 10. Cyt. „Obecnie system GSM-R zamontowany jest m.in. liniach Warszawa – Gdańsk, Warszawa – Łódź, Węgliniec – Opole a w naszym regionie przy szlaku kolejowym Pilawa – Łuków – Biała Podlaska – Terespol.” To nie prawda. W całej Polsce są stawiane. Moje Małe Miasteczko leży na trasie Kostrzyń – Krzyż – Piła – Chojnice – Tczew – Gdańsk i też stawiają takie maszty!

Kursy walut

 • USD 4.3354zł 0.21%
 • GBP 5.369zł 0.8%
 • EUR 4.7239zł 0.34%
 • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas