Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przy drodze znaleziono martwego wilka. Najprawdopodobniej został potrącony przez samochód (zdjęcia)

Kolejny już przypadek w naszym regionie, kiedy to znaleziono martwego wilka. Tym razem wiadomo już, że nie został on zabity przez kłusownika, lecz padł najprawdopodobniej w wyniku potrącenia przez samochód.

W czwartek 31 października Nadleśnictwo Chełm zostało powiadomione, że w miejscowości Horodyszcze-Kolonia znaleziony został martwy wilk. Na miejsce udał się miejscowy podleśniczy, który wstępnie potwierdził, że jest to niewielki, młody basior. Zwierzę leżało w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 812 Włodawa – Chełm. Wszystko wskazuje na to, że wilk w trakcie przebiegania przez jezdnię został potrącony przez samochód.

Tak jak w przypadku każdego zwierzęcia objętego ścisłą ochroną, nadleśnictwo niezwłocznie powiadomiło Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Na miejscu przeprowadzone zostały czynności mające na celu ustalenie dokładnej przyczyny śmierci zwierzęcia. Dodatkowo pobrano próbki do badań genetycznych, które przekazano do Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ich wyniki pozwolą na ustalenie pochodzenie wilka oraz wykluczenie jego ewentualnej hybrydyzacji z psami.

To nie pierwszy tego typu przypadek w naszym regionie. W grudniu 2016 roku martwego wilka znaleziono na poboczu obwodnicy Lubartowa. Zwierzę leżało przy drodze serwisowej biegnącej od wschodniej strony obwodnicy na wysokości cmentarza wojennego. W tym przypadku zwierzę również zostało potrącone przez samochód. Świadczyły o tym m.in. uszkodzenia kręgosłupa.

Choć wilki wielu osobom kojarzą się z terenami górskimi, to okazuje się, że nie brakuje ich również w naszym regionie. Można je spotkać na Roztoczu, w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej. Najliczniej występują na obszarze nadleśnictw: Biłgoraj, Janów Lubelski, Józefów i Zwierzyniec. Jednak w ostatnich latach notuje się ich obecność także w nowych miejscach, m.in. w północnej i we wschodniej części województwa, na terenie nadleśnictw: Strzelce, Parczew, Chełm oraz Włodawa.

Ponieważ wilk potrafi w ciągu doby pokonać nawet ponad sto kilometrów, obecność tych zwierząt na danym terenie nie oznacza, że akurat one tam zamieszkały. Często bowiem jest tak, że wilki tylko przechodzą podążając w poszukiwaniu nowego miejsca, gdzie będą się mogły osiedlić. Warto też pamiętać, że nie ma powodów do obaw, gdyż atakują one ludzi głównie tylko w bajkach i legendach.

Znalezionego w Horodyszczu-Kolonii wilka Nadleśnictwo Chełm chce spreparować, aby służył on w bieżącej działalności edukacyjnej jednostki. Wcześniej jednak zgodę na to musi wydać Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie.

Przy drodze znaleziono martwego wilka. Najprawdopodobniej został potrącony przez samochód (zdjęcia)

(fot. RDOŚ w Lublinie)

18 komentarzy

 1. nie „atakują GŁÓWNIE zwierzęta”, tylko WYŁĄCZNIE zwierzęta
  nie zanotowano w Polsce ANI JEDNEGO przypadku ataku wilka na człowieka

  • Za to mordują gospodarskie zwierzęta, w tym psy.
   Kiedy zaatakują dziecko to kwestia czasu.
   Raz już pozbylismy się tego, teraz problem powraca.

   • kwestia jakiego czasu? przez setki lat wilki żyły obok ludzi i ich nie atakowały, więc o jakim czasie mówisz?
    a psa też nie zaatakują, jeśli pies będzie przy człowieku, gdzie jest jego miejsce

    • Ewa33 rusz głową , poczytaj trochę w źródłach o dawnych czasach, kiedy ludzie bali się sami z wioski do wioski przejść, nawet w „Krzyżakach” była wzmianka o tym, ale podejrzewam, że nieukiem byłaś. Co do polowań wilków na psy, na youtubie są filmy z Bieszczad jak wilki zrywają psy z łańcuchów na podwórku.
     Rusz głową kobieto, wiedza nie boli, masz teraz internet, ręce opadają na takich leni umysłowych.

     • no, to może i Ty rusz głową i doczytaj, czy jakiś wilk nawet w czasach dawnych atakował CZŁOWIEKA, czy też jego zwierzęta, konie, owce, czy psy
      to, że ludzie bali się, boją i pewnie będą się bać wilków, to nie jest żaden argument przeciwko tym zwierzętom ani żaden dowód, ze wilk zaatakował człowieka,
      lepiej byłoby, gdybyś trzymał się faktów a nie domniemywań, uprzedzeń i fikcji literackiej
      co do psów, to wyraźnie napisałam, że miejsce psa jest przy człowieku a nie na łańcuchu i tyle na ten temat, uku

 2. na pewno mysliwy zastrzelił, mordercy, psychpaci, jam mozna czerpac przyjemnosc z zabijania , na razie tyle , potem jeszcze cos napisze bo schabowy mi stygnie.

  • to miało być śmieszne czy straszne?
   bo wyszło nijakie

  • Mięso żerny , od tego demencija powstaje , pierwsze objawy juź masz. Mielesz jęzorem , co ślina ci przyniesie.

   • Tobie @XMKL proponuję zacząć mięso żreć bo od niego mózg może ci się ociupinkę rozrośnie i pojmiesz chociaż jakąś minimalną część zasad pisowni. Nieuk.

  • w ktoryms momencie trzeba bedzie strzelac do wilkow łosi saren lisow dzikow – bo ich calkowita ochrona spowodowałaby ze zycie na wsi i przedmiściach byłoby niemozliwe a jeszcze niedzwiedzie na slowacji juz strzelaja na łosie masowo poluja w norwegi dziki wystrzelali w niemczech dani belgi holandi bo asf zagrozenie problem a tacy jak ty lewitujacy i zieloni opłacani przez…… -ciagle klapki na oczy i swoje

 3. Biedne wilki, przez takie coś niedługo wogóle ich nie będzie. Niestety