Jest przetarg na obwodnicę Tomaszowa Lubelskiego. Pojedziemy nią w 2020 roku

Na tą wiadomość mieszkańcy Tomaszowa Lubelskiego czekali od lat. Ogłoszono przetarg na najbardziej wyczekiwaną inwestycję drogową w tym regionie. Oznacza to, że miasto niebawem odetchnie od ciągłego ruchu jadących tranzytem pojazdów.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła właśnie przetarg, na budowę obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego, w ciągu drogi ekspresowej S17. Trasa przebiegać będzie po wschodniej stronie miasta, na jej trasie powstaną dwa węzły. Pierwszy węzeł, Tomaszów Północ, będzie na przecięciu z drogą wojewódzką nr 850, drugi, Tomaszów Południe, na włączeniu do przebiegu z drogą krajową nr 17. Z kolei nad doliną rzeki Sołokiji trasa pobiegnie estakadą. Powstaną również nowe drogi dojazdowe o łącznej długości 13,8 km, którymi będzie się odbywał ruch lokalny.

Trasa będzie przebiegała przez grunty miejscowości Dąbrowa, Rogóźno Sabaudia, Łaszczówka, Łaszczówka Kolonia i Jeziernia. Obwodnica o długości ok. 9,6 km będzie miała po jednym 3,5 metrowej szerokości pasie w każdym kierunku jazdy o parametrach drogi ekspresowej. Ma być wykonana w ten sposób, by docelowo można było ją poszerzyć do dwóch pasów jezdni. Lubelski oddział GDDKiA od dwóch lat był gotowy na ogłoszenie przetargu na wyczekiwaną przez mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego inwestycję. Jeszcze w 2012 roku powstała dokumentacja na jej realizację, co więcej wykupiono grunty znajdujące się na planowanym przebiegu trasy i przygotowano teren pod rozpoczęcie prac. Jednak pomimo przeprowadzonych przygotowań, wyłożenia 40 mln zł na wykup gruntów oraz nadziei lokalnej społeczności na rozpoczęcie robót, wszystko stanęło w miejscu po ówczesnej decyzji ministra transportu o planowanym wykreśleniu obwodnicy z planów drogowych na najbliższe lata.

Informacja ta wywołała burzę nie tylko wśród mieszkańców Tomaszowa Lubelskiego ale także wśród samorządowców, którzy od razu rozpoczęli walkę o obwodnicę. Działania przyniosły efekt, gdyż po raz kolejny inwestycja została wciągnięta na listę dróg do realizacji w następnych latach. Cały ruch ciężarówek jadących do granicy jak i również od strony Ukrainy odbywa się przez centrum miasta. – Natężenie ruchu i hałas tym spowodowany są coraz większe. Jeżeli można mówić o jakichś normach, które powinny być zachowane, to w Tomaszowie już dawno zostały one wszystkie przekroczone – wyjaśniał nie tak dawno burmistrz. Według szacunkowych obliczeń, każdej doby przez centrum miasta przejeżdża około 20 tys. pojazdów, z czego spora część to samochody ciężarowe.

Zgodnie z zapowiedziami GDDKiA, trasa zostanie oddana do użytku w 2020 roku. -Ogłoszony właśnie przetarg odbywa się w trybie ograniczonym, co oznacza, że w pierwszym etapie będą składane wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Do drugiego etapu zaproszeni zostaną wykonawcy, których wiedza i doświadczenie, potencjał kadrowy oraz zdolność ekonomiczna i finansowa będzie spełniała warunki określone w treści ogłoszenia o zamówieniu. Skrócenie czasu realizacji z 37 do 34 miesięcy, w co nie wlicza się okresów zimowych, oraz wydłużenie z 5 do 10 lat gwarancji będzie uwzględniane przy ocenie ofert cenowych potencjalnych wykonawców- tłumaczy Krzysztof Nalewajko z GDDKiA.

(fot. UM Tomaszów Lubelski)
2015-09-30 21:48:36

1 komentarz

 1. JAK TA AUTOSTRADA POWSTANIE TERAZ ZA RZADOW PISU TO MNIE SZYBCIEJ NA CZOLE WYROSNIE BRODA

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku