Przed świętami zamykają cmentarze również w naszym regionie. Większość na razie pozostaje otwartych

Przed każdymi świętami nekropolie są równie często odwiedzane, jak przed dniem Wszystkich Świętych. Każdy chce uprzątnąć nagrobki, ułożyć świeże kwiaty czy też zapalić znicze. Wiele osób obawia się jednak, czy w tym roku nie poniesie za to konsekwencji.

W ostatnich dniach bardzo często otrzymujemy pytania od czytelników związane z odwiedzaniem grobów swoich bliskich. Wiele osób ma obawy, czy nie zostanie ukaranych za udanie się na cmentarz. Przed każdymi świętami nekropolie są bowiem równie często odwiedzane, jak przed dniem Wszystkich Świętych. Każdy chce uprzątnąć nagrobki, ułożyć świeże kwiaty czy też zapalić znicze.

Jednak wprowadzone od 1 kwietnia rozporządzenie nakładające liczne ograniczenia mające na celu walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa określa, że można przemieszczać się jedynie w kilku przypadkach. Chodzi m.in. o załatwianie niezbędnych spraw życia codziennego czy też wyjazd do pracy i powrót z miejsca zatrudnienia do domu. Dodatkowo zakazane jest korzystanie z pokrytych roślinnością miejsc pełniących funkcje publiczne wśród których wymieniono: parki, zieleńce, promenady, bulwary, lasy a także plaże.

O cmentarzach jednak nie ma ani słowa, co wiele osób wprawiło w zakłopotanie. Dodatkowo kilka miast w Polsce, w tym m.in. Warszawa, postanowiło zamknąć nekropolie powołując się na nowe przepisy. Uznano bowiem, że cmentarz jest terenem zieleni, który pełni funkcje publiczne. W naszym regionie od wtorku nie można wchodzić na Cmentarz Komunalny w Zamościu. Zarządzające nekropolią Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej poinformowało, że Święta Wielkanocne to również czas, kiedy mieszkańcy tłumnie odwiedzają groby swoich bliskich. Dlatego też w w trosce o ich zdrowie, postanowiono zamknąć cmentarz. Wyjątkiem są jedynie ceremonie pogrzebowe.

Jeżeli chodzi o Lublin, wszystkie cmentarze komunalne pozostają otwarte i są cały czas dostępne. Na razie obecna sytuacja nie wymaga, aby w tych miejscach wprowadzać jakiekolwiek ograniczenia. Jednak należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli nie gromadzić się i unikać bliskiego kontaktu z innymi, zachowując odpowiednią odległość.

Policjanci również nie mówią nic na temat karania osób, które udadzą się na cmentarz. Mundurowi zastrzegają jednak, że jak w każdym miejscu publicznym, tak również na cmentarzach patrole mogą się pojawiać. W przypadku, kiedy funkcjonariusze zostaną wezwali do osób nieprzestrzegających zasad zawartych w rozporządzeniu, będą przeprowadzać normalne interwencje. Tak samo jeżeli sami zauważą niepokojące sytuacje.

(fot. lublin112)

18 komentarzy

 1. Są tacy,ktorych zakazy nie dotyczą.Wystarczy obejrzeć transmisje z dzisiejszych uroczystości…..’…..

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej