Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przed ratuszem stanęły plansze z korzyściami nowego studium zagospodarowania Lublina (wideo)

W czwartek prezydent Lublina wyjaśniał, jakie korzyści dla poszczególnych dzielnic niesie wprowadzone niedawno nowe studium zagospodarowania przestrzennego miasta. Jak tłumaczył, dokument ten obejmuje teren całego Lublina a nie tylko Górek Czechowskich.

Nowe studium zagospodarowania przestrzennego miasta Lublina, jakie zostało uchwalone blisko miesiąc temu przez radnych, wciąż budzi sporo kontrowersji. Chodzi głównie o teren Górek Czechowskich i zgodę na budowę tam osiedla mieszkaniowego, jaką otrzymał jeden z lubelskich developerów. Tymczasem w czwartek prezydent Lublina Krzysztof Żuk postanowił po raz kolejny wyjaśnić szczegóły tego dokumentu. Przypomniał jednocześnie, że studium dotyczy terenu całego Lublina a nie tylko dawnego poligonu na Czechowie. W tym celu przed ratuszem ustawione zostały specjalne plansze, na których zaprezentowano, co konkretnie zyska dana dzielnica. Jak tłumaczył prezydent, opracowanie studium daje zielone światło dla rozwoju całego miasta.

Wśród kluczowych ustaleń studium wymieniono kilkanaście punktów, które mają być niezwykle korzystne dla mieszkańców miasta. Wśród nich jest ochrona obecnych i powiększenie terenów Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Utrwalono lokalizację obecnych ogrodów m. in. w dzielnicach Kalinowszczyzna, Czechów, Konstantynów, Ponikwoda, Rury, Sławin, Stare Miasto, Węglin Południowy oraz Węglin Północny. Ustalono też dwie nowe lokalizacje dla ogrodów działkowych, pierwszą w dzielnicy Abramowice, która obejmie obszar 83 ha, drugą przy północnej granicy miasta o powierzchni 20 ha.

Wyznaczone zostały nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe i usługi, także na dotychczasowych terenach inwestycyjnych, wojskowych i rolniczych. Dopuszczono zabudowę mieszkaniową w miejsce aktywizacji gospodarczej w rejonie ul. Choiny, Związkowej, Łęczyńskiej, wzdłuż ulicy Abramowickiej po zachodniej stronie ulicy oraz przy południowej granicy miasta, na terenie KUL przy Drodze Męczenników Majdanka oraz na Kośminku, w dzielnicy Konstantynów, w rejonie ul. Pliszczyńskiej, w dzielnicy Szerokie w rejonie ulic: Główna, Zakątek, Urodzajna, Przejrzysta, Promienista, w dzielnicy Zemborzyce – wzdłuż ul. Krężnickiej i Janowskiej, w rejonie Zemborzyc przy granicy miasta oraz w rejonie Głuska przy południowej granicy miasta. W rejonie ul. Mełgiewskiej i Kasprowicza dopuszczono budownictwo usługowe w miejsce aktywizacji gospodarczej, a w miejscu terenów pokolejowych w rejonie ul. Rataja możliwe będzie prowadzenie działalności usługowej sportowo – rekreacyjnej.

W studium został uszczegółowiony przebieg Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych Miasta, poddano ochronie tereny zielone w osiedlach np. wewnątrz struktur mieszkaniowych na Bronowicach, Czechowie Południowym, Czubach, Rurach, Sławinku, Węglinie, Wrotkowie, w rejonie na wschód od Cmentarza Komunalnego na Majdanku i w rejonie ul. Bolesława Chrobrego. Wyznaczono miejsca na nowe parki, inne zaś poddano ochronie przyrodniczej. Chodzi głównie o Park Nadrzeczny wraz z Parkiem Bronowickim w rejonie Bystrzycy, park dzielnicowy w Głusku, park na Górkach Czechowskich, funkcje rekreacyjne w dolinach Bystrzycy, Czechówki i Czerniejówki, funkcje rekreacyjne w wąwozach pomiędzy dzielnicami Konstantynów a Węglin Północny a także Wąwóz na Węglinie Południowym.

Przewidzianą ustawą o ochronie przyrody objęto zaś Dolinę Jakubowicką, Dolinę Trześniowską, Łysaków, Jakubowice Murowane, Skarpę Jakubowicką, Wąwóz Węglinek, Dolinę cieku spod Konopnicy, Górki Czechowskie oraz Uroczysko Krężnickie. Zaplanowano też wzmocnienie ochrony Czerniejowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu wraz z terenem Zalewu Zemborzyckiego i Starego Gaju. Wyznaczono również reprezentacyjne aleje miejskie, wskazane do starannego kształtowania wielopiętrowej zieleni, posadzek, oświetlenia itp.. Będą to: Droga Męczenników Majdanka, ul. Abramowicka, al. Kraśnicka, ul. Głęboka, ul. Zana, ul. Bohaterów Monte Cassino, ul. Kazimierza Wielkiego, al. Warszawska, ul. Nałęczowska, ul. Wyszyńskiego, ul. Królewska, ul. Lubartowska, ul. Lipowa, Al. Racławickie, ul. Sowińskiego, ul. Weteranów, ul. Muzyczna, Al. Zygmuntowskie, ul. 1 Maja i ul. Dworcowa.

(fot. UM Lublin)

26 komentarzy

  1. „Patrzcie robole! Tak to z developerami ustalilismy i tak ma byc. Wasze zdanie sobie mozecie wsadzic w buty. Wy macie tylko pracowac i oddawac ponad polowe wyplaty na utrzymanie panów. Koniec gadania,wracajcie do roboty”

  2. Mają jakieś logo dewelopera? 🙂 Lublin miastem inspiracji deweloperami.

  3. Jak sobie mieszkańcy wybrali tak mają.

  4. żenujące!!!!!!!!!!!!

  5. Ekspertyza z Górek Czechowskich ma być dopiero gotowa we wrześniu, a pan prezydent już teraz przepchnął zmianę studium na korzyść dewelopera. Pytam dlaczego?

  6. wiadomo POkemony = oszuści i złodzieje

  7. Jestem mieszkańcem bloku przy ul. Melomanów wybudowanego przez TBV i mieszkając już ponad rok zaobserwowałem ,,jakość” z jaką deweloper realizuje inwestycje-wszystko po taniości. Po jakimś czasie wszystko wychodzi: zapadlisko na placu zabaw po deszczu, przeciekające dachy i ściany poniżej gruntu, zepsute furtki nawet wysypany kamień wzdłuż chodników to nie ,,kamyk ozdobny”, tylko jakiś żwir albo gruz stosowany na podbudowę dróg. Tak więc budowa parku będzie pewnie wyglądała podobnie.