Przed nami najgorętsze dni września. Od czwartku czeka nas jednak silne ochłodzenie

Od kilku dni w naszej części Europy utrzymuje się stabilna wyżowa pogoda. Jednak już w czwartek zrobi się chłodniej po przejściu frontu chłodnego. Ochłodzenie potrwa kilka dni. Prawdopodobnie to ostatnie tak gorące dni w tym roku.

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem wyżu „LEIKI” z centrum przemieszczającym się znad południowej części kraju nad Ukrainę. Z południa zaczyna napływać ciepła, a nawet gorąca masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Wyż obecny jest nie tylko w polu przyziemnym, ale zaznacza się także w środkowej i górnej troposferze, gdzie oddziałuje układ omega i występują ruchy zstępujące. Zachmurzenie dziś na ogół małe do umiarkowanego, chmurami piętra wysokiego. Nigdzie nie będzie padać. Wiatr ma być słaby z południa. Temperatura wyniesie od 24°C do 25°C.

W nocy z poniedziałku na wtorek Polska pozostanie pod wpływem wyżu „LEIKI”, którego centrum znad południowej części naszego kraju przemieści się nad Ukrainę. Z południa napływać ma powietrze zwrotnikowe. Wiatr będzie słaby. Zachmurzenie małe do umiarkowanego chmurami piętra wysokiego. W drugiej części nocy lokalnie mogą powstać mgły ograniczające lokalnie widzialność do 200-300 metrów i utrzymujące się do godzin porannych we wtorek. Temperatura wyniesie od 10°C do 12°C. Nigdzie nie powinno padać.

We wtorek pozostaniemy pod wpływem wyżu o imieniu „LEIKI” z centrami nad Rumunią i Lubelszczyzną. Z południa napływać ma gorąca i sucha masa pochodzenia zwrotnikowego. Zachmurzenie będzie na ogół małe chmurami piętra wysokiego. Ciśnienie atmosferyczne ma powoli spadać. Temperatura wyniesie od 24°C do 26°C na obszarze województwa lubelskiego.

W środę rozpocznie się zmiana warunków pogodowych w naszej części Europy. Na północy kraju zaznaczy się wpływ niżu znad Skandynawii. Nasza część kraju pozostanie jeszcze pod wpływem wyżu z rejonu Morza Czarnego. Temperatura wyniesie od 25°C do 27°C. Zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, wzrastające pod koniec dnia do dużego chmurami piętra wysokiego, lecz nie powinno padać. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać.

Czwartek przyniesie pogorszenie pogody w regionie. Możliwe są opady atmosferyczne, a w pierwszej części dnia nawet burze. Temperatura wyniesie od 15°C do 18°C. Po przejściu frontu chłodnego rozbudowywać ma się wyż, który przyniesie w kolejnych dniach stabilne warunki pogodowe.

W piątek znajdziemy się w zasięgu wyżu z centrami nad Atlantykiem i Polską. Napływać ma chłodna i dość sucha masa powietrza pochodzenia polarnego znad Atlantyku Północnego. Temperatura wyniesie od 16°C do 18°C. Nie powinno również padać.

Weekend dalej z dominacją pogody wyżowej, lecz bez wysokich temperatur. Temperatura wyniesie od 16°C do 19°C. Nie powinno również padać, ale chłodne masy powietrza znad Atlantyku dadzą się nam we znaki. Nocami pod koniec tygodnia na termometrach może być poniżej 5°C. Początek przyszłego tygodnia z jesiennymi temperaturami. Przeważnie na termometrach będzie poniżej 20°C.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

4 komentarze

  1. To się dopiero zacznie na drogach. Gdy te wszystkie ameby rowerowe zaczną poruszać się samochodami.

  2. „Silne ochłodzenie” czyli 19*C ? Ktoś to czyta przed publikacją? Zejście z 25 do 19*C to jest silne ochłodzenie? (Temperatura w nocy mnie nie interesuje, teraz też mocno spada – liczy się temperatura w dzień).

    • Tak właśnie z 26 na 15 to jest silne ochłodzenie. Zalecamy czytać z większa uwagą.

    • Inteligent z maturo

      Przykry jesteś osobnik. Musisz mieć bardzo nudne życie że pod każdym artykułem ciebie pełno. Znajdź sobie hobby na tej rencie.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!