Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Protestujący spotkają się z prezydentem Lublina. Będą rozmawiać w sprawie drzew w centrum miasta AKTUALIZACJA

Wieczorem odbędzie się oficjalne spotkanie mieszkańców z prezydentem Lublina w sprawie drzew, które zostały przeznaczone do usunięcia z ul. Lipowej. Protestujący żądają wprowadzenia zmian w projekcie przebudowy ulicy, tak aby drzewa zostały na swoim miejscu.

Na poniedziałek, na godzinę 18:00, zaplanowane zostało spotkanie prezydenta Lublina z mieszkańcami, który protestują przeciwko usuwaniu drzew z centrum miasta. Jak wyjaśniał zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk, który zaprosił na rozmowy podczas czwartkowej pikiety, która odbyła się przed ratuszem, w ten sposób urzędnicy chcą poważnie podejść do tematu. W trakcie spotkania ma być pokazana praca, którą miasto wykonało w ochronę drzewostanu. Całość odbędzie się w szkole muzycznej przy ul. Narutowicza.

Po tym, jak w niedzielę 31 maja po godzinie 22:20 na ul. Lipową wjechał ciężki sprzęt, za pomocą którego przystąpiono do wykopywania lip rosnących obok centrum handlowego Plaza, mieszkańcy mają żal do miasta, że potraktowało ich w ten sposób. Kilka godzin wcześniej odbyła się bowiem pikieta, w którym wzięło udział ponad sto osób. Ustawiły się one wzdłuż jezdni otaczając rosnące drzewa zieloną wstęgą. Do tego prezydent w wywiadzie dla Radia Lublin zapewniał, że nic jeszcze nie jest przesądzone, gdyż prace związane z przebudową ul. Lipowej rozpoczną się dopiero w przyszłym roku.

Władze miasta zapewniają, że w przypadku każdego drzewa przeznaczonego do wycinki, nadal prowadzone są analizy dotyczące możliwości ich zachowania. Przypomniano również, że pierwotnie na ul. Lipowej planowano usunąć 29 drzew. Obecnie projekt mówi o wycince 6 drzew oraz o przeniesieniu 14 w inne miejsce. Poprzez przeprojektowanie prawoskrętu zrezygnowano z wycinki trzech drzew na wysokości szkoły, zostanie drzewo po drugiej stronie ul. Sądowej, przy ul. Okopowej, a także trzy drzewa na wysokości naprzeciwko Plazy. Trwają też działania mające na celu ustalenie, czy jest możliwe uratowanie lipy „Krzysztof” poprzez jej przesadzenie w inne miejsce.

AKTUALIZACJA:
Z mieszkańcami spotka się Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju Artur Szymczyk.

(fot. lublin112)

24 komentarze

  1. Początkowo mówiło się o wycince 29 drzew a obecnie o 6 i przesadzeniu 14…. czy kogoś tam w ratuszu całkiem łeb rozbolał? Wielki mi ukłon w stronę mieszkańców Lipowej – nie wyrżną im drzew tylko przesadzą je na Czuby…. Stalin też przecież nie wszystkich Kresowian wymordował, część wywiózł na Syberię, a część po wojnie przesiedlił setki km na zachód… Ludzie zobaczycie i tak was wycycka ta mafia z ratusza i UM, niejednego już w ten sam sposób załatwiła. Interesy z nimi mogą robić jedynie deweloperskie szychy, reszta dla nich to nic nie znacząca hołota.

Wiadomości z info112