Poniedziałek, 04 marca 202404/03/2024
690 680 960
690 680 960

Protestują nie tylko mieszkańcy, lecz również kierowcy. Mają dość kolejki, zablokowali drogę

Kierowcy ciężarówek mają już dosyć oczekiwania w kolejce po kilka dni. Domagają się usprawnienia odpraw na przejściu granicznym. W ramach protestu zablokowali drogę krajową.

We wtorek po godzinie 10 całkowicie zablokowana została droga krajowa nr 2 w miejscowości Wólka Dobryńska w powiecie bialskim. Jest to trasa prowadząca do przejść granicznych w Terespolu i Kukurykach. Kierowcy ciężarówek oczekujący w kolejce na wyjazd z kraju zorganizowali protest w ramach którego na odcinku ponad 700 metrów ustawili swoje pojazdy w poprzek drogi.

Jak nam przekazano, uczestnicy akcji domagają się podjęcia działań dzięki którym usprawnione zostaną odprawy pojazdów. Kierowcy wskazują, że stoją po kilka dni w kolejce, która niekiedy przez wiele godzin wcale nie posuwa się do przodu. Tłumaczą, że nie chcą uproszczenia odpraw, lecz rozwiązania problemu dotyczącego przepustowości terminala w Koroszczynie.

-Wiemy jaka jest sytuacja i nie wymagamy złagodzenia kontroli. Chodzi jednak o to, że służby graniczne powinny reagować kiedy kolejka staje się coraz dłuższa. Mówię tu np. o skierowaniu dodatkowych ludzi do obsługi. Wtedy szłoby to z pewnością sprawniej – mówi nam Andrzej, jeden z kierowców.

Tymczasem Michał Deruś z Izby Administracji Skarbowej tłumaczy, że kolejka jest wynikiem głownie szczegółowych kontroli transportów przekraczających granicę, które są koniecznością po nałożeniu na Federację Rosyjską i Białoruś szeregu sankcji. Wykorzystywany do tego celu jest zarówno rentgen służący do prześwietlania dużych ładunków, ale prowadzona jest także fizyczna rewizja przewożonych towarów.

– Nie należy zapominać, że jest to zewnętrzna granica Unii Europejskiej, przez co to na naszych funkcjonariuszach spoczywa odpowiedzialność za międzynarodowe bezpieczeństwo, które jest obecnie priorytetem. To m.in. odpowiedzialność za to, by nie były łamane sankcje, a granicę przekraczały jedynie te transporty, które faktycznie mogą przejechać. Jednak infrastruktura terminala, w tym np. wielkość rampy rewizyjnej, pozawala na jednoczesną kontrolę tylko określonej liczby pojazdów – dodaje Michał Deruś.

W miejscu protestu interweniowała policja. Obecnie ruch na drodze krajowej nr 2 został częściowo przywrócony. Jednak protest kierowców cały czas trwa i występują spore utrudnienia z przejazdem.

Tymczasem na kolejkę skarżą się nie tylko kierowcy. Stanowi ona spory problem dla okolicznych mieszkańców. Jak już informowaliśmy, narzekają oni na hałas, zwłaszcza w porze nocnej, wywołany zarówno przez silniki jak też agregaty naczep -chłodni, do tego dochodzą problemy z wyjazdem z posesji, które często są zastawione przez stojące w kolejce ciężarówki. Niekiedy dochodzi też do awantur, zwłaszcza między kierowcami, którzy starają się ominąć kolejkę korzystając z lokalnych dróg. Ich nawierzchnia nie jest bowiem przystosowana do ruchu ciężkich aut, przez co ulega zniszczeniu.

(fot. nadesłane/zdjęcie ilustracyjne)

11 komentarzy

 1. „którzy starają się ominąć kolejkę korzystając z lokalnych dróg. Ich nawierzchnia nie jest bowiem przystosowana do ruchu ciężkich aut, przez co ulega zniszczeniu.” – kierowcy popełniają wykroczenie? Gdzie jest Policja? Łapie meneli stojących pod wiejskim sklepem, za jazdę rowerem po pijaku?
  Niszczenie mienia (w tym przypadku publicznego) to nie jest przestępstwo? Rozbitą szybą w gracie za 1000PLN się zajmą, a uszkodzenie drogi, której remont będzie kosztował kilka mln PLN to mała szkodliwość społeczna czynu? Czy jak to wytłumaczyć?

 2. Niech protestują po drugiej stronie granicy. Ciekawe ile czasu będą „kozaki”.

 3. Pabloo(oryginał)

  Franiu, żebyś czasem się nie obs…a au . Albo nie dostał kataru, bo ci śpik oko wymyje. Wara ci od kierowców ciężarówek.

 4. Zapraszamy wszystkich.
  Kiełbasa piwo wiejska muzyka.

 5. A po ch.. te sankcje. Rubel rośnie w siłę, złotówka spada na łeb na szyję, dochody ruskich rosną, nasze maleją.. to po ch.. te sankcje?

 6. A może podjadą sobie do Baćki i mu powiedzą, że to przez niego i przez jego kumpla siedzą tyle na granicy?

 7. Dobry pomysł protestować przeciwko długiej kolejce przyczyniając się w ten sposób do jeszcze bardziej jej wydłużenia. Pogratulować!

 8. Te przejścia powinny być zamknięte, jak sankcje to sankcje a jak widać handelek kwitnie w najlepsze i Putin śmieje się z takich „sankcji”.

 9. Ale zaraz, zaraz…. Przecież miał być zakaz poruszania się po Polsce TIR-ów rosyjskich i białoruskich. To już nie ma zakazu?? A może wszystkie te TiR-y są polskie?

 10. ruskie trole w akcji?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo