Problem w kilku miejscowościach, oraz w części Lublina i Świdnika. Woda nadaje się tylko do spłukiwania toalet

Woda z wodociągu nie nadaje się do spożycia, jak również kąpieli, mycia rąk czy zębów, a nawet prania i prac porządkowych. Problem dotyczy dwóch miejscowości oraz kilku ulic w Lublinie i Świdniku.

W poniedziałek badania próbek wody pobranej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Kalinówce w gminie Głusk wykazały przekroczenie parametrów mikrobiologicznych. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wydał decyzję o natychmiastowym zakazie używania wody z wodociągów przez mieszkańców.

Nie nadaje się bowiem ona do żadnych celów spożywczych a wiec picia, przygotowywania posiłków a nawet mycia owoców i warzyw.To samo dotyczy kąpieli, mycia rąk czy zębów, a nawet prania i prac porządkowych. Można ją wykorzystywać jedynie do spłukiwania toalet.

Wodociąg dostarcza wodę mieszkańcom Kalinówki, Abramowic Prywatnych, jak również części Lublina i Świdnika. W Lublinie są to posesje zlokalizowane przy ul. Sachsów, Zorza i Grabowskiego, w Świdniku posesje nr 15, 15A, 20 i 20A przy ul. Piaseckiej oraz 42 i 44 przy ul. Poligonowej.

Jak wyjaśniają mieszkańcy, o problemie dowiadują się od sąsiadów lub też sołtysów. Mają ogromny żal do urzędników, którzy jak wyjaśniają, potrafią wysyłać wiadomości SMS z informacją np. o imprezie, zaś w tej sytuacji gmina milczy.

(fot. pixabay)

Zobacz również

33 komentarze

 1. Tak o szczepieniach na covid srovid to codziennie gadaja o kfarantannach tez policja w 5 minut wie i juz dzwoni przyjezdza ze łogdałn zaraza i koniec świata maski maseczki i stringi na twarzy a nie na pupie a jak woda dla dzieci to cisza niech gino

 2. Dla zainteresowanych to bakterie coli są pochodzenia fekalnego .A teraz pytanie ,jak mogly się dostać do wody ? Odpowiedz jest oczywista ;z nieszczelnych szamb i „nawożenia” pól tym co wypompowano z szamba .”standard” w wykonaniu mieszkańców wsi nie posiadajacych lub nie podłaczonych z własnej woli do kanalizacji

 3. A tak z ciekawości zapytam jak Państwo jeszcze jakis czas temu korzystali z własnych ujęć to ktoś kiedyś badal ile i jakich tam było bakterii więc i teraz troszkę normalności

 4. U nas w domu niestety jest zatrucie. U innych pewnie tez, bo znając życie nie do wszytkich dotarła wiadomość.
  Na spotted kalinowka juz sie ludzie zbierają do pozwu zbiorowego dla gminy za to co zrobiły te [***] .
  Woda ma być skażona do końca tygodnia.

  • To gmina w wodociąg nas… ła?

   • Dopuściła do skażenia, nie zamknęła dopływu wody, nie poinformowała mieszkańców, naraziła na niebezpieczeństwo utraty zdrowia tysiące ludzi…
    Mało?

    • Hmmm..zamknac dopływ wody? A jak spluczesz toaletę? Pomyślałaś?

     • Lolka As pomyślała. Toaletę można spłukać deszczówką, wodą z beczkowozu. Problem jest nie w tym, że woda uległa skażeniu (zdarza się), ale w tym, że włodarze gminy wiedzieli o skażeniu i nie poinformowali mieszkańców, choć mają ku temu sposobność. Wiadomość pocztą pantoflową rozchodziła się dopiero wieczorem, a sms-y przyszły ok 22. Wiele osób starszych nie ma dostępu do internetu, nikt też nie siedzi non stop na FB czy 112 (a tam pojawiły się pierwsze informacje). Skoro gmina bombardowała sms-ami o dożynkach, a nie wysłała na czas powiadomień o skażeniu, to niestety odpowiada za zatrucia ludzi. I ktoś personalnie powinien za to odpowiedzieć.

 5. Nie bierzcie wody z beczki te oszusty tankują w wilczopole skażoną wodę

  • Ujęcie wody jest w Klinach więc jeśli problem jest w Kalinówce i kilku ulicach Lublina to tylko oznacza że ktoś tam wpuszcza fekalia do ziemi przez nieszczelne szamba lub poprostu wylewa na pola.

   Sami się weźcie za sąsiadów. Mieszkacie obok nich i ciężko jest zgłosić przestępstwo na policję a potem macie pretensje do gminy że nie dopilnowała – ale czego? Że macie durnych sąsiadów co nawożą szambem pola a potem Wam sprzedają zboże i warzywka, które na tym urosły.

 6. Do ” Ewa33″
  Współczuję brudu w Pani otoczeniu.
  Proszę nie uogólniac społeczeństwa. Po to jest Pani Kobietą, aby w domu było czysto.

  • a to nie wiedziałam, że kobieta=sprzątaczka
   to gratuluję światopoglądu 🙂
   ja tylko przedstawiłam fakty, z którymi się nie dyskutuje
   dla własnej pewności może pani sobie potwierdzić te fakty u bakteriologa, wirusologa albo w sanepidzie 🙂
   (nie dotyczy osób z natręctwami, które codziennie wylewają wokół siebie butelkę chloru, ale to znowu do konsultacji u psychiatry)

   • owszem wokół nas jest mnóstwo bakterii, wirusów itd. Jednak przy zachowaniu podstawowych zasad higieny nie stwarzają dla nas zagrożenia. Tu mamy sytuację inną, zatruta jest woda, którą spożywamy, myjemy się w niej itd. Naprawdę nie widzi Pani różnicy?

 7. SAMI SOBIE SA WINNI. Betonowe szamba celowo są uszkadzane aby wszystko wsiąkło w grunt. Robią to poto aby zaoszczędzić na wywozie szamba. Gleba na wsi dziś jest skażona kałowymi bakteriami coli jak również różnego typu pestycydami.
  Dzis wieś jest chora ludzie chorują i będą.

 8. Teraz pytanie czy w związku z tym że podobna sytuacja jest w Janowie lubelskim nienalezlo by pozwać tamtejszych władz, sanepidu do Sądu? Nigdzie nie ma informacji dla mieszkańców że woda jest skażona bakteriami coli. A jest chlorowana.
  Tam rządzi PiS . Wszystko się walim

 9. Na stronie Urzędu Gminy w Głusku jest Komunikat Gminnego Zakładu Komunalnego Głusk Sp. z o.o. od dnia 26.08.2021 r. który informuje, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie 26.08.2021 r. wydał decyzję stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę Kalinówka gm. Głusk. Od 26 sierpnia do 30 sierpnia (godziny popołudniowe i późnowieczorne wysłano sms) było sporo czasu żeby zawiadomić mieszkańców ale….pracownicy Urzędu Gminy uważają chyba, że wszyscy mieszkańcy gminy mają komputery i dostęp do Internetu albo … urzędnicy Urzędu Gminy są tak zapracowani, że nie mieli czasu zawiadomić mieszkańców albo … mieszkańców mają w d….
  Polecam również oglądać dzisiaj lokalną stację TV ponieważ …. w wiadomościach będą lansować się urzędnicy Urzędu Gminy.
  Ktoś powinien się tym na poważnie zainteresować.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!