690 680 960

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk otrzymał Order Ukrainy „Za Zasługi” (zdjęcia)

Order Ukrainy „Za Zasługi” III stopnia został przyznany za działalność na rzecz pogłębiania współpracy ukraińsko-polskiej. Krzysztof Żuk jest pierwszym polskim prezydentem miasta, który otrzymał to ustanowione w 1996 r. odznaczenie.

We wtorek prezydent Lublina Krzysztof Żuk otrzymał Order Ukrainy „Za Zasługi”, który przyznawany jest przez Prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Konstytucji. Uroczystość odbyła się w Trybunale Koronnym, gdzie w imieniu Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, odznaczenie wręczył Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba. Laur III stopnia został przyznany za działalność na rzecz pogłębiania współpracy ukraińsko-polskiej.

Krzysztof Żuk jest pierwszym polskim prezydentem miasta, który otrzymał to ustanowione w 1996 r. odznaczenie. Do tej pory wyróżnienie otrzymali m.in. Jerzy Kłoczowski, Zbigniew Brzeziński czy Bogdan Borusewicz. Lublin jest miastem partnerskim dla 7 miast w Ukrainie: Łuck, Ługańsk, Starobielsk, Lwów, Iwano-Frankiwsk, Równe i Sumy, dodatkowo Winnica, Kamieniec Podolski, Krzywy Róg, Dniepr i Charków to miasta zaprzyjaźnione z Lublinem.

– Dzisiejszą uroczystość traktuję nie tylko jako wielki, osobisty zaszczyt, lecz także gest wobec wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy w ostatnich dziesięcioleciach konsekwentnie budowali dobrosąsiedzką współpracę z partnerami z Ukrainy. Lublin jest dziś miejscem codziennych spotkań Polaków i Ukraińców. Wśród mieszkańców coraz liczniejszą grupę stanowią uczniowie, studenci, przedsiębiorcy i pracownicy z Ukrainy. Systematyczną współpracę z partnerami z Ukrainy prowadzi wiele szkół, organizacji pozarządowych oraz wszystkie uniwersytety. Wszystko to jest możliwe dzięki otwartej, partnerskiej współpracy z bratnimi miastami z Ukrainy, wspólnym projektom, spotkaniom i wizytom. Doświadczenie Lublina pokazuje, że polityka międzynarodowa to już nie tylko domena władz centralnych. Coraz większą rolę odgrywają samorządy, a także organizacje pozarządowe, instytucje kultury, szkoły i uniwersytety. Dziękujemy za docenienie naszej samorządowej polityki dobrosąsiedztwa – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Jak wskazują przedstawiciele lubelskiego ratusza, jednym z najaktywniejszych obszarów współpracy z ukraińskimi miastami jest kultura. Lublin jest ważnym miejscem działań artystycznych, spotkań oraz dyskusji artystów z Polski i Ukrainy. Wśród licznych przedsięwzięć realizowanych w Lublinie ważne miejsce zajmują festiwale, koncerty, wydarzenia organizowane przez miejskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Lubelskie galerie regularnie prezentują ukraińską sztukę współczesną.

W ramach projektów kulturalnych koordynowanych przez Miasto Lublin sfinansowano stworzenie i wyposażenie profesjonalnych pracowni miedialab w trzech ukraińskich miastach. Od lat miasto wspiera także lubelskie uczelnie w procesie ich umiędzynarodawiania i pozyskiwania studentów zagranicznych. Obecnie studenci z Ukrainy stanowią najliczniejsza grupę studentów zagranicznych, jest to prawie 4000 osób. Jest to też grupa studentów, która najliczniej i najchętniej zostaje w Lublinie i podejmuje tu pracę zawodową po zakończeniu studiów.

(fot. UM Lublin)

38 komentarzy

  1. Swój swojemu da!!!!!

  2. marcino, jesteś pan ograniczony umysłowo, przykro mi ale taka jest prawda, od 7-do 15 mówisz, i co Ty chcesz napracować przez zmianę?? sądząc po twoim komentarzu w lublinie firmy zamyka się od 7 do 15, a potem przez 2 zmiany się robi, nie wiem czy zauważyłeś chyba że tylko kible w lublinie woziłeś to może nie, że większość normalnych zakładów pracuje na 2 lub 3 zmiany. źle ci jest do niemiec szparagi kopać, wtedy będziesz zadowolony, bo od 6 do 20 zapier…..asz no ale „wincyj zarobie cebulionów” także nie pasuje system zmianowy kopać szparagi przez cały dzień i w niedziele.

  3. Norsk Arisk Black Metal

    A kiedy Order Odrodzenia Dewelopera?

  4. patrzcie Słońce Ukrainy , jaki blask od niego bije, aby patrzeć jak im bedzie budował bloki

Kursy walut

  • USD 4.3258zł 0.01%
  • GBP 5.3609zł 0.19%
  • EUR 4.716zł 0.18%
  • CHF 4.7054zł 0.2%

Polub nas