Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Prezydent Andrzej Duda: „Wzywam Pana Premiera i członków Rady Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego”

Na sytuację związaną z mediami publicznymi zareagował prezydent Andrzej Duda. – W związku z dzisiejszymi działaniami ministra kultury dotyczącymi mediów publicznych wzywam Pana Premiera i członków Rady Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego – napisał prezydent Andrzej Duda w piśmie skierowanym do Donalda Tuska.

W środę przed południem nastąpiło wyłączenie kanału TVP Info, sygnału telewizji regionalnych m.in. TVP3 Lublin, a także TVP World. Działania te były wynikiem odwołania dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek.

Na sytuację w mediach publicznych zareagował prezydent Andrzej Duda i skierował pismo do premiera Donalda Tuska.

– W związku z dzisiejszymi działaniami Pana Bartłomieja Sienkiewicza — Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego skutkującymi zmianami w składach rad nadzorczych i zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej, mając na uwadze konstytucyjną rolę Prezydenta Rzeczypospolitej określoną w art. 126 Konstytucji, wzywam Pana Premiera i członków Rady Ministrów do respektowania polskiego porządku prawnego. Cała Rada Ministrów złożyła wobec mnie przysięgę, o której mowa w art. 151 Konstytucji, zobowiązując się w szczególności do dochowania wierności postanowieniom Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej Polskiej. Cel polityczny nie może stanowić usprawiedliwienia dla łamania fundamentalnych zasad konstytucyjnych, w tym zasady legalizmu (art. 7 Konstytucji) oraz zasad stanowienia prawa (m.in. art. 2 Konstytucji). Zgodnie z art. 87 Konstytucji źródłami powszechnie obowiązującego prawa Rzeczypospolitej Polskiej są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia. Konstytucja określa także podmioty, którym przysługuje inicjatywa ustawodawcza, tryb uchwalania ustaw, z uwzględnieniom roli Sejmu i Senatu oraz udział Prezydenta RP w postępowaniu ustawodawczym, w postaci podpisania ustawy, skierowania jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm bądź skierowania do Trybunatu Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli prewencyjnej – czytamy w piśmie prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent zaznacza, że Uchwały Sejmu nie są aktami prawa powszechnie obowiązującego w rozumieniu art. 87 Konstytucji. Niezgodną z polskim porządkiem konstytucyjnym jest zatem próba obejścia czy złamania obowiązujących ustaw w oparciu o uchwały Sejmu.

– Uchwała Sejmu nie ma mocy prawnej, aby stanowić podstawę działania organów państwa ze skutkami dla obywateli. Działania takie w rażący sposób są sprzeczne z Konstytucją. Należy przypomnieć, te zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o Radzie Mediów Narodowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 692), Rada ta jest organem właściwym w sprawach powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej. Należy podkreślić, ze przywoływany w dyskusji publicznej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2016 r. (sygn. akt IC 13/16) stwierdzał przepisy ustawy z dnia 30 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji za niezgodne z art. 213 ust. 1 w związku z art. 14 i art. 54 ust. 1 Konstytucji RP, gdyż pozbawiono Krajową Radę Radiofonii i Telewizji kompetencji do powoływania i odwoływania członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji. Wyrokiem tym nie stwierdzono jednocześnie niezgodności z Konstytucją ustawy o Radzie Mediów Narodowych. Ewentualna zmiana podmiotu uprawnionego do powoływania i odwoływania składów osobowych organów jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej wymaga interwencji ustawodawcy i uchwalenia stosownych przepisów, zgodnie z Konstytucją. Dopiero wówczas ewentualne zmiany będą legalnie możliwe – pisze Andrzej Duda.

40 komentarzy

 1. Dobrodziej frasobliwy

  Panie prezydencie Duda… a nie cieszy się pan z tego, że nie będzie pan musiał przed panem prezesem na klęczkach o zgodę na cokolwiek, pytać ?

  P.S. Mam takie zdjęcie, na dowód moich słów. Szkoda, że nie ma tu możliwości przesyłania fotek.

 2. ALE KABARET MALINIAK ŁAMIĄCY KONSTYTUCJĘ WZYWA DO JEJ PRZESTRZEGANIA TVPISS KTÓRA JEST GORSZĄ PROPAGANDĄ NIŻ ZA KOMUNY KRZYCZY ŻE ŻĄDA WOLNYCH MEDIÓW SORY ALE TU NIE MA PODJAZDU XDD

 3. król Stefan Łagodny

  WZYWAMY PANA PREZYDENTA DO – nie pchania NOSa w nie swoje sprawy i OBIEKTYWIZM w działaniu i podpisywaniu dokumentów ! Kadencja się KOŃCZY !!!

 4. To się obudził…

 5. Panie prezydencie Duda: wzywać to może sąd, a dawniej byle ormowiec. Obecnie coraz chętniej zastępowany przez „rycerzy” Chrystusa (przypominam: na pół Żyda, na pół nie wiadomo kto)..

 6. prezes zarządził żeby Duda dał głos, i dał.

 7. Nic nie podpisze pan prezydent i na pewno nie będzie się słuchał ryżego.

 8. Mam nadzieję że szybko ruszy śledztwo w sprawie wyborów i magicznych głosów m.in z DPS’ów lub umarłych co powstali aby na Adrianka zagłosować i skończy się to durne tytułowanie tego klauna,

 9. Biedny, miał szansę zachować się jak trzeba, ale nie- nadal jest marionetką Jarosława

 10. anżeju paczaj i ucz się, Polska właśnie wstaje z kolan.

Dodaj komentarz

Z kraju