Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier na wspólnym piwie. „Silna Europa Środkowa to silna Polska!”

Podczas piątkowego spotkania premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier w Lublinie znalazła się chwila na wspólne piwo w Browarze Zakładowym – Wielokran przy Placu Teatralnym. Zdjęcia z tego spotkania znalazły się w mediach społecznościowych.

Wczoraj podczas spotkania przywódców Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie znalazła się chwila na wspólne piwo w Browarze Zakładowym – Wielokran przy Placu Teatralnym. Premier Mateusz Morawiecki zamieścił zdjęcia ze spotkania przy złocistym trunku, podobne zdjęcie znalazło się również na Facebooku premiera Słowacji Igora Matovica.

Podczas oficjalnego spotkania w Centrum Spotkania Kultur premierzy poruszyli tematykę związaną m.in. z sytuacją na Białorusi.

– Rozmawialiśmy na wiele istotnych tematów, z których najbardziej palącym jest oczywiście kwestia Białorusi. Zgadzamy się, że powinny odbyć się wolne wybory, żeby naród białoruski mógł sam zadecydować o swojej przyszłości. Potępiamy tortury i brutalne traktowanie protestujących. Apelujemy o uwolnienie wszystkich więźniów politycznych. Dla narodu białoruskiego mamy również ofertę współpracy gospodarczej na przyszłość. To wspólne projekty związane z małymi przedsiębiorcami i polityką energetyczną. Chcemy również zaproponować wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Białorusi na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej Council of the European Union – przekazał Mateusz Morawiecki.

Oprócz tego rozmawiano na temat Inicjatywy Trójmorza – formatu, który ma budować przyszłość Europy środkowo-wschodniej.

– Łączy nas wspólnota interesów, dziedzictwo kulturowe, doświadczenie komunizmu i silna potrzeba szybkiej rozbudowy infrastruktury. Chcemy dogonić pod tym względem Europę zachodnią i w najbliższych tygodniach zostaną przedstawione pierwsze projekty infrastrukturalne w ramach budowanego Funduszu Trójmorza – wyjaśniał premier.

Poruszona została także tematyka wymiany handlowej z Chinami oraz uzgodniono stanowisko dotyczące otrucia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

– Poruszyliśmy również kwestię COVID-19. Nasza odpowiedź na epidemię powinna być taka, żeby nie doprowadzić do kolejnego lockdownu. Nie chcemy zamykać gospodarki, ale jednocześnie podchodzimy do wirusa z pokorą – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier dyskutowali o pomocy dla Grecji. Polska przygotowała 150 domów modułowych, aby posłać je do Grecji i pomóc w odbudowie infrastruktury obozu dla uchodźców.

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier na wspólnym piwie. „Silna Europa Środkowa to silna Polska!”

(fot. KPRM, Igor Matovic)

30 komentarzy

  1. Opuścić unię puki jeszcze czas.