Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim. „Mamy uzdrowione finanse publiczne. Przeznaczamy te środki na to, co jest najbardziej potrzebne” (wideo, zdjęcia)

W środę premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim oficjalnie ogłosił plany zwiększenia budżetu dla Programu Kolej Plus. Oznacza to zwiększenie finansowania z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł, dzięki czemu zostaną zrealizowane 34 projekty modernizacji lub budowy nowych linii kolejowych.

Premier Mateusz Morawiecki gościł w środę w Janowie Lubelskim, gdzie oficjalnie ogłosił plany zwiększenia budżetu dla Programu Kolej Plus.

Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zwiększy finansowanie z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. Dzięki temu zrealizowane zostaną aż 34 projekty modernizacji lub budowy nowych linii kolejowych, zamiast 17, w tym 5 z nich zostanie zrealizowanych w woj. lubelskim. Celem programu jest dalsze eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego. Wiele połączeń kolejowych pozwoli na komfortowe podróżowanie po całej Polsce i wzrost atrakcyjności wielu regionów naszego kraju.

– Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przedstawić niezwykle ważny program dla całej Polski. Program, który mówi o odbudowie, odtworzeniu linii kolejowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – To ważny moment, ponieważ w III Rzeczpospolitej dochodziło do likwidowania linii kolejowych.

Zwiększenie połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi

Program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców.

Ważnym elementem dofinansowania inwestycji jest uwzględnienie potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Modernizacja obejmie miejscowości, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia np. w postaci mijanek, czy łącznic kolejowych. Planowana realizacja programu to 2028 r.

– Polska nie może się rozwijać tylko, jak to niektórzy nazywali wcześniej fasadowo. Musi być fundament i tym fundamentem jest zapewnienie osi, rusztu komunikacyjnego, także kolejowego – tego co zwiększa perspektywy rozwoju właśnie także mniejszych miejscowości, terenów wiejskich – podkreślił szef polskiego rządu.

Poprawa jakości życia obywateli

Program Kolej Plus przyczyni się do dalszego eliminowania wykluczenia komunikacyjnego. Jego celem jest zapewnienie lepszego dostępu do połączeń kolejowych mniejszych miejscowości z miastami wojewódzkimi. Nowe połączenia kolejowe wpłyną na poprawę warunków życia obywateli i turystów oraz spowodują wzrost atrakcyjności w różnych regionach Polski.

– Polska nie jest archipelagiem tylko bogatych miast. W Polsce miliony ludzi, większość Polaków mieszka w mniejszych i średnich miejscowościach. O nich nie tylko nie zapominamy, ale także powodujemy, że można lepiej planować rozwój, przemieszczać się z punktu do punktu poprzez połączenie kolejowe, które odtwarzamy już, ale będziemy w zwiększonej liczbie odtwarzać w najbliższych kilku latach poprzez nasz Program Kolej Plus – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Około 6 tys. km zmodernizowanych torów kolejowych

Obecnie pociągi dalekobieżne w Polsce obsługują blisko 470 stacji w 415 miejscowościach. To ponad 140 stacji więcej niż jeszcze siedem lat temu. Aktualnie prowadzone są prace budowlane na kolejnych dworcach przystankach kolejowych. Wartość realizowanych inwestycji na liniach kolejowych wynosi ponad 40 mld zł.

– Mamy uzdrowione finanse publiczne. Przeznaczamy te środki na to, co jest najbardziej potrzebne, czyli rozwój, przyszłość, połączenie, zwiększenie szans zawodowych, inwestycji poprzez rozwój kolejnictwa w Polsce – podkreślił szef polskiego rządu.

Projekty w woj. lubelskim:
– Budowa linii kolejowej Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w m. Kraśnik – długość 65 km,
– Prace na liniach kolejowych 69 i 72 na odc. Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek wraz z budową łącznicy omijającej stację Zawada – długość 66 km,
– Rewitalizacja połączenia Chełm – Włodawa wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego w m. Włodawa – długość 51 km,
– Elektryfikacja linii kolejowej nr 30 Łuków – Lublin – długość 107 km
– Utworzenie połączenia kolejowego Lublin – Łęczna/LW Bogdanka – długość 25 km

Lista projektów

Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim. „Mamy uzdrowione finanse publiczne. Przeznaczamy te środki na to, co jest najbardziej potrzebne” (wideo, zdjęcia)

Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim. „Mamy uzdrowione finanse publiczne. Przeznaczamy te środki na to, co jest najbardziej potrzebne” (wideo, zdjęcia)

Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim. „Mamy uzdrowione finanse publiczne. Przeznaczamy te środki na to, co jest najbardziej potrzebne” (wideo, zdjęcia)

Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim. „Mamy uzdrowione finanse publiczne. Przeznaczamy te środki na to, co jest najbardziej potrzebne” (wideo, zdjęcia)

Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim. „Mamy uzdrowione finanse publiczne. Przeznaczamy te środki na to, co jest najbardziej potrzebne” (wideo, zdjęcia)

(fot. wideo KPRM)

40 komentarzy

 1. Ludzie zaczynają psioczyć widząc masę ciężarówek wywożących drewno z Lasów Janowskich. Cięcie na potęgę, pojedźcie w głąb lasów – ogromne połacie pustych przestrzeni po wycinkach. Po to jest ten cyrk z koleją, łatwiej i taniej będzie. Nie o pasażerów tu chodzi. Miała być komunikacja autobusowa/busowa do każdej „wykluczonej” komunikacyjnie wsi. I co? I NI MA. Słowa, słowa słowa. Prezydent Duda rok temu w Chrzanowie mógł przemawiać z trawiastego boiska. Premier potrzebuje wielkiej sceny i nagłośnienia niczym Zenek Martyniuk czy inny Enej. Stać nas. Pan zapłaci, pani zapłaci. od tego mamy ciemny lud.

 2. Pinokio jak mówi i się szyderczo uśmiecha to kłamie no ale kto widział polityka który nie kłamie

 3. Płaczą pełowskie złodzieje bo kraść już nie mogą brawo PiS i Pan premier.

  • PO to może uczyć się od PiS-u jak rozkradać kraj.

  • Asie intelektu – powtórzę: Może łaskawco kilka konkretów? Kto kradł (imię nazwisko), co?, ile? I najważniejsze – jakie zapadły wyroki? Ile prawa i sprawiedliwa prokuratura przez 6 lat skierowała wniosków do sądów / Wobec kogo? Nie wystarczy powtarzać „wina Tuska”. Od tych win Tuska już wszyscy chodzicie pijani…

   • wina tuska jest to że pisiory, sprzedały ostatnie polskie zakłady produkcji przetworzonych owoców miękkich,
    winą tuska jest to że w 2012 chleb kosztował 2 zł teraz 5 złotych, bo jakby wtedy tusk kazał chleb po złotówce sprzedawać teraz pisuary by kazali sprzedawać po 4 złote, czyli złotówkę na jednym bochenku to przez tuska.
    to że 10 lat temu mogłem kupić za 2 złote loda napój i lizaka, a teraz lizak kosztuje 2 złote, a napój 5 zł.
    winą tuska jest to że jak 8 lat temu zarabiałem 2200 zł, to mi więcej zostawało niż teraz jak zarabiam 3000.
    winą tuska jest to że pisiory zakazały aborcji bo oni są prorodzinni, ale już żeby podnieść świadczenia dla rodzin których dzieci są chorzy ciezko, i potrzebują opieki, to nie, bo tak niskie fundusze na to to przez PO bo jeszcze tusk nie podnosił, ale sami nie mogą podnieśc bo to wina tuska.
    winą tuska jest to że czajka waliła szambo do wisły, przecież 30 czy 40 lat temu jak budowali to nawet jak nie był u władzy mógł sprawdzić czy nic się nie popsuje po 40 latach.
    Winą tuska jest to że sasin 70 mln wyprowadził z skarbu państwa, a jego ochroniarz dostał posadkę w POczcie polskiej.
    Winą tuska jest to że szumowski masek bez atestu nazałatwiał za grubą kasę.
    winą tuska jest 125 mln przewalone przez obecny rząd na respiratory które nigdy nie dotarły do polski.

    i teraz żeby nie być stronniczy, PIS po jedno zło.. kradli kolesie i będą kradli dzięki takim dzbanom jak wy, wielce skłócone partie a za kamerą walą wóde razem i się śmieją z was. pewnie pisiory wiecie też że doradcą tego złego tuska był wspaniały VATOWIECKI, ten sam który jest waszym bohaterem, czyli co tusk nie słuchał doradcy głównego?? KPINA I 3 METRY MUŁU pozdrawiam pisiorki.
    a i jeszcze mandaty, w belgi za spowodowanie kolizji drobnej, nie dostajesz mandatu, przypomnijcie mi jak to w polsce wyglada, gdzie zrobisz komuś ryse na aucie,
    PIs chciał wprowadzić podatek id mediów bo węgry tak mają, ale nie powiedzieli ze w węgrzech nie ma już innych mediów jak rządowe.

 4. as ,twierdzisz że tak kradli ? to pomyśl jak wtedy dobrze się żyło mimo tych kradzieży więc jak to się dzieje że teraz nie kradną a jest tak u j owo .?

 5. Tak się bawią, tak się bawią z.ł.o.d.z.i.e.j.e!!!!!

 6. Donald jest Zerem.

 7. Ciekawe w jaki sposób kolej ma się przyczynić do rozwoju wsi. Chyba żeby łatwiej było z niej wyjeżdżać i pracować w mieście.

 8. Różne kraje pomagają Ukrainie militarnie Ukrainie w szerokim zakresie a Morawiecki mówi tylko o broni defensywnej. Błaszczak zamiast wysłać Ukrainie ile to możliwe bo od tego zależy też los Polski martwi się głównie o zakupy dla naszej armii.

Z kraju